Kayseri'deki terör saldırısının acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor

Kayseri'de, çarşı iznine çıkan askerleri taşıyan halk otobüsüne bombalı araçla düzenlenen saldırıda şehit olan 15 asker, olayın 4'üncü yıl dönümünde unutulmadı.

Kayseri'deki terör saldırısının acısı yüreklerdeki tazeliğini koruyor

Kayseri'de 4 yıl önce 17 Aralık'ta çarşı iznine çıkan 1'inci Komando Tugayı askerlerinin bindiği belediye otobüsüne Talas Bulvarı üzerinde bulunan durakta bombalı araçla terör saldırının acısı, yüreklerdeki tazeliğini koruyor. Saldırıda 15 asker şehit oldu, 54 asker de yaralandı.

1. Komando Tugay Komutanlığında görevli askerlerin çarşı iznine çıkışı sırasında 17 Aralık 2016'da bombalı araçla düzenlenen 
Hain saldırıyla ilgili 8 sanık, Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sonucu gereken cezaya çarptırıldı. 10 sanık ise delil yetersizliğinden beraat etti. Dosyası ayrılan 3 sanıktan biri etkisiz hale getirildi, biri firari 2'sinin yargılaması devam ediyor.

SALDIRININ PLANLAYICISINA 119 YIL HAPİS CEZASI

Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde 24 Ekim 2017'de başlayan ve 19 Nisan 2019'da karara bağlanan davada, saldırının planlayıcısı olduğu belirtilen PKK'lı Kenan Çiçek'e "devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma" suçundan bir ve 15'er kez kasten öldürme suçlarından olmak üzere 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası veren mahkeme heyeti ayrıca "kasten öldürmeye teşebbüs"ten 54 kez ayrı ayrı 20'şer yıl, "tehlikeli madde bulundurmak"tan 18 yıl, "silahlı terör örgütüne üye olmak"tan 12 yıl ve "evrakta sahtecilik" suçundan 9 yıl olmak üzere sanığı 1119 yıl hapisle cezalandırdı.

Sanıklardan 7'sine 2 ile 7 yıl 6 ay arasında değişen hapis cezaları, 10 sanığa ise delil yetersizliğinden beraat kararı veren heyet, terör örgütü PKK/KCK'nın sözde sorumlularından olan ve Kayseri'deki saldırının yanı sıra Ankara ve İstanbul'da PKK tarafından gerçekleştirilen bazı bombalı saldırıların talimatını veren kişi olduğu kaydedilen firari İshak Özçaktu ile bir diğer firari Sait Karabulut'un dosyalarını tefrik edilmesine hükmetti.

Savcı, taraf ve katılan avukatlarının, yerel mahkemenin verdiği karara itirazlarının ardından Ankara Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesinde görülen davada, mahkeme, ceza ve beraat kararlarını hukuka uygun buldu.

SALDIRININ TALİMATINI VEREN TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

İç güvenlik operasyonları kapsamında Diyarbakır kırsalında 19 Temmuz 2019'da İl Jandarma Komutanlığınca gerçekleştirilen hava destekli operasyonda etkisiz hale getirilen teröristlerden 2'sinin Terörden Arananlar Listesi'nde kırmızı kategoride yer aldığı belirlendi. Söz konusu teröristlerden birinin örgütün sözde "Amed eyaleti" özel güç sorumlusu "Erhan Garzan Porsipi" kod adlı İshak Özçaktu olduğu tespit edildi.

'PORSİPİ. BU AKŞAM RAHAT UYUYACAĞIM'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, "Porsipi. Bu akşam rahat uyuyacağım. Uzun zamandır peşindeydik. İnönü Stadı, Merasim Sokak, Kayseri, İstanbul hepsinin intikamı alındı. Bu kırmızı başka kırmızı... Şükürler olsun. Bu olmadan gitseydim. Gözüm açık giderdim." ifadelerini kullandı.

SALDIRININ FAİLLERİNDEN TEKİNER, MİT'İN OPERASYONUYLA YAKALANDI

Terör saldırısının faillerinden PKK'lı "Fırat/Botan" kod isimli Ferhat Tekiner, 23 Ekim 2020'de Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) operasyonuyla Irak'ın kuzeyinde yakalanarak Türkiye'ye getirildi.
Emniyetle iş birliği içinde düzenlenen operasyonla yakalanan Tekiner ile onun ifadeleri doğrultusunda Diyarbakır'da gözaltına alınan 4 zanlı, getirildikleri Kayseri'de tutuklandı.
Terörist Özçaktu'nun etkisiz hale getirilmesi ve saldırının planlayıcısı Kenan Çiçek'in yargılandığı davada 16 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasının ardından saldırının faillerinden Tekiner'in de yakalanması, yüreklere bir nebze de olsa su serpti.

FİFARİ SANIK SAYISI 3'TEN 1'E DÜŞTÜ

Hakkında kırmızı bülten çıkarılan firari sanık Karabulut'un, Almanya'da iltica talebinde bulunduğu tespit edildikten sonra mahkemece yapılan iade talebine cevap alınamadı.

Tekiner ile firari sanık Karabulut'un, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma", "kasten öldürme", "nitelikli şekilde kasten öldürme", "silahlı terör örgütüne üye olma", "tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya değiştirme" suçlamalarıyla yargılanmalarına Kayseri 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

KAYSERİ'DE ANMA TÖRENİ

Şehit askerler, saldırının 4'üncü yıl dönümünde otobüs durağı önünde anıldı. Anma törenine, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz, ilçe belediye başkanları, şehit yakınları, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan Vali Şehmus Günaydın, "Terör saldırısında şehadet mertebesine ulaşan bütün askerlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. 17 Aralık'ı unutmayacağız ve unutturmayacağız. Ülkemiz üzerinde hesabı olanlara fırsat vermeyeceğiz. Onlara ecdadımızdan aldığımız güçle ve ilhamla bundan önce olduğu gibi bundan sonra da aynı kararlılıkla cevap vereceğiz" dedi.


Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ise, "Bu coğrafya üzerinde hesapları bitmeyen hainlere gereken dersi askerimizin, polisimizin verdiğini görüyoruz. Biz beraberliğimizi asla zayıflatmadan bu birliğimizi koruyacağız" diye konuştu.

'1'İNCİ KOMANDA TUGAYINA GAZİLİK UNVANI VERİLMESİNİ İSTİYORUZ'

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kayseri Şube Başkanı Ali Yavuz da 4 yıl önce yaşanan acı olayın halen üzüntüsünü yaşadıklarını kaydederek, "Bugün acımız ilk günkü gibi taze. Acımız çok büyük. Şehitlerimizi unutmamak ve unutturmamak için buradayız. Biz terör örgütü ile 30 yıldır mücadele ediyoruz. Her mücadele sırasında da birçok şehidimiz oldu. Bu vatan için feda olsun. Devletimizin ve milletimizin bütünlüğü için mücadele ettik, etmeye de devam ediyoruz. Şu an bütün terör örgütüne dağları dar ettik. Biz 1'inci Komando Tugayı'na gazilik unvanı verilmesini istiyoruz" dedi.

Yaşanan olayda gazi olan Mustafa Uçar ise silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet dileyerek, kendini yalnız bırakmayan Kayseri halkına teşekkür etti.