Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’den hakkındaki suçlamalara yanıt

Karikatürcüler Derneği başkanı karikatürist Metin Peker, Sözcü gazetesi grafikeri Hicabi Demirci'nin kendisinin uzun yıllar karikatür çizmediği, dernek kurucusu Turhan Selçuk'u anmadığı, yolsuzluktan yargılandığı gibi ağır ithamlarına yanıt verdi. Hicabi Demirci, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker hakkında Odatv’ye bu yönde demeç vermiş, suçlayıcı açıklamalarda bulunmuştu. 

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’den hakkındaki suçlamalara yanıt

Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’i ağır biçimde suçlayan, hakarete varacak denli ithamlarda bulunan Sözcü gazetesi grafiker çalışanı Hicabi Demirci‘nin bu suçlamalarına karşı dernek başkanı karikatürist Metin Peker veryansintv.com’a açıklamalarda bulundu.

Hicabi Demirci‘nin açıklamalarını “hastalıklı meczup kalıntılarının onu benim üzerime sürmesinden başka bir şey değildir.” diyerek reddeden Metin Peker‘in açıklamaları şöyle:

1-Yolsuzluktan yargılandığımız suçlaması doğru değildir. Bilindiği gibi 2009 yılında Çankaya Belediyesi sonradan FETÖ’cü oldukları belli olan ve yargılanan İçişleri Bakanlığı müfettişlerince denetlenmiş ve bayrak alımında -yolsuzluk değil- usulsüzlük tespit ettikleri iddiasıyla görevi kötüye kullanmaktan satın almada çalışan benim de içinde olduğum 21 kişiyi mahkemeye vermişlerdi. Ve mahkeme bir yıl içinde sonuçlanmış hepimiz beraat etmiştik.

Metin Turan Turhan Selçuk’la

2-Daha sonra bu soruşturmayı yapan 4 müfettişten ikisi FETÖ davasından tutukludurlar. Yine aynı müfettişlerden ve İzmir’deki denizciler davasında da başrol oynamış birisi yurt dışında ‘firari FETÖ’cü’dür! Davanın savcısı dönemin Başsavcıvekili de yanılmıyorsam firari FETÖ’cüdür. Bu suçlamalar asılsız, mesnetsiz ve ayıptır; olayın doğrusu budur. Bizim yargılanmamız Çankaya Belediyesi’ne yapılan denetleme düpedüz bir klasik FETÖ kumpasıydı.

3-Ben 1993-2004 yılı arasında Karikatür dergisi kurdum sahip ve yöneticisi olarak 144 sayı 11 yıl çıkardım. Yüzlerce karikatür çizdim. Suçlamalarda bulunan Hicabi Demirci de ne hazindir ki derginin yayın kurulunda bulundu uzun süre. Kök, Çizgi ve Yokluk adlı üç karikatür kitabı sahibiyim. “21 yıldır hiç çizmedi” lafı düpedüz yalandır.

Metin Peker Turhan Selçuk’un mezarı başında konuşma yaparken-2015

4-Turhan Selçuk‘la hayatında en çok görüştüğü kişilerden biriyim. Cenazesine İstanbul’dan Hacıbektaş’a kadar refakat edip orada konuşma yapmış bir kişiyim. Ve öldüğü yıldan bu yıla kadar her yıl iki otobüs sanatçıyla mezarını ziyarete aralıksız gitmiş bunun organizasyonunu yapmış bir kişiyim. Saygısızlık yalan ve iftiradır. Turhan Selçuk için “Onur Gecesi” düzenledik. Kızına küfür etmedim.

5-Hicabi Demirci Sözcü‘ye Radikal gazetesinden geldi. İlhan Selçuk ve Mustafa Balbay gözaltındayken Radikal‘in dönemin yayın yönetmeni Eyüp Can‘a, ‘Metin Peker’i niçin aldırmadınız, dışarıda geziyor’ dediğini bilen biriyim. Bu kişinin bugün yaptığı, hastalıklı meczup kalıntıların onu benim üzerime sürmesinden başka bir şey değildir.

Turhan Selçuk’un mezarı başında – 2016

HİCABİ DEMİRCİ’NİN SUÇLAMALARI

Hicabi Demirci, Odatv’de yayınlanan konuşmasında, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin Peker’in, Kurucu Başkan Turhan Selçuk’u görmezden geldiğini, Metin Peker’in 2009’lu yıllarda Çankaya Belediyesi’de ihale komisyonu başkanı olarak görev aldığını ve bu süreçte yolsuzluktan yargılandığını söylemişti.

Metin Peker’in “uzun yıllar devam eden” yargılanma sürecinde bile Karikatürcüler Derneği başkanlığından istifa etmediğini, 21 yıldır karikatür çizmeden bu derneğin iliklerini sömürdüğünü, Turhan Selçuk hakkında yapılan yarışmalar ve toplantılara gitmediğini iddia etmişti.

Demirci konuşmasında, “Peker’den dolayı derneğe küskün usta karikatürcülerin genel kurullara katılmamasından dolayı, genellikle meslekte tecrübesi olmayan 60-70 çizerle seçimleri kazanan modern Türk karikatürünün kurucusu ve karikatürcüler derneğinin kurucu üyesi derneği yurt içinde ve yurt dışında saygın bir konuma getiren büyük bir usta Turhan Selçuk’u yok sayıyor, görmezden geliyor.” demişti.

Karikatürcüler toplu halde