‘Kara propaganda’ya dikkat… Kara propaganda nedir?

Sosyal medyada okuduğunuz bir haberin gerçek mi yoksa propaganda mı olduğunu nasıl anlarsınız? Gerçek değil, propaganda olduğunu ele veren ipuçları nelerdir?

‘Kara propaganda’ya dikkat… Kara propaganda nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Barış Pınarı Harekatı‘nı başlatmasıyla birlikte hem dünya hem Türk kamuoyunda yankı uyandıran bu yeni gelişme sosyal medyada bir çok bilginin üretilmesine yol açtı. Peki internette gördüğünüz bu bilgilerin gerçek mi yoksa uydurma haber mi olduğunu nasıl anlayabilirsiniz? İşte cevabı…

PROPAGANDA NEDİR?

Latince kökenli bir kelime olan Propaganda, yeni fidanlar dikmek anlamındaki “propagare” kelimesinden türetilmiştir. Propaganda, hedeflenen amaca yarar sağlamak amacıyla, belirli bir grubun duygu düşünce, tutum ve davranışlarını etkilemeye çalışmaktır.

Bir başka ifadeyle propaganda, bu duygu ve düşüncelerin, hedef grubun bilincini ve bilinçaltını etkilemek, yönlendirmek ve değiştirmek için hazırlanmış uygun araç ve tekniklerle hedef gruba empoze edilmesi sürecidir.

Propaganda dendiğinde akla gelen ilk isim olan Joseph Goebbles aslında şu sözü ile kara propagandayı net bir şekilde tanımlamaktadır:

“Propagandası yapılan şeyin gerçek ya da yalan olduğu önemli değildir, önemli olan ne kadar çok kişiye ulaştığı ve ne kadar çok kişiyi inandırabildiğinizdir.”

PROPAGANDA KAÇA AYRILIR? KARA PROPAGANDA NEDİR?

Propagandayı inceleyecek olursak; Beyaz, Gri, Kara olmak üzere üçe ayrılır. Kara propaganda “propaganda” kaynaklarından biridir.

Beyaz Propaganda

Beyaz propagandada kaynak resmidir ve güvenilirdir. Haberin kaynağı saklanmaz, aksine tanınmak ister. Gelişmiş ülkelerde yaygındır.

Gri Propaganda

Gri propagandada kaynak gizlidir. Bilginin dost mu yoksa düşmandan mı geldiği bilinmez. Yalan ve gerçek iç içe geçmiştir.

Kara Propaganda

Kara propaganda da kaynak daima gizlidir. Başka bir kaynaktan çıkıyormuş gibi yapılır. Yalan, iftira, sahte delil gibi yer yola başvurulur.