Kedilerden coronavirüs bulaşır mı? Veteriner Hekimler Odası açıkladı

featured

Çin’de 300’den fazla can alan salgın tüm dünyada panik yaratırken, Türkiye’de birtakım çevreler sosyal medyadan kedilerden de bulaştığı söylentileri yayması üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası yaptığı açıklamayla konuyu aydınlığa kavuşturdu.

İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO), Coronavirus enfeksiyonları ve bulaşma yollarına açıklık getirdi.

Oda’nın resmi internet sitesinde yer alan “Coronavirus infeksiyonları ve kedilerden insana Coronavirus bulaşır mı?” açıklaması şöyle:

Çin’de ortaya çıkan yeni tip Coronavirüs ve görülen salgınla ilgili yazılı ve görsel medyada çok sayıda görüş bildirilmektedir. Bunların birçoğu somut verilere  dayandırılmadan ve Coranavirus konusuda çalışmayan farklı meslek grubundan kişiler tarafından yapılmaktadır.

Özellikle sosyal medyada yapılan çok sayıda paylaşım bilgi kirliliğine neden olmakta, belki de hayvanların sokağa atılmasına neden olmaktadır.

Vatandaşlardan gelen çok sayıda soru nedeniyle konunun uzmanı ve İVHO Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, Istanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı  Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz’dan aşağıdaki görüş alınmıştır.

Coronaviruslar, Coronaviridae ailesinde yer alan RNA’lı viruslardır. Genetik değişime yatkındırlar. Bu viruslar, hayvanlarda birçok türde ve insanlarda infeksiyonlara neden olmaktadır.

Her hayvan türüne ve insana (Örneğin, yarasa, Feline, bovine, avian, human gibi) özgün Coronaviruslar mevcuttur. Bunlar genellikle adapte olduğu türde infeksiyon oluştururlar (1, 2, 3, 4, 6). Genetik değişim sonucu bir türden diğerine adaptasyon yeteneği kazanarak infeksiyon oluşturma yeteneği kazanabilirler.

Örneğin yarasadaki SARS-Coronaviruslar değişime uğrayarak (yeni tim SARS-Coronavirus) insanlarda infeksiyon oluşturabilir (Çinde şu anda yaşanan salgında olduğu gibi).

Günümüzde hayvanlardan insanlara geçebilen Coronaviruslar SARS ve MERS Coronaviruslar’dır. SARS Çivet’lerden ve yarasalardan MERS ise develerden bulaşabilmektedir. Istanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalında sığır, kedi ve kuş Coronavirusları ile soyağacı (filogenetik) çalışmaları yapılmış ve bu virusların genetik olarak insan Coronaviruslarından farklı olduğu görülmüştür(4, 6).

Sonuç olarak, mevcut verilere göre evcil hayvanlardaki (kediler de dahil) Coronaviruslar genellikle insana bulaşmamaktadır (2, 3). Sadece SARS-Coronavirus yarasa ve Çivet’lerden, MERS-Coronavirus ise develerden bulaşmaktadır.

Son günlerde sosyal medyada kedilerden insanlara Coronavirus bulaştığı iddialarının dolaştığına dikkat çekilen açıklamada, bu tür paylaşımların bilgi kirliğine yol açtığı, belki de hayvanların sokağa atılmasına neden olduğu vurgulandı.

Vatandaşlardan gelen çok sayıda soru nedeniyle konunun uzmanı ve İVHO Bilimsel Danışma Kurulu Üyesi, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz şu bilgileri verdi: Coronaviruslar, Coronaviridae ailesinde yer alan RNA’lı virüslerdir.

Genetik değişime yatkındırlar. Bu virüsler, hayvanlarda birçok türde ve insanlarda infeksiyonlara neden olmaktadır. Her hayvan türüne ve insana (Örneğin yarasa, Feline, bovine, avian, human gibi) özgü Coronaviruslar mevcuttur.

Bunlar genetik değişim sonucu bir türden diğerine adaptasyon yeteneği kazanarak infeksiyon oluşturma yeteneği kazanabilirler.

Örneğin yarasadaki SARS-Coronaviruslar değişime uğrayarak (yeni tip SARS-Coronavirus) insanlarda infeksiyon oluşturabilir. Çin’de şu anda yaşanan salgın bu duruma örnektir.

Günümüzde hayvanlardan insanlara geçebilen Coronaviruslar SARS ve MERS Coronaviruslardır. SARS-Coronavirus çivetlerden ve yarasalardan, MERS-Coronavirus ise develerden bulaşabilmektedir.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı’nda sığır, kedi ve kuş Coronavirusları ile soyağacı (filogenetik) çalışmaları yapılmış ve bu virüslerin genetik olarak insan Coronaviruslarından farklı olduğu görülmüştür. Mevcut verilere göre, kediler de dahil evcil hayvanlardaki Coronaviruslar genellikle insana bulaşmamaktadır.

Kedilerden coronavirüs bulaşır mı? Veteriner Hekimler Odası açıkladı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!