Kasım Süleymani anmasında Eşref Bitlis fotoğrafı

ABD tarafından Irak'ta öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani, Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu üyesi bir grup tarafından İran'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde anıldı.

Kasım Süleymani anmasında Eşref Bitlis fotoğrafı

Cağaloğlu’nda bulunan İran İslam cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Zeynebiye Hareketi Gençlik Platformu üyesi bir grup, ABD tarafından Irak’ta öldürülen Kasım Süleymani’yi andı. Kur’an-ı Kerim okuyarak, dualar eden grup, karanfil bırakarak etkinliğe son verdi.

Süleymani’yi anmaya gelenlerin ellerinde, üzerinde Süleymani ile birlikte, Ankara’da 1993 yılında Diyarbakır’a gitmek üzere hareket eden uçağın düşmesi sonucu şehit düşen Orgeneral Eşref Bitlis’in fotoğrafının olduğu dövizin de olması dikkat çekti.

NEDEN HEDEF OLDU?

Jandarma Genel Komutanı Org. Eşref Bitlis, ABD’nin Kürt projesine engel olduğu için CIA operasyonuyla katledilmişti. Uçağına yapılan suikastla hayatını kaybeden Bitlis, geleceğin Genelkurmay Başkanı adayıydı. Kürt meselesinde, ABD’nin bölgede çevirdiği oyunları fark eden Bitlis, bunu bölge ülkeleri ve güçleriyle işbirliği yaparak bozmaya çalışmıştı.

Org. Eşref Bitlis o gün uçağıyla Diyarbakır’a gidiyordu. Özel uçak, Ankara Güvercinlik Askeri Havaalanı’ndan 12.20’de kalktıktan 5 dakika sonra ‘arıza anonsu’ yaptı ve kısa süre içinde yanarak yere çakıldı. Uçağın içinde bulunan Org. Bitlis ile birlikte Albay Fahir Işık, Binb. Yaşar Erihan, Yzb. Tuğrul Sezginler ile Astsubay Emin Önen şehit oldu.

Özellikle ‘Kürt meselesi’nde ‘Bölgesel çözüm’ peşindeydi. Buna ‘Bitlis Planı’ deniliyordu. Bitlis, Gladyo’nun Güneydoğu’da uyguladığı şiddet ve göç politikasından da rahatsızdı. Planda şu önemli başlıklar vardı: “Bölge halkı kazanılacak. Irak yönetimi, Barzaniler ve Türkiye ortak hareket edecek. Dış destekli PKK, bölgeden çıkarılacak.”

PKK’nın arkasında ABD ve Batılı güçlerin de olduğunu tespit eden Org. Bitlis, buna ilişkin görüş ve önerilerini zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’a da rapor etmişti. (22 Mart 1992 tarihli mektubu gibi…) Özal’ın da bu raporları, ABD’li yetkililere verdiği ve bu bilgilerden rahatsız olan ABD’nin de, CIA üzerinden Türkiye’deki Gladyo unsurlarını kullanarak suikastı planlandığı ileri sürüldü.

Türkiye Caferileri lideri Selahattin Özgündüz’ün Kasım Süleymani konuşması: