Karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesi: 103 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Osmancık ilçesindeki bir kız öğrenci yurdunda karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle 103 öğrencinin hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesi: 103 öğrenci hastaneye kaldırıldı

Vali Çiftçi yaptığı açıklamada, Çorum ‘da Ömer Derindere Fen Lisesi Kız Öğrenci Yurdu’ndaki 103 öğrencinin, karbonmonoksit zehirlenmesi şüphesiyle Osmancık Devlet Hastanesi ile Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldığını bildirdi.

6 ÖĞRENCİ YOĞUN BAKIMDA

Öğrencilerden 20’sinin Çorum’da tedavi edildiğini belirten Çiftçi, “5 öğrencimiz yoğun bakımda ama şuurları açık. Diğer öğrencilerimiz de Osmancık’taki hastanede. Tedbir olarak tüm öğrencilerimizi hastaneye kaldırdık. AFAD ekiplerimiz okulda çalışma yapıyor.” dedi.

DOĞALGAZ BACASI YERİNDEN ÇIKMIŞ

Alınan bilgiye göre, saat 05.40 sıralarında binadaki doğalgaz bacası yerinden çıkınca dışarı atılması gereken karbonmonoksit gazı, öğrenciler uyurken içeri sızdı.

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, bir öğrencinin durumu fark etmesiyle binanın boşaltıldığını söyledi. Öğrencilerin bir kısmı karbonmonoksit gazından zehirlendi. Ancak yurtta kalan 103 öğrenci ve 2 öğretmenin tamamı, tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldı.

Öğrencilerden 6’sı yoğun bakıma alındı. Yoğun bakımdaki öğrencilerin şuurunun açık olduğu ve hayati tehlikenin bulunmadığı açıklandı.

ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA

Vali Çiftçi, olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını açıkladı. AFAD ekipleri de yurtta inceleme başlattı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TELEFON

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, Vali Çiftçi’yi telefonla arayarak öğrencilerin durumuna ilişkin bilgi aldı, geçmiş olsun dileklerini iletti.