Kat İrtifakı Tapulu Ev Satın Alınır mı

-SPONSORLU İÇERİK-

Kat İrtifakı Tapulu Ev Satın Alınır mı

Yeni bir konut satın alırken tapusunda görebileceğiniz “kat irtifakı” detayı önemli bir ayrıntıdır. İlk defa bu terime denk gelmiş kişilerin kat irtifakı ne demek bilmedikleri için nasıl bir karar vermeleri gerektiği konusunda da büyük tereddütler yaşaması doğaldır.

Peki nedir bu Kat İrtifakı?

İnşaatı henüz bitmemiş yapılar için geçerli olan bir sözleşme şekli olan kat irtifakı, inşaatın devam etmekte olduğu inşaat alanını temsilen verilen bir tapudur. Kısaca, kat irtifakı tapusu, inşa edilecek veya edilmekte olan arsa için düzenlenmektedir. İnşaatın konut bölümlerinin paylaşılması konusunda yasal bir değeri bulunmadığı için inşaatı bitmiş konutlarda tereddüt yaratması da bu nedendendir.

Daha fazla bilgi için kat irtifakı nedir sayfasına göz atabilirsiniz.

Kat İrtifakı Olan Ev Alınır Mı

Bu durumda akla tek gelen soru elbette kat irtifakı ev alınır mi oluyor. Daireler ve inşaat bitmeden düzenlenmiş olan kat irtifakı tapusu, mülkiyet tapusu öncesinde yapılan bir ön sözleşme olarak değerlendirilebilir. İnşaat bittikten hemen sonra oturma izni anlamını da taşıyan izinlerle birlikte kat mülkiyeti tapusuna da başvurmak gerekiyor.

Eğer bu müracaat yapılmaz ve tapu kat mülkiyeti tapusuna çevrilmezse söz konusu olan konutların oturulabilir niteliği olmadığı için alan inşaat sahası olarak gözükmeye devam ediyor. Ve şantiye olarak işlem görüyor. Bu da elektrik, su vs gibi hizmetlerin şantiye kapsamında değerlendirilmesine neden oluyor. Ayrıca iskan belgesi alınmadan konutun oturulabilir niteliği olup olmayacağı konusu da netleşmiş olmuyor. Sonuç olarak yapılan satış işlemleri konutun üzerinde bulunduğu arsa için gerçekleştirilmiş oluyor. Bu koşulları değerlendiren uzmanlar, kat irtifakı tapularda yasal olarak satış işlemi yapılabildiğini iletirken riskleri göz önünde bulundurarak kat mülkiyeti tapusu alınmamış konutlarda temkinli olunmasını öneriyorlar.

 

Kat irtifakı kredi çıkar mı

Konut alımı sırasında kredi kullanmak isteyen alıcılar için kat irtifakı tapularında önemli bir sorun da bu noktada yaşanıyor. Çoğu bankanın kat irtifakı tapusu bulunan bir konut için kredi vermediğini söylemek mümkün.

Bu nedenle özellikle kredi alacak alıcıların öncelikle çalışacakları bankalarla bu detayı netleştirmeleri gerekiyor. Bankadan bu konuda bilgi almanın yanı sıra, konut için uzman bir eksperden ekspertiz raporu ve risk analiz raporu alınmasını da önemle hatırlatıyoruz.

Kaynak: https://emlakprojeuzmani.com/