Kanepe krizinin ardından AB’de ‘protokol’ mesaisi

Ankara’da AB Konsey Başkanı Michel ile Komisyon Başkanı von der Leyen’in arasındaki kanepe krizi, 64 yıllık AB protokolünün değişmesine neden olabilir.

Kanepe krizinin ardından AB’de ‘protokol’ mesaisi

Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret sırasında yaşanan protokol krizinde yeni bir gelişme yaşandı. Avrupa’yı sarsan skandalın ardından Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ile ilk kez karşılaşan AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bir daha asla böyle şeye izin veremem” dedi.

BİR İLK YAŞANIYOR

Sözcü’den Ali Güven’in haberine göre bunun üzerine, AB'nin protokolünün yeniden düzenlenmesine başlandı. 1957 tarihinde kurulan AB'de ilk kez bir “Modus vivendi” (Geçici anlaşma) kararı alındı.

Buna göre, AB'nin protokol sistemi değiştirilecek ve bir daha benzer sorunların yaşanmaması için, Konsey Başkanı ile Komisyon Başkanı, aynı protokol kurallarına tabi olacak. Ya da, bir uygulama geleneği oturtulacak.

5 MADDELİK YENİ ANLAŞMA

Konsey ile komisyon arasında beş maddelik bu yeni düzenlemenin tartışılacağı açıklandı.

KONU TARTIŞILACAK

Bu arada, “O olaydan sonra geceleri iyi uyuyamadım” diyen konsey başkanı, Salı günü Avrupa Parlamentosu'nda çeşitli temsilcilerle yapacağı görüşmede, bu olaydan duyduğu pişmanlığı bir kez daha dile getirecek.

Konu ayrıca Avrupa Parlamentosu’nda da tartışılacak.