O röportajdan günler sonra İstanbul'da öldü... Polis kaydı: Şüpheli ölüm

ABD'li gazeteci Andre Vltchek, Karaköy'de aracının içinde ölü bulundu. Vltchek, ölmesinden günler önce Ulusal Kanal'a verdiği röportajda Amerika ve Batı emperyalizmine sert eleştiriler yöneltmişti.

O röportajdan günler sonra İstanbul'da öldü... Polis kaydı: Şüpheli ölüm

VERYANSIN TV

Olay Beyoğlu Karaköy Kemankeş sokak üzerinde bulunan bir otelin önünde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre Rusya doğumlu Amerikalı gazeteci Andre Vltchek (57), eşi Rossie İndira Vltchek ve iki şoförle birlikte 9 gün kaldığı Samsun'dan kiraladığı VIP araçla İstanbul'a yola çıktı.

Kalacakları otelin önüne saat 05.30 sıralarında geldiklerinde eşi, Vltchek'i uyandırmak istedi. Vltchek'i hareket etmediğini gören eşi ve şoförler sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Vltchek'in öldüğünü belirledi. Polis ekipleri sokağa güvenlik şeridi çekti. Olay yeri inceleme ekipleri ise araçta inceleme yaptı. Belgeselci ve araştırmacı gazeteci Andre Vltchek'in ölümünü polis kayıtlarına "şüpheli ölüm" olarak geçtiği öğtrenilirken, cenaze Adli Tıp Kurumu Morgu'na kaldırıldı. Araç incelenmek üzere emniyet otoparkına çekildi.

EŞİ İFADE VERDİ

Ölü bulunan Amerikalı gazeteci Andre Vltchek'in eşi Rossie İndira Vltchek verdiği ifadede, "Ayın 5'inde Sırbistan'a gittik. 12'sinde Samsun'a geçtik. Samsun'un havasının iyi olduğunu söylediler. Sonra kiraladığımız araç ve 2 şoförle birlikte İstanbul'a doğru yola çıktık. Kendisinin ayağında felç vardı. Ayrıca şeker hastalığı da mevcuttu. İki hap kullanıyordu. İstanbul'a yaklaştığımızda uyudu. Sabah da otelin önüne geldiğimizde kaldırmak istedim. Uyanmadı. Aracın şoförleri ambulansı aradı" dediği öğrenildi. Rossie İndira Vltchek ifade verdikten sonra emniyetten ayrıldı.

Polisin soruşturması devam ediyor.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI 

Görüntülerde, VİP aracın otelin önüne yanaşması, araçtan inenlerin oteldekilerle konuşmaları, otelden birkaç kişinin dışarı çıkarak aracın başında toplandıkları ve bir süre sonra sağlık ekiplerinin gelerek araç içinde müdahalede bulundukları görülüyor.

'AMERİKA'DA KENDİMİ HUZURSUZ HİSSETTİM' DEMİŞTİ

ABD'li gazeteci Andre Vltchek öldürülmeden günler önce 12 Eylül'de Ulusal Kanal'dan Mehmet Kıvanç'a verdiği röportajda ç hafta önce George Floyd’un öldürüldüğü Minnaapolis’e geri döndüm. Eskiden yaşadığım New York’a gittim. Huston ve Washington DC’ye gittim. Kendimi tamamen huzursuz hissettim" ifadelerini kullanmıştı.

Neden huzursuz olduğu konusunda ise Amerika'da var olan nefret havası ve çarpıklığın altını çizerek şöyle cevap vermişti :

"Amerika’da büyük bir fakirlik, büyük bir entelektüel karmaşa ve çok fazla nefret var. Bu tabiî ki ırkçılık yüzünden. Fakat tek neden bu değil. Sosyal anlamda oldukça karmaşık bir yer. Washington DC’ye gittiğinizde kent merkezinin her tarafında, yeni evsiz kalmış insanların, üzerinde Amerikan bayrağının renkleri olan çadırlarda yaşadığını göreceksiniz. Hiçbir şekilde, çeşitli yollardan dünyayı kontrol eden zengin bir ülke gibi değildi."

'TÜRKİYE DEFALARCA AVRUPA TARAFINDAN DURDURULDU'

Türkiye'nin Avrupa Birliği ile ilişkileri hakkındaki soru karşısında ise Andre Vltchek şu yorumda bulunmuştu:

"Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmaya ihtiyacı yok... Türkiye oldukça gelişmiş bir ülke ve kendi yolunda ilerliyor. Avrupalı değil. Ve öyle olmamalı. Türkiye kesinlikle Avrupa’dan daha kötü değil. Avrupa bir gösterge. Bu ülke için nasıl baktığınız kesinlikle önemli değil. Türkiye yükselişte ve her şeyi bu günlerde keşfediyor. Türkiye müttefiklerini dikkatli seçmeli. Çin ve Rusya ile müttefik olmak Avrupa’ya kıyasla daha iyi ve bence bu gerçekleşiyor. Yaşadığımız şey bu… Türkiye buraya yaklaşıyor. Ve Avrupa bu ülkeye hiçbir zaman iyi bir şey getirmedi. Türkiye defalarca Avrupa tarafından durduruldu, geriye götürüldü.

'TÜRKİYE GERİ DÖNDÜ'

Avrupa’dan çok bir şey almadı. Ve şimdi Türkiye geri döndü. Ve bence kendi ayakları durabilecek kadar güçlü. Bence Türkiye gelişiyor ve geriye ya da birilerine artık dönmeyecek. Kimsenin kapısında beklemeyecek. Yeterince güçlü, kendine güvenli, kendi kaderini belirlemek için yeterince benzersiz."

'BATI DEMOKRASİSİNİ KULLANIRSANIZ SİZDEN FAYDALANIRLAR'

Batı'nın demokrasisi için 'sömürüyü haklı göstermek için kullanılan bir paravan' olduğunu ifade eden gazeteci "Türk sisteminin birçok anlamda merhametli olduğunu biliyorum. Sizler kendi doğrultunuzda gelişmek için batı sistemine mecbur değilsiniz. Eğer Batı demokrasini kabul ederseniz, sizden faydalanırlar. Dünyada bana öyle bir ülke gösterin ki Batı demokrasisini, yani sözde Batılı demokrasiyi kabul etmiş olsun ve sistem işe yarasın. Bu sadece bir paravan. Aslında sömürüyü haklı göstermek için insanların kullandığı bir maske sadece. Ukrayna’ya bakın, Avrupa Birliği üyesi olan komşularınıza bakın, Bulgaristan, Romanya, bu ülkeler baştan sona yağmalandı. Türkiye’den çok daha kötü durumdalar" demişti.