Kanserle mücadelenin sembolü Neslican Tay ölüm yıl dönümünde anılıyor

Kansere karşı verdiği mücadeleyle tanınan, 20 Eylül 2020'de hayatını kaybeden 21 yaşındaki Neslican Tay'ın ölümünün ardından tam bir yıl geçti. Neslican Tay birinci ölüm yıl dönümünde sosyal medyada anıldı.

Kanserle mücadelenin sembolü Neslican Tay ölüm yıl dönümünde anılıyor

Kansere karşı verdiği mücadeleyle tanınan Neslican Tay, kanseri 3 kere yenmeyi başarmıştı. Hastalığın 4. kez nüksetmesiyle hayata gözlerini yuman Neslican Tay, Rize'de son yolculuğuna uğurlanmıştı. Neslican'ın cenazesi daha önce kanser nedeniyle kesilen bacağının gömüldüğü yerde toprağa verilmişti. Neslican hayatını kaybedişinin birinci yıl dönümünde sevenleri tarafından anıldı.

NESLİCAN TAY KİMDİR?

Neslican Tay, Manisalı bir babanın ve Rizeli bir annenin çocuğu olarak 1998’de gözlerini dünyaya açtı. Liseye kadar olan eğitimi annesinin de memleketi olan Rize’de tamamladı. Üniversite sınavına 2 hafta kala kanser olduğunu öğrenmesinin ardından eğitimine ara verdi. Türk kanser aktivisti olarak tanınan ve birçok kişiye umut olan Neslican Tay, 14 Ağustos 2017'de sosyal medya üzerinden hastalığıyla ilgili gelişmeleri paylaşmaya başladı. Bir yıl sonra Bahçeşehir Üniversitesi Psikoloji bölümünü kazandı. Temmuz 2017'de bacağındaki tümörden dolayı bacağı kesilen Neslican, “Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim” sloganıyla yaptığı TED konuşması ile geniş kitlelere sesini duyurdu. 20 Eylül 2019'da malign mezenşimal tümör sebebiyle hayatını kaybetti. Cenazesi Rize'ye defnedildi.

‘BEN BİR BACAKTAN İBARET DEĞİLİM’

Neslican Tay, “Ben Bir Bacaktan İbaret Değilim” sloganıyla yaptığı TED konuşmasında kendisini “komşu çocuklarının ezeli rakibi” olarak tanımlamıştı. Yaptığı konuşmada kanserle mücadelesini anlatırken “eğer ben seçildiysem kanser için onu yenebilecek güçte olduğum içindir” ifadelerini kullanmıştı. Tümörünün kendisini güçsüz bırakmasına izin vermeyeceğinden söz eden Neslican kanserin beynini yenmesine asla izin vermediğini söylemişti. Konuşmasında sözlerini “benim için sol bacağınızı da sevin” diyerek bitiren Neslican, kanser hastalarına verdiği umutla tanınıyor.

‘GERÇEKTEN İYİLEŞECEĞİME ÇOK İNANIYORUM’

Neslican Tay, yoğun bakıma alınmadan önce paylaştığı son mesajında iyileşmeyeceğini bir gün bile düşünmediğini ama iyileşirken bu kadar acılı olmasının kendisini çok yıprattığından bahsetmiş ve sözlerine şöyle devam etmişti:

“Saçlarımı kaybetmek, yaşam kalitemin düşmesi, özgürlüğüm vesaire kemoterapinin getirdiği bir sürü acı şey var maalesef. Bunları yaşamak gerçekten istemiyorum ama onunla savaşmak için, bu hayatta kalmak için bunu yapmam gerekiyorsa kemoterapiye alacağım ve o şekilde devam edeceğim. Konuştuğumda bile sesim gidiyor zaten. Bir ciğerim resmen çalışmıyor tümörler yüzünden. 'Bu kadar ileriye gidemezsin. 2 adım attığımda nefesimi kesemezsin. Sen nesin, kimsin de benim vücudumu, benim hayatım bu kadar etkiliyorsun. Madem beni bu kadar etkiliyorsun alıyoruz kemoterapiyi ve paşa paşa seni öldürüyoruz' dedim. Çünkü bunu yapmak zorundayım, savaşmak zorundayım, onu yenmek zorundayım. Çünkü gerçekten bu hayatta kalmak istiyorum. Çok acılı olacak yine bir sürü şey yaşayacağım hiç umurumda değil ben hayatta kalmayı, yaşamayı çok fazla istiyorum. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağım. Ben ağlarken çok çirkin oluyorum benim gözyaşım akmamalı."

SEVENLERİ UNUTMADI

Ölümünün 2'nci yıl dönümünde Neslican Tay, sosyal medyada duygu dolu cümlelerle sevenleri tarafından anıldı. Yapılan paylaşımlar arasında "Sen o kadar güzel savaştın ki milyonlarca insana pes etmemeyi öğrettin, kalbimde hep en güzel en asil savaşçı olarak kalacaksın. Öğrettiklerini hiç unutmayacağım Neslican'ım huzur içinde uyu mücadelen çok güzeldi", "Sen bizden gideli 2 yıl olmuş meleğim. Asla ama asla seni unutmayacağım canım senin yaşadıklarını anlamaya gayret gösteriyorum, azmini görüyorum hala, seni öğrenmeye çalışıyorum bir tanem. Her zaman her konuda en güzeli sendin, iyi ki vardın iyi ki varsın Neslican" mesajları yer aldı.

Kanser nedeniyle bir bacağını kaybeden ve kendisine ‘demir kadın’ diyen Neslican Tay, bir röportajında "Bacağım yok ama yaşam sevincim var. Ben bir bacaktan ibaret değilim, çok daha fazlasıyım" sözleriyle binlerce kişiye umut olurken, verdiği mücadele ile de hafızalara kazınmıştı.