‘FETÖ sanıkları kayyımlı fabrikayı işgale kalkıştı’ iddiası

'FETÖ ile itisaklı' olduğu gerekçesiyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen Alfemo fabrikasının sahiplerinin yönlendirdiği 40 kişilik bir grubun fabrikayı işgal etmeye kalkıştığı iddia edildi.

‘FETÖ sanıkları kayyımlı fabrikayı işgale kalkıştı’ iddiası

FETÖ’yle iltisaklı olduğu gerekçesiyle 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredilen Alfemo Grubu’na bağlı şirketlerin üçünde yüzde 20 ortak olan Mesut Davulcuoğlu’yla ilgili dava, dün İzmir 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Sabah’ın haberine göre, mahkeme, TMSF’nin yönetim kayyımlığını denetim kayyımlığına çevirdi. Halen savcılıkta soruşturması devam eden başka bir dosyada da şirketle ilgili kayyım kararı olmasına rağmen mahkemenin Alfemo’nun firari sahipleriyle ilgili daha önce başka bir dosyada verilen kararı da kaldırma yoluna gitti.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARI KAPATTILAR

Bir grubun karar tebliğ dahi edilmeden Alfemo’nun fabrikalarını işgal etmeye kalktığı belirtildi. 40 kişilik bir grup, polis eşliğinde Bornova ve Manisa’daki fabrikanın giriş ve çıkışlarını kapattı. Kararda, İzmir 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin kararı ile kayyum atanan ve halen TMSF’nin yönetim kayyımlığında bulunan şirketlerde sanık Mesut Davulcuoğlu’nun Simya şirketinde yüzde 25, Yeşildağ’da yüzde 15, Ekipsan’da ise yüzde 20 hissedar olduğu, diğer ortaklar hakkında herhangi bir mahkumiyet kararının bulunmadığı belirtildi.

İzmir’de FETÖ’ye himmet adı altında finansal destek sağladığı gerekçesiyle Torbalı’daki Alfemo Mobilya’ya TMSF 2016’da kayyım atamıştı. FETÖ soruşturmaları kapsamında haklarında yakalama kararı çıkarılınca firar eden Alfemo’nun sahipleri Ramazan Davulcuoğlu ve kardeşlerinin Hollanda’da yaşadıkları belirtiliyor.