‘Kanal İstanbul’un başına mı getirilecek?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevden alınan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın Kanal İstanbul Projesi'nin koordinatörlüğüne getirileceği iddia edildi.

‘Kanal İstanbul’un başına mı getirilecek?

Turhan, AKP iktidarı döneminde Karayolları Genel Müdürlüğü yaptı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’la pek anlaşamadığı bilinen Turhan, 2015’e kadar bu görevi yürüttü. Görevden alınınca Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na getirildi. Mühendis olmasına rağmen cumhurbaşkanı kontenjanından 2 Ekim 2015’te Danıştay üyeliğine atandı. FETÖ darbe girişimi sonrası emekliye ayrıldı.

Turhan’ın görevden alınması değişik yorumlara neden oldu. Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Turhan’ın görevden alınmasıyla ilgili kulislerde “Cumhurbaşkanı, ısrarla sürdürdüğü Kanal İstanbul Projesi’nin başına getirmek için görevden aldı.

“Yeni Bakan ile koordineli olarak Kanal İstanbul Projesi’ni hayata geçirecekler” iddiaları gündeme geldi.

Ayrıca, Kanal İstanbul ihalesinin geç yapılmasına Cumhurbaşkanı’nın tepki gösterdiği; Turhan’ın ise Maliye’den izin alamadığı için bu gecikmenin olduğunu öne sürdüğü bildirildi.

Turhan’ın TCDD genel müdürü ve kritik bazı personelin FETÖ’cü olduğuna ilişkin iddialara rağmen bu kişileri görevde tutmasının da görevden alınmasında etkili olduğu belirtildi.