Kazdağları’ndaki şirket CHP’li belediyenin sponsoru çıktı

Kazdağları’nda altın arama şirketinin alt şirketi olan Çiftay şirketinin, CHP’nin Sivas’ın İmranlı Belediyesinin yaptığı festivalinin ana sponsoru olduğu ortaya çıktı. CHP’li belediyenin yaptığı söz konusu festival de şirketin kurucusu Ziya Aydın anısına yapıldı.

Kazdağları’ndaki şirket CHP’li belediyenin sponsoru çıktı

Çanakkale’nin Kirazlı köyünde altın araması sırasında yaşananlara ilişkin CHP’den çok sert açıklamalar ve tepkiler gelmişti. Altın çıkaran şirkete tepkiler bitmezken, parti içinde tartışma yaratacak bir sponsorluk konusu gündem oldu. Haber ilk olarak Çanakkale Demokrat Gazetesinde yer aldı.

Haberde, “Çanakkale Kirazlı’da CHP’nin aktif olarak karşı çıktığı altın arama şirketinin alt şirketi olan Çiftay şirketi, Sivas’ta ise iki CHP’li belediyelerden birisi olan İmranlı’daki festivalin ana sponsoru. Durun daha bitmedi festival Çiftay şirketinin kurucusu olan Ziya Aydın Anısına yapılıyor” ifadeleri kullanıldı.

CHP Çanakkale’de yaşanan ağaç kesme ve yer altı kaynaklarını zehirleme suçlamasıyla söz konusu şirketi AK Partililikle suçlamıştı. Birçok gazete de bölgede faaliyet gösteren şirketlerin AK Parti bağlantılarına dikkat çekmişti.

Sivas’ın CHP’li İmranlı Belediyesi tarafından Çiftay şirketinin kurucusu Ziya Aydın anısına yapılan 1. İmranlı Kültür Sanat Festivaline ilişkin CHP yönetiminin ne tepki verdiği ya da vereceği merak konusu.

Festival sponsorlarından Tekin Yayınevi, CHP’li İmranlı Belediyesi’nin Kültür ve Sanat Festivali ana sponsorunun, Kazdağları’ndaki altın madeninde altyapı ve toprak işlerini yürüten şirket olduğunu öğrenmesinin ardından festivaldeki desteğini çekti.

Tekin Yayınevi’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ne yayınevinin, ne de yayınevinin yazarlarının adının ülke değerlerine el uzatan hiçbir kurumla yan yana gelemeyeceği ifade edilmişti.