‘Kankan dost kazığı atıyor’ demişti... Meral Akşener’i kim kandırdı?

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında Rusya’dan alınan doğalgazı Bulgaristan’ın Türkiye’den yüzde 50 civarında daha az aldığını, Türkiye’nin kazık yediğini söyledi. Enerji Uzmanı Volkan Özdemir, sosyal medyada haberi alıntılayarak yaptığı açıklamada, ‘Sayın Akşener yanlış bilgilendirilmiş olmalı’ dedi.

‘Kankan dost kazığı atıyor’ demişti...  Meral Akşener’i kim kandırdı?
‘Kankan dost kazığı atıyor’ demişti...  Meral Akşener’i kim kandırdı?

VERYANSIN TV

Akşener, “Biz bu doğalgazı, Putin’le kurduğun kankalığa rağmen, neden bu kadar fahiş bir fiyata alıyoruz? Almanya ve Bulgaristan, bu gazı yarı yarıya ucuza alırken, biz, göz göre göre, niye soyuluyoruz? Söylesene Sayın Erdoğan; biz bu dost kazığını, niye yiyoruz?” ifadesini kullandı.

Akşener’in bu konuda yanlış bilgilendirildiği öğrenildi.

Enerji Uzmanı Volkan Özdemir, sosyal medyada haberi alıntılayarak yaptığı açıklamada, ‘Sayın Akşener yanlış bilgilendirilmiş olmalı’ diyerek, şunları kaydetti: 

“Sayın Akşener yanlış bilgilendirilmiş olmalı. Spot LNG ile kontratlı boru gazını & fiyatlarını birbirine karıştırmış. Bulgaristan Rusya’dan LNG almıyor yani Bulgaristan aynı gazı bizden % 50 ucuza almıyor. Şu anda Türkiye Rus gazını Avrupa’daki spot fiyata kıyasla çok ucuza alıyor.”

Akşener konuşmasının ilgili bölümünde şunları söylemişti:

“Sayın Erdoğan’ın, artık alameti farikası haline gelen, kaybetme garantili oyun kurma dehasının sonuçlarını, enerji fiyatlarında da görüyoruz.

Geçtiğimiz günlerde BOTAŞ; 20 kargo sıvılaştırılmış doğal gaz alımının, bir kısmını, 1000 metreküpünün, 1300 dolardan daha pahalı olacağı biçimde yaptı. Biz de, doğal olarak, başkaları ne durumda diye, bir baktık.

Çok ilginç, mesela; Almanya ve Bulgaristan, aynı gazı, aynı yerden, yani Rusya’dan alıyor. Ama nedense, bizim aldığımızdan, yüzde 40, yüzde 50 civarında, daha ucuza alıyor.

Peki, bizim aldığımız gaz, daha mı kaliteli? Hayır…

Peki, biz bu ülkelerden, daha mı zenginiz? Maalesef istatistikler ortada…

Almanya ve Bulgaristan’ın, kişi başına düşen millî geliri, bizden daha yüksek.

Peki sizce, bu iki ülkenin Rusya ile arası, bizden daha mı iyi? Gördüğüm kadarıyla, o da hayır… Henüz, bu ülkelerin yöneticilerinin ağzından, “dostum Putin” çıktığını duymadık.

Nitekim, birlikte dondurma tadımı yaptıklarını da, görmedik. O nedenle, hiç sanmıyorum. Nükleer enerji programını Rusya’ya bağlayan da, S400’lere talip olan da, “Gel, sınırlarımızdan boru hattı geçir.” diyen de biziz.

‘BU İŞTE BİR GARİPLİK YOK MU?’

Ukrayna’dan doğalgaz akışı sağlayan, 14 milyar metreküplük, Batı Hattı’nı iptal edip; doğalgaz ithalatında, Rusya’ya daha da bağımlı hâle gelen, yine biziz.

Bu işte, sizce de bir gariplik yok mu? Olmaz mı, var tabii… Ben de doğal olarak, buradan sormak istiyorum: Hayırdır Sayın Erdoğan? Biz bu doğalgazı, Putin’le kurduğun kankalığa rağmen, neden bu kadar fahiş bir fiyata alıyoruz? Almanya ve Bulgaristan, bu gazı yarı yarıya ucuza alırken, biz, göz göre göre, niye soyuluyoruz?

Söylesene Sayın Erdoğan; biz bu dost kazığını, niye yiyoruz?”