Kayseri’de kaçak göçmenler mi bırakıldı? Göç İdaresi’nden açıklama

Göç İdaresinden Kayseri'de düzensiz göçmenlerin bırakıldığı iddialarına ilişkin açıklama yapıldı.

featured

Zafer Partisi Kayseri teşkilatı, Kayseri Göç İdaresine ait otobüslerin kaçak göçmenleri mahallelere bıraktığı iddiasına dair bir video yayımlamıştı.

Paylaşımda “Kayseri İl Göç İdaresi, 3 otobüs dolusu kaçak Afganı Beyaz Şehir mahallesinde bir parka boşaltıyor. Bunu yaparken de devletin resmi plakalı araçlarını kullanıyor.” ifadeleri kullanılmıştı. 

İddialarla ilgili Göç İdaresi Başkanlığı’ndan açıklama yapıldı.

Açıklamada söz konusu şahısların büyük çoğunluğunun Afganistan uyruklu Türk soylu (Türkmen ve Özbek kökenli) yabancılardan oluşan uluslararası koruma kapsamında bulunmaları sebebiyle kayıt illerine yönlendirilen yabancılardan oluştuğu belirtildi.

Açıklamada  “Küçük bir bölümü ise İstanbul Tuzla ve Binkılıç Geri Gönderme Merkezlerinde uzun süredir idari gözetim altında bulunduktan sonra kapasite yönetimi çerçevesinde belirli bir adres gösterebilmeleri nedeniyle terke davet ve bildirim yükümlülüğü kapsamında sınır dışı süreçlerinin geri gönderme merkezi dışından takip edilmesine karar verilen düzensiz göçmenlerdir.” ifadesine yer verildi.

Göç İdaresi Başkanlığı tarafından düzensiz göçmenlerin büyük ölçüde doğrudan geri gönderme merkezlerinden sınır dışı edilmekle birlikte, belirli bir adreste ikamet eden, kamu düzeni, güvenliği ve sağlığı açısından tehdit oluşturmayan yabancıların bildirim yükümlülüğü getirilerek ya da terke davet kapsamında sınır dışı süreçlerinin geri gönderme merkezleri dışından da neticelendirildiği dile getirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Söz konusu videodaki grubun çok küçük bir bölümü bu kapsamda belirli bir adres gösterebilmeleri nedeniyle bahse konu adreste ikamet ve bildirim yükümlülüğü zorunluluğu getirilmek suretiyle sınır dışı süreçlerinin geri gönderme merkezi dışından takip edilmesine karar verilen yabancılardır. Nitekim; 2022 yılında ülkemizden sınır dışı edilen toplam 112 bin 255 düzensiz göçmenin 4 bin 194’ü terke davet ve 1630’u bildirim yükümlülüğü kapsamında olmak üzere 5 bin 824’ü geri gönderme merkezi dışında iş ve işlemleri neticelendirilerek sınır dışı edilmiştir.”

Açıklamada şu bilgiler verildi:

“İlave olarak; geri gönderme merkezi dışından da yabancıların sınır dışı edilme süreçlerini takip etmek üzere Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı İşleri Genel Müdürlüğü emrinde Düzensiz Göçmen İzleme Daire Başkanlığı kurulmuş olup çalışmalarını etkin şekilde yürütmektedir. 2022 yılında Türkiye tarihindeki en yüksek sınır dışı sayısına ulaşılmış ve 112 bin 255 düzensiz göçmenin ülkesine dönüşü sağlanmıştır. Sadece bu yıl Afganistan’a 63 bin 22 düzensiz göçmenin dönüşü sağlanmıştır. Afganistan’a 232 adet özel (charter) uçuş düzenlenmiş ve sadece bu uçuşlarla toplam 44 bin 70 düzensiz göçmen ülkesine gönderilmiştir. Düzensiz göçle mücadelemize yönelik oluşturulmaya çalışılan algı gerçeği yansıtmamakta olup düzensiz göçle mücadelemiz kararlılıkla sürdürülmektedir.”

Kayseri’de kaçak göçmenler mi bırakıldı? Göç İdaresi’nden açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Laf salatası yapmayın. O mızrak çuvala sığmıyor ama başka bir yere sığabilir. Otobüs sürücüsü Aksaray’a gidecekler diyor, Kayseri’ye bırakıyor. İstanbul’dan Aksaray’a giden yol Kayseri’den mi geçiyor.

  2. 2 ay önce

    Göç idaresinin yeni yöntemi onlar Türk diyip insanlara kabul ettirmeye çalışmasıdır. Geçiçi koruma kapsamına sadece erkekler alınıyor, Afganistan da kız çocukları ve kadınları daha mağdur değil mı. Kız çocuklarının satıldığı bir gerçek. Eli silah tutmuş abd askeri Taliban teröristlerini ülkemize abd ile anlaşma yaptıktan sonra dolduruyorsunuz

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!