Kartal İmam Hatip Lisesi mezunlarından Kılıçdaroğlu’na destek mektubu

Kartal İmam Hatip Lisesi mezunlarından oluşan yaklaşık 20-25 kişilik genç bir grup, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben açık bir mektup yazarak, cumhurbaşkanı adaylığı yarışında desteklerini duyurdu.

featured

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da mezun olduğu Kartal İmam Hatip Lisesi’nin bazı mezunları, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hitaben açık mektup yazdı.

ANKA’nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı adaylığı yarışında Kılıçdaroğlu’na destek vereceklerini vurgulayan mezunlar mektuplarında, “Helalleşme davetinize icabet ediyoruz, zira itikadımızca uzatılan eli sıkmak farzdır. Sizin, ülkemizin 13. Cumhurbaşkanı olmanızı Allah’tan niyaz ediyoruz” dedi.

Bir internet sitesinde yayımlanan mektubun başında, “‘Kemal Kılıçdaroğlu’na Açık Mektup’ adıyla yayınlanan mektubu desteklemek ve imzalamak isteyen, Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi mezun ve mensupları bu formu doldurmak yoluyla desteklerini iletebilirler” ifadeleri kullanıldı.

‘KARTAL’IN TAM ORTASINDAN SESLENİYORUZ’

Mektupta, şu ifadelere yer verildi:

“Demokrasi; kerameti vatandaşlığından menkul her ferdin, yetkisi olmasa dahi, ülkenin istikbaline yönelik tasavvurlarına dayanarak devlet idaresine müdahil olduğu ve üstüne vazife aldığı bir rejimdir. Hal böyleyken, biz, şimdi üniversite öğrencisi olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi (Kartal) mezunu ve mensuplarından oluşan bir grup genç; seçim sath-ı mailine girdiğimiz bu süreçte inisiyatif alıp ülkemizin mevcut durumu karşısında geliştirdiğimiz tavrı, bir açık mektup olarak başta sizinle ve bu vesileyle Türkiye kamuoyuyla paylaşmak istedik. Bunu, toplumsal diyalog ve karşılıklı anlayışın gelişmesine yönelik bir vatandaşlık vazifesi olarak görüyoruz. Kartal, Türkiye’nin en başarılı liseleri arasındadır. Buna mukabil, en başarılı imam hatip lisesidir.

Okul, Türkiye’nin İslamcı-Mütedeyyin ebeveynlerinin çocukları için temenni ettikleri istikbal söz konusu olduğunda lise eğitimi için ilk tercihtir. Okulun arzusu, hem akademik başarının sağlandığı hem de dinî ve entelektüel birtakım kazanımların edinildiği bir lise kültürü oluşturmaktır. Ebeveynlerin ilk tercihi olmasının sebebi, okulun bu arzusundan ötürüdür. Kazandırdığı sosyal, kültürel ve sembolik sermaye Türkiye’nin bu şartlarında yeğlenir niteliktedir. Bu noktada akademik başarı göstermiş olmanın yanı sıra, dinî ve entelektüel müktesebatı olan bizler de okulun yetiştirdiği memleket insanlarıyız. Okul profilinden saparak geçmiş tüm birikimini ve arka planını elinin tersiyle iten, aykırı veya tepkisel öğrenciler değiliz. Size Kartal’ın tam ortasından sesleniyoruz.

‘İKTİDAR HİZİPLERİNE MİNNET BORCUMUZ YOKTUR’

Bugün, Türkiye’deki tüm İslamcı-mütedeyyin kesimlerin varlıklarını AK Parti ve Erdoğan’a borçlu olduklarına dair mesnetsiz bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Oysa Türkiye’de ne İslamcı hareket ne de bunun resmi-kurumsal karşılığı olarak nitelendirilebilecek İmam-Hatipler, Erdoğan ve AK Parti ile var olmuştur. İmam Hatipleri rejimlerinin arka bahçesi, kendi hukuksuz ve kural tanımayan iktidar ağlarının bir parçası olarak görmek isteyen ve bu sebeple bizlere musallat olan bu iktidar hiziplerine hiçbir minnet borcumuz yoktur. Aksine sizin sabırla ve sorumlulukla ördüğünüz kucaklayıcı koalisyon liderliğinde kuracağımız bir Türkiye vardır. İktidarın siyasi hesapları içinde kaybolan gelecek ufkumuzu, ancak bu yolla yeniden inşa edebiliriz.”

Kartal İmam Hatip Lisesi mezunlarından Kılıçdaroğlu’na destek mektubu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!