Kavala açıklamasının imzası kurumadan Fransız elçiye övgü üstüne övgü!

Büyükelçilerin, kriz yaratan Osman Kavala açıklamasında imzası bulunan Fransa Büyükelçisi Herve Magro ile uzun bir röportaj yapan devletin Anadolu Ajansı, Magro'yu 'Fransa'nın Ankaralı Büyükelçisi' diye sundu. Bugünkü manşetlerinde büyükelçilere 'had bildiren' hükümet gazeteleri ise sadece saatler sonra övgü dolu bu röportajı internet sitelerinden genişçe yayınladı.

Kavala açıklamasının imzası kurumadan Fransız elçiye övgü üstüne övgü!

VERYANSIN TV

Fransa Büyükelçisi Herve Magro, Osman Kavala açıklamasında imzası bulunan 10 büyükelçiden biriydi. Türkiye'nin içişlerine karışmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Magro ve diğer 9 büyükelçinin “istenmeyen adam” ilan edilerek sınır dışı edilme talimatını verdi. Ancak dün ABD Büyükelçiliğinin yayınladığı ve diğer büyükelçilerin de katıldığı açıklamanın ardından talimat hayata geçmedi. Buna rağmen "büyükelçilerin geri adım attığı" öne sürüldü.

Ancak, ne ABD ne de AB ülkeleri büyükelçilerinin ortak açıklaması bir özür barındırmıyordu. Üstelik krize neden olan Osman Kavala açıklaması da geri çekilmedi. Öte yandan ABD Dışişleri Sözcüsü saatler sonra geri adım atmadıkları mesajı veren bir açıklama yaptı. Yaptıkları Osman Kavala açıklamasının Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine uygun olduğunu öne sürdü.

Hükümet cephesi ve medyası ise Erdoğan'ın "büyükelçilere had bildirdiğini" ve "geri adım atmak" zorunda bıraktığı propagandası yaptı. 

Bugün ise devletin ajansı AA, Fransa Büyükelçisi Herve Magro'yu “Ankaralı büyükelçi” diye tarif ederek reklam gibi bir röportaja imza attı.

Yukarıda büyükelçileri manşetlerine taşıyan gazetelerin internet siteleri, AA'nın haberine yer verip paylaştı.

AA'nın Magro ile röportajının yer aldığı haber şu ifadelerle başladı:

Türkçe konuşan, 'Ankaralı Büyükelçi' olarak bilinen Magro, buradaki görevinin kendisi için ayrı bir yeri olduğunu, 'Burada doğdum, çocukluğumun bir bölümünü burada yaşadım. Ankara'nın her yerinde, her sokağında olmasa da bazı yerlerinde tabii ki hatıralarım var' sözleriyle ifade etti.”

Büyükelçi Magro, büyürken etrafındaki çocukların Fenerbahçeli olduğunu, İstanbul Başkonsolosu olduğu dönemde ise Galatasaray'la yakın çalıştığını dile getirerek "En sonunda ben bir sarı-lacivert takım tutuyorum diyorum: Ankaragücü. İnşallah bir iki maça giderim" dedi.

Türkiye'nin kendisi için çok farklı bir görev yeri olduğunu belirten Magro, sözlerini, "Zor günlerde, güzel günlerde burada yaşamak çok güzel bir şey. Dediğim gibi geleceğe bakmamız gerekiyor. Gelecek için çalışmamız gerekiyor" ifadeleriyle sonlandırdı." 

Bugünkü manşetinde büyükelçiler olayıyla ilgili sert ifadeler kullanan Akşam gazetesinin internet sitesi, AA'nın Fransız Büyükelçiyle yaptığı röportajı şöyle gördü:

Yeni Şafak'In internet sitesinde de haber şu ifadelerle yer aldı: