Karbon salınımı azaltmak için metanolle çalışan deniz aracı geliştirildi

İngiltere’de iklim değişikliğiyle ilgili toplumu bilgilendirmek amacıyla önemli etkinlikler yapan Karbon Tröstü’nün girişimiyle, Kanadalı Robert Allan Ltd. şirketi, metanol yakıtlı bir personel taşıyıcı tekne (CTV - RAptor 2400) tasarlayıp, geliştirdi.

Karbon salınımı azaltmak için metanolle çalışan deniz aracı geliştirildi

DERYA ŞERİF YARKIN 

Günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan bir deniz yakıtı olan metanol; kullanımda CO2, NOx, SOx ve partiküllerin azaltılması bağlamında doğal gaza benzer emisyon yararları sağlıyor ve ayrıca yakıt tankı, düşük ısı veya basınca dayanıklılık zorunluluğu da gerektirmiyor. Doğal olarak bu özellikler maliyeti düşürdüğü gibi yerden de tasarruf sağlıyor ve daha fazla yakıtın taşınmasına olanak veriyor. Oldukça düşük karbon salınımı sağlayan yeşil yakıt metanolün, kullanıldığı gemide herhangi bir değişiklik gerektirmeyen kesintisiz bir yapısal değişim/geçiş sağlaması nedeniyle, önümüzdeki yıllarda kullanımının daha yaygınlaşacağı ve bu sayede genel karbon salınımının da sıfırlanabileceği değerlendiriliyor.

Robert Allan Ltd.'nin Proje Müdürü Erik Johnston, yeşil yakıt metanolün kullanımı sayesinde, halihazır doğrusal yakıt döngüsünde eksik/zararlı yanma sonucu oluşan atık ürünlerin yeniden faydalı yakıta dönüştürüldüğü dairesel bir yakıt döngüsüne geçişi işaret ediyor ve bu uygulamanın gelecek nesiller için büyük yararları olacağını söylüyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Yeşil yakıt metanol kullanan RAptor 2400'ün özellikleri şöyle: Teknenin tam boyu 23,8 m, draftı 1,1 m, metanol tankı kapasitesi 12 m3 ve hız 25 knot’ın üzerinde. Personeli, Kaptan ve iki mürettebattan oluşan tekne, katamaran yapıda. 12 kişilik yolcu için ana güvertede geniş ön ve yan camlara sahip konforlu bir oturma alanı yapılmış. Tahrik, her biri 2100 rpm'de 450 kW güç üreten 4 adet Scania DI16 (IMO Tier III emisyon limitlerini karşılayan) ana motorla sağlanıyor. Teknenin hızını en üst düzeye çıkarmak üzere, katamaranı oluşturan her yarı-gövdedeki ikişer motor, kanat açısı kontrollü pervane sistemini çalıştıran çift girişli bir şanzımana bağlı.
Bu personel taşıyıcı tekne (CTV), yakıt olarak metil/etil alkol kullanan gemilerin güvenliğine ilişkin geçici rehber ilkeler ile metanol yakıtlı gemilerin sınıflandırılmasına yönelik Lloyd's kurallarına uyumlu olacak şekilde tasarlanmış.