Karadeniz'de gerginlik artarken Türkiye'den radar hamlesi

Türk Hava Kuvvetleri, Trabzon’un Of ilçesinde radar üssü kuracak.

Karadeniz'de gerginlik artarken Türkiye'den radar hamlesi

Türk Hava Kuvvetleri, Trabzon’un Of ilçesinde radar üssü kuracak.

Trabzon’un Of ilçesinde yer alan Cos Tepe'sine Radar Mevzi kurulumu gerçekleştirecek. Kurulacak Radar Mevzi, Karadeniz'deki hava sahasını gözlemleyecek. Altyapı ve üstyapı ihtiyaçları için ihalesi yayınlanan Radar mevzi için 222 No'lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. Mu. Bnb. Özgür Genç ve 221 No'lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. İs. Yzb. Coşkun Yaşar Kurteş, bölgeye gelerek incelemelerde bulundu.

BELEDİYE BAŞKANI'NDAN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, "Cos Tepe'ye kurulacak Radar Mevzinin Of’umuza hayırlı olmasını diliyor, katkı ve destekleri için Hava Kuvvetleri Komutanımız Oflu hemşehrimiz Hava Orgeneral Sayın Hasan Küçükakyüz'e ve diğer tüm ilgililere teşekkür ediyorum. Bugün, 222 No'lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. Mu. Bnb. Özgür Genç ve 221 No'lu Hava Radar Kıta Komutanlığı Hv. İs. Yzb. Coşkun Yaşar Kurteş'i belediyemizde ağırladık. Şehrimizin ve ülkemizin güvenliği için zorlu bir mücadele sürdüren Komutanlarımıza şükranlarımızı sunuyor, her daim birlikte çalışmaya devam diyoruz” ifadelerini kullandı.

SavunmaSanayiST.com'un aktardığına göre birçok bölgesinde bulunan radar mevzileri, havadan veyahut denizden gelebilecek tehditlerin tespiti ile teşhisini sağlıyor. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı Radar Mevzi’lerinde, halihazırda 90’lı yılların sonunda Fransız Thales şirketinden tedarik edilen – üretimi Türkiye’de gerçekleştirildi – TRS 22XX Uzun Menzilli Mobil Hava Arama Radarları kullanılıyor. TRS 22XX’lerin yerini, ASELSAN tarafından geliştirilen ve bu yıldan itibaren Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanan Erken İhbar Radar Sistemi (EIRS) alacak.

Cos Tepe’ye kurulacak radar sisteminin de ASELSAN Erken İhbar Radar Sistemi olması bekleniyor. Zaten halihazırda en az bir adet TRS 22XX radarı, anti-tank güdümlü füze atışı sonucunda inaktif hale gelmiş durumda. EIRS, bu yöndeki ihtiyacı da karşılayacak.

KARADENİZ'DE SULAR ISINIYOR

Cos Tepe’ye kurulacak radar sistemi ile Karadeniz bölgesindeki hava sahasının izlenmesi sağlayacak. Karadeniz'de son dönemde ABD ile Rusya arasında gerginlik dikkat çekiyor. 

ABD yılbaşından bu yana Karadeniz’deki askeri aktivitelerini yoğunlaştırdı, ocak sonlarında USS Porter ve USS Donald Cook adlı füze fırkateynleri bu sularda boy göstermişti.

12 ve 17 Mart tarihlerindeyse NATO üyesi olan İspanya Deniz Kuvvetleri’ne ait Cristobal Colon ve Mendez Nunez adlı fırkateynleri, Türk Boğazlarını kullanarak Karadeniz sularına girmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, geçen aralıkta yaptığı açıklamada son zamanlarda NATO savaş gemilerinin Karadeniz, Baltık Denizi ve Barents Denizi’ndeki varlıklarının ikiye katlandığını ifade etmişti.