‘Kara Murat’ın çizeri Abdullah Turhan, hayatını kaybetti

Türk çizgi roman sanatının büyük ustası, 'Tolga' ve 'Kara Murat'ın çizeri Abdullah Turhan, hayatını kaybetti.

‘Kara Murat’ın çizeri Abdullah Turhan, hayatını kaybetti

Bir süredir Datça’da yaşayan Turhan, yaklaşık bir aydır yoğun bakımda tedavi altındaydı.

Yeniçağ Gazete’sinin aktardığına göre  Turhan, 3 Mart Salı günü Datça’nın Mesudiye köyü Avlana Camiinde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası Bahçearası mezarlığında toprağa verilecek.

Abdullah Turhan, 1 Ocak 1933’te Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. Resim ve çizgi romana 4 Ocak 1954’te Yeni Sabah gazetesinin açtığı ressam sınavını kazanarak başladı. Ratip Tahir Burak’tan bu sanatın inceliklerini öğrendi.

1956’da ‘Şen Çocuk’ dergisinde çizdi. 1957’de Safa Kılıçlıoğlu’nun Pazar dergisinin çizer kadrosuna katıldı. 1960’da yayınlanan polisiye konulu ‘Cani Peşinde’ bu dergideki son çalışması oldu. 1969’da ilk olarak 1001 Roman dergisi içinde yayınlanan ‘Tolga’nın bütün maceralarının senaryosunu kendisi kaleme aldı.Rahmi Turan (Rahmi Muratoğlu) ve Abdullah Turhan tarafından okura sunulan “Kara Murat” ilk kez 1971 yılında Günaydın gazetesinde yayınlandı. 3 Ocak 1974’ten itibaren haftalık yayınlanmaya başlayan seri 946 sayı sürdü.

‘Kara Murat’ senaryolarında Rahmi Turan, “Burak Bey” öyküleri içinde Selahattin Duman ile işbirliği yaptı. “Kara Batur” ve “Alptekin” gibi tarihi çizgi roman kahramanlarını da yarattı. 1979’da haftalık olarak yayınlanan ‘Tolga’nın 284’üncü sayısından itibaren ‘Deryalar Delisi’, ‘Umur Bey’ adlı Osmanlı dönemine ait bir kılıçlı kahramanın maceralarını çizdi. 1971, 1973 ve 1983 yıllarında imtiyaz sahibi Abdullah Turhan olarak, haftalık periyotta üç Tolga serisi yayınladı. 2015 yılında ‘Acemi Kâşifler Hattuşa’nın Güneşi’ adlı çizgili roman çocuk kitabını resmetti.