Katar: Ekonomik gidişat nedeniyle Türkiye'de ortaya çıkacak fırsatları değerlendiriyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçe görüşmeleri sürerken Katar'a indi. Dışişleri Bakanaı Çavuşoğlu Katar'da finansal destek aramadıklarını söylerken Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahma Es-Sani, Türkiye’nin ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendirdiklerini söyledi.

Katar: Ekonomik gidişat nedeniyle Türkiye'de ortaya çıkacak fırsatları değerlendiriyoruz
Katar: Ekonomik gidişat nedeniyle Türkiye'de ortaya çıkacak fırsatları değerlendiriyoruz

Türk lirasındaki değer kaybı yabancı yatırımcının gözünü Türkiye'ye dikti.

BBC Türkçe'nin haberine göre; Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahma Es-Sani, Türkiye'nin ekonomik gidişatı nedeniyle ortaya çıkacak fırsatları değerlendirdiklerini söyledi.

Katar'ın Türkiye'deki yatırımlarının büyük ve olumlu olduğunu vurgulayan Es-Sani, "Bu kriz geçici bir krizdir. İnşallah aşılacaktır" dedi.

Doha'da mevkidaşı ile birlikte yapılan basın toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bir gazetecinin Türkiye ekonomisine ilişkin sorduğu söz konusu soruya katılmadığını ifade etti.

Gazetecinin çok karamsar bir tablo çizdiği vurgulayan Çavuşoğlu, "Türkiye ekonomisinin büyümesi dünyada ilk sıralarda. Uluslararası kuruluşlar da bu büyümeleri güncellediler. Sıkıntı kurdaki dalgalanma. Türk Lirası'nın değer kaybı bir realitedir. Ancak tedbirler alınıyor" diye konuştu.

ÇAVUŞOĞLU: FİNANSAL DESTEK ARAMIYORUZ

Türkiye'nin Katar'dan finansal destek aramadığını savunan Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Biz bugün Katar'a spesifik olarak Türkiye'ye para göndermesi için değil; ilişkilerimizi her anlamda geliştirmek için geldik."

İlgili haber: İşte Katar'daki o anlar... Çavuşoğlu'nun basın toplantısında TRT yayını kesti

ERDOĞAN KATAR'DA

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel uçak "TC-TRK" ile 16.30'da Katar'ın başkenti Doha'ya geldi.

 Erdoğan, Hamad Uluslararası Havaalanı'nda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Katar Maliye Bakanı Ali bin Ahmed Alkuwari, MİT Başkanı Hakan Fidan, Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Mehmet Mustafa Göksu ve Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanı Piyade Kurmay Albay Bilal Çokay tarafından karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani'nin babası Emir Şeyh Hamed bin Halife Al Sani tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın katıldığı Doha'daki akşam yemeği, basına kapalı gerçekleşti.