Karantina sessizliğini kuşların şarkıları süslüyor

Küresel çapta hayatı felç eden koronavirüs salgını sonrası bir çok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de vatandaşlar evde kendi karantinasını uygulamaya başladı. Bu durum en çok doğayı birlikte paylaştığımız dostlarımız hayvanlara yaradı. Boşalan sokaklar, ve dingin sessizlik sayesinde Ankara'da da 17 farklı kuş türünün sesini duyabilme imkanı bulduk.

Karantina sessizliğini kuşların şarkıları süslüyor

Buse ERDEM/ Veryansın TV

Sokakların sessizleşmesi ile birlikte, şehir gürültüsünden, otomobil seslerinden kendilerini duymaya hasret kaldığımız dostlarımız kuşların seslerini karantina sayesinde rahatça duyabildiğimiz günleri yaşıyoruz.

20 yıldır kuşları gözlemlemek için ormanları, çölleri, dağları, okyanusları aşan kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu sosyal medya hesabından Ankara‘da evinin penceresinden gözlemlediği kuş türlerini takipçileriyle paylaştı… ‘Başka bir gün daha çok ya da daha az görebilirsiniz. 17 tür tamamen o günkü tesadüfler’ diyen Emin Yoğurtçuoğlu ‘Belki karantinada kuşlar şehrin tadını çıkartırken insanlar da ilk kez şehirlerini paylaşan onlarca kuşun farkına varmaya başladı.’ dedi…

Emin Yoğurtçuoğlu

EMİN YOĞURTÇUOĞLU KİMDİR?

27 Şubat 1986 Ankara’da dünyaya gelen Emin Yoğurtçuoğlu ,12 yaşından itibaren kuşları gözlemlemeye başlamış ve küçükken sürekli ansiklopedileri karıştırdığını ve orada gördüğü bir kuş türünü Ankara Altınpark’ta görmesiyle çok etkilendiğini ifade etmiştir. Kuşlara ve doğaya olan ilgisini bırakmayan Yoğurtçuoğlu Ted Koleji’nden mezun olduktan sonra  İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayat Bölümü’ne girmiş ve tutkusunun peşinde koşarak mesleğinde zirveye ulaşmıştır. Bugüne kadar 6 kıtada 64 ülke gezen Emin Yoğurtçuoğlu seyahatlerinde 3 bin 500 kuş türünü canlı görme başarısına erişmiştir.