Karlov suikastı davasında itiraf… ‘Adil Öksüz’le ilgili o belgeyi ben yaptım’

featured
service

Karlov suikastı davasında FETÖ’nün MİT’teki mahrem yapılanmasında görev alan Salim Z tanık olarak dinlendi. Salim Z, örgütün ‘TSK imamı’ Adil Öksüz’ü ‘MİT’e angaje gösteren sahte belgeyi kendisinin hazırladığını’ itiraf etti.

Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un o sırada görevde olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmesine ilişkin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de arasında bulunduğu 28 sanıklı davanın görülmesine devam edildi.

Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesinde sanıklar ile avukatlarının katıldığı duruşmada, darbe girişiminin ardından Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına devredilen Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) 2011-2016 yıllarında bilişim uzmanı olan Salim Z. tanık olarak dinlendi.

Kendisi de bir başka mahkemede FETÖ’ye ilişkin suçlamalar kapsamında tutuklu yargılanan tanık, MİT’teki örgüt mensuplarından sorumlu olduğunu, bu görevin kendisine Murat Karabulut tarafından verildiğini anlattı.

Salim Z, Cengiz Özkan ve soyadını hatırlamadığı Bülent isimli kişinin, örgütte kendisinin üstü olarak görev yaptığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Örgütsel faaliyetten ne anlaşılıyorsa onu yürütüyorduk. (Sanık) Hüseyin Kötüce’yi iş yerinden de örgütsel kapsamda da tanırım. Cemal Karaata’nın yanında çalışanlardan biriydi. O da MİT’le ilgileniyordu. Tam olarak ne yaptığını bilemiyorum ama MİT içerisinde sohbet grubu olduğunu düşünüyorum. Benim kod ismim ‘Sedat’tı. Cemal Karaata’nın birkaç kod ismi vardı. Bir tanesi ‘Sadık’tı. Kötüce’nin de kod ismi vardır ama şu anda hatırlamıyorum. Cengiz Özkan’ın kod ismi ‘Vedat’tı.”

Tanık, “MİT mahrem yapılanmasında kendisinin küçük bir grubu olduğunu, altında bazı örgüt ‘abi’leri, aynı şekilde Cemal Karaata’nın da altında başka ‘abi’ler bulunduğunu” aktardı.

Salim Z, “Kötüce’nin cezaevinde bulunduğu sırada beyanlarını geri çekmesinin istendiğini duyduğunu” bildirdi.

Örgütsel faaliyetlerinden bahseden tanık, örgütsel haberleşmede “no name” (isimsiz) hatlar kullanıldığını, kendisinde de 2014’e kadar böyle bir hat bulunduğunu belirtti.

‘CİNAYETİN ARDINDAN ÖRGÜT GRUP KURDU’

Karlov cinayetini saklandığı evde duyduğunu aktaran Salim Z, cinayetin ardından “bunu FETÖ’nün yapmadığına ilişkin medyaya yönelik faaliyet yürütülmesi için örgütün grup kurduğunu duyduğunu” ifade etti.

Sanıklardan Hüseyin Kötüce tanığa bir dizi soru yöneltti.

Tanık, soruları yanıtlarken 2015’in sonlarından itibaren saklanma gereği duyduğunu, “16 Temmuz’dan sonra ise asıl hayattan koptuğunu”, kaçması konusunda örgütün talimatı olduğunu beyan etti.

Tanık, “Kaçırılıp işkence gördünüz mü?” sorusuna, “Hayır” karşılığını verirken, Karlov cinayetini de televizyondan duyduğu bilgisini verdi.

‘ADİL ÖKSÜZ’Ü MİT ELEMANI GÖSTEREN BELGEYİ  BEN YAPTIM’

Salim Z, çapraz sorgusu sırasında eylemlerinden bahsederken, “Mesela Adil Öksüz olayı var. Onun MİT’e angaje olduğuna dair, MİT elemanı olduğuna dair belgeyi ben yaptım. Ben burada vicdanımı temizliyorum. Herkes beni biliyor. Ben de kendimi biliyorum. Memleketin altı üstüne gelmiş. Ben de bugün ‘Yanlış yaptım.’ diyorum.” ifadesini kullandı.

Salim Z, sahte belgeyi USB üzerinden çalışan işletim sistemiyle hazırladığını vurguladı.

‘RENKLENDİRMEYLE ERENKÖY CEMAATİNE GİRDİM’

Darbe girişiminin ardından 2019’a kadar üç yıl Pursaklar’da bir evde önce üç kişi, ardından dört kişi kaldıklarını anlatan tanık, evde kaldığı kişilerle itirafçı olmaya karar vererek emniyete gittikleri sırada yakalandıklarını, ifadesinde yaklaşık 200 isim verdiğini dile getirdi.

Mahkeme Başkanı’nın sorusu üzerine tanık, 17-25 Aralık’tan sonra örgütün “renklendirme” adı verilen eylemleri kapsamında FETÖ üyelerine kendilerini farklı cemaat ve gruplarda varlık göstermeleri talimatı verdiklerine işaret ederek, “Ben de Erenköy cemaatinin sohbetine girdim.” dedi.

DİNLENEN DİĞER TANIK

Duruşmada daha sonra bir başka şehirde bulunan tanık Mehmet Akif A. ile videokonferans sistemi üzerinden bağlantı kurularak beyanı alındı.

Tanık, 2001’de İstanbul’da üniversite kazandığını, sanıklardan Ahmet Kılınçarslan’ın da yaklaşık 2 yıl kaldığı öğrenci evine gelip gittiğini, ona evin ihtiyaçlarını bildirdiklerini anlattı.

Tanık, Kılınçarslan’ın kendisine beş evin sorumluluğunu verdiğini aktardı.

Mehmet Akif A, 2008-2010’da da Aksaray Polis Okulu öğrencilerinden sorumlu olduğunu, bu görevi de öğretmenlik yapan Murat Tokay’dan aldığını anlatarak, “Polis okulunda her sınıfın bir abisi, abilerin üzerinde de devreler olurdu. Onlardan bilgi alır, Tokay’a iletirdim. Eşim de kadın polis memurlarıyla ilgileniyordu.” şeklinde beyanda bulundu.

MAHKEME BAŞKANI: PROPAGANDA MI YAPIYORSUN!

FETÖ’nün MİT mahrem yapılanmasında yer aldığı ve “Yusuf” kod adını kullandığı iddia edilen Hüseyin Kötüce, cinayetle bir ilgisinin bulunmadığını, dinlenen tanıkların da aleyhinde beyanda bulunmadığını ifade etti.

Örgütün kriptolu haberleşme programı ByLock’u kullandığına dair rapor hakkında da savunma yapan Kötüce, raporda yer alan IP adresinin “mor beyin” IP’si olduğunu ileri sürdü. ByLock’u kullanmadığını savunan Kötüce, FETÖ üyesi olmadığını söyledi.

Kötüce, uzun süredir tutuklu bulunduğunu belirterek, mahkeme heyetinden tahliye ve beraat talebinde bulundu.

Suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın FETÖ içindeki “öğretmeni” olduğu iddia edilen sanık Şahin Söğüt, Karlov suikastı ve Altıntaş ile adının anılmasından rahatsız olduğunu dile getirdi.

Altıntaş ile doğrudan ya da dolaylı şekilde irtibatının bulunmadığını ileri süren Söğüt, dinlenen tanıkların da bu hususta aleyhte beyanda bulunmadığını ifade etti.

Sanık Söğüt, Altıntaş’ın cihatçı gruplara katılma isteğinin iddianamede yer aldığını belirtti.

Söğüt’ün savunmasında, Altıntaş’ın cinayetten sonra kullandığı sözlerini okuması üzerine Mahkeme Başkanı Hikmet Erdoğan, “Teröristin beyanlarını niye okuyorsun, propaganda mı yapıyorsun?” diyerek tepki gösterdi.

Uyarının ardından ByLock kullandığına dair tespitler sorulan Söğüt, programı kullanmadığını savundu.

ARA KARAR

Diğer sanıkların da ek savunmalarının alınmasının ardından duruşma savcısından görüşü soruldu. Savcı, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına, firari sanıklar hakkındaki yakalama kararlarının infazının beklenilmesine karar verilmesini talep etti.

Müzakerenin ardından mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamı ile aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in de bulunduğu firari sanıklar hakkındaki yakalama kararların infazının beklenilmesine hükmetti.

Davanın görülmesine 5 Mart perşembe devam edilecek.

28 KİŞİ HAKKINDA DAVA AÇILMIŞTI

Büyükelçi Karlov, 19 Aralık 2016’da katıldığı sergide o sırada mesaide olmayan polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmiş, Altıntaş da polis tarafından vurularak öldürülmüştü.

Soruşturma sonucunda FETÖ elebaşı Gülen’in de arasında bulunduğu 28 kişi hakkında dava açılmıştı. İddianamede Gülen ile birlikte 16 sanığın suikastla doğrudan bağlantıları ortaya konurken, “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “terör amacıyla tasarlayarak öldürme” suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının yanında “terör amaçlı tasarlayarak öldürmeye azmettirme” ve “terör amaçlı kasten öldürmeye teşebbüs” suçlarından çeşitli sürelerle hapis cezasına çarptırılmaları istenmişti.

Soruşturma kapsamında ulaşılan ve biri suikastçı Altıntaş’ın örgüt içindeki “öğretmeni” Şahin Söğüt’ün eşi Ayşe Söğüt ile yüksekokul döneminde Altıntaş ile aynı “örgüt hücresi”nde yer aldığı kaydedilen 12 kişinin ise “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan 15’er yıla kadar hapisleri talep edilmişti.

İddianamede suikastın arkasında, 15 Temmuz darbe girişiminin faili ve aynı zamanda bir casusluk ve istihbarat örgütü olan FETÖ’nün bulunduğu, suikastın, “Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilere yönelik provokasyon türünde bir eylem” olduğu kaydedilmişti.

Davada, Gülen ile Şerif Ali Tekalan ve Emrullah Uslu’nun da aralarında yer aldığı kimi sanıkları firari durumda bulunuyor.

Karlov suikastı davasında itiraf… ‘Adil Öksüz’le ilgili o belgeyi ben yaptım’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!