Kemal Kılıçdaroğlu, foncu Alman Friedrich Ebert Vakfı’nın başkanıyla görüştü

3 Aralık'ta neoliberal ekonomistlerle birlikte ekonomi programını açıklayacak olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SODEV'in düzenlediği “Sosyal Demokrasi ve Refah Devleti: Almanya’dan ve Türkiye’den Perspektifler başlıklı panelde konuştu. Panele, SODEV'in foncusu Friedrich Ebert Vakfı Başkanı Martin Schulz da katıldı.

featured

VERYANSIN TV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, SODEV ile Friedrich Ebert Vakfı’nın İstanbul’da bir otelde düzenlediği “Sosyal Demokrasi ve Refah Devleti” paneline dün akşam konuşmacı olarak katıldı.

Gazeteci Tülin Daloğlu’nun moderatörlüğünde, Friedrich Ebert Vakfı Başkanı ve önceki dönem Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’un de katıldığı panelde Kılıçdaroğlu, sosyal demokrasinin doğaya ve doğanın önemli bir parçası olan insana değer veren bir siyaset anlayışı olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Martin Schulz ile baş başa görüştü.

TESEV’LE BİRLİKTE KURULAN VAKIF: SODEV

Soros destekli TESEV ile birlikte 1994 yılında kurulan Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), Almanya merkezli Friedrich Ebert Vakfı’nın fonladığı vakıflar arasında yer alıyor. CHP içindeki “10 Aralık” ekibine yakınlığıyla bilinen SODEV’in kurucuları arasında CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı da bulunuyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da TESEV’in kurucu üyeleri arasında yer aldığı ortaya çıkmıştı. SODEV, 2001 yılında Türkiye’de faaliyet gösteren Alman vakıflarına destek açıklaması yaparak, Necip Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” adlı kitabını hedef almıştı.

CHP HEYETİ FRİEDRİCH EBERT VAKFININ MERKEZİNE GİTMİŞTİ

Eylül ayında Almanya’ya giden CHP heyeti, Alman Sosyal Demokrat Parti‘ye (SPD) yakınlığıyla bilinen ve Alman devleti tarafından finanse edilen Friedrich Ebert Vakfı‘nı (Friedrich Ebert Stiftung) ziyaret etmişti.

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANI CHP HEYETİYLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Temmuz ayında Türkiye’ye gelen Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, bir otelin odasında sırasıyla CHPHDP ve İYİP heyetlerini kabul etmişti. CHP heyeti adına Genel Sekreter Selin Sayek Böke, Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Genel Başkan Başdanışmanı Ünal Çeviköz ve İstanbul Milletvekili Yunus Emre katılmıştı.

TÜRKİYE KARŞITI FAALİYETLERİ DESTEKLEYEN VAKIF

Adını Almanya’da Weimar Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Friedrich Ebert’ten alan bu vakıf, Türkiye’de Türkiye düşmanlarını fonlamasıyla dikkat çekiyor.

Türkiye’de ayrılıkçı fikirleri savunanları, muhalif görünümlü bazı yayın organlarını, sözde kadın derneklerini, sığınmacı ve kaçak savunucularını, Lgbt oluşumlarını destekleyen Friedrich Ebert Vakfı, Almanya’da Alevi cemaatini ve Türk toplumunu bölen “Ali’siz alevilik” fikrinin finansal destekçileri arasında.

Friedrich Ebert Vakfı‘nın Türkiye’de en yakın olduğu kurumlar arasında Soros bağlantılı TESEV geliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TESEV’in kurucu üyeleri arasında yer alıyor.

Friedrich Ebert Vakfı’nın partnerleri arasında Osman Kavala‘nın kurduğu “Anadolu Kültür“, sözde soykırım savunuculuğu yapan Hrant Dink Vakfı, SODEV, Medyascope, GazeteDuvar, Daktilo1984 ve Bianet gibi liberal görüşte yayın organları da var.

NECİP HABLEMİTOĞLU’NUN DİKKAT ÇEKTİĞİ VAKIF

Suikaste kurban giden Necip Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası” kitabında yer alan Friedrich Ebert Vakfı ve Heinrich Böll Vakfı da yer alıyordu.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini savunuyordu.

Hablemitoğlu, öldürülmeden bir yıl önce yayımladığı Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası adlı kitabında, “Konrad Adenauer Vakfı, Körber Vakfı, Alexander von Humboldt Vakfı, Friedrich Ebert Vakfı, Friedrich Naumann Vakfı, Heinrich Böll Vakfı, Hans Seidel Vakfı özellikle dikkat çekenleridir” demişti.

Hablemitoğlu, Alman Orient Enstitüsü, Goethe Enstitüsü, Alman Kültür Merkezi, Georg Eckert Enstitüsü ve Fian Örgütü’nün Türkiye’deki faaliyetleri ve hibe politikalarının izlenmesi gerektiğini vurgulamıştı.

SODEV, ALMAN VAKIFLARINA DESTEK VERMİŞTİ

Alman vakıflarına ilişkin yazdığı kitabı hatırlayan Hablemitoğlu, o röportajında Alman vakıflarına destek veren TÜSİAD, TESEV ve SODEV’e dikkat çekiyor.

Hablemitoğlu, TÜSİAD ve TESEV’in kapatılması gerektiğini vurguluyor:

“Alman vakıflarıyla ilgili kitap yayınlandıktan sonra 14 kuruluş ortak bir bildiri hazırladılar ve imzaladılar. ‘Alman vakıflarına tam destek veriyoruz’ diye yapıldı bu açıklama. Bu açıklamaya imza atan kuruluşlara bakıyorsunuz; TESEV…

Bunların içinde TESEV mutlaka ve mutlaka Türkiye’de yasalar uygulansa gerçek anlamda ilk kapatılacak kuruluşlardan bir tanesi. Türkiye’de yasalara göre dernekler ve vakıflar politika yapamaz. Yurt dışıyla ilişki için Bakanlar Kurulu’ndan izin almak zorundalar. O kadar ağır koşulları var ki, oysa bunlar Kıbrıs’ın feda edilmesi de dahil olmak üzere Türkiye’nin güvenlik konseptine aykırı demeçler veriyorlar, provokasyon geliştiriyorlar. Ve amaç dışı, yetkilerini aşarak birtakım organizasyonlara imza atıyorlar. Bu anlamda TÜSİAD’ın ve TESEV’in ilk kapatılması gereken kuruluşlardan biri olduğuna inanıyorum. Türkiye bir hukuk devletiyse, gerçekten sermeye kesimini temsil etseler de bunlar yasaların üzerinde değil. İşte TESEVin başında bulunduğu SODEV, TUKODER gibi bir takım kuruluşlar, bu bildiriye imza attılar, ‘Alman vakıflarına destek veriyoruz’ dediler. İşin ilginç olan tarafı bu bildiriyi organize eden kuruluş ‘bianet’ dediğimiz oluşum. Bu oluşum başında olan kişileri Türk kamuoyu çok yakından tanıyor. Söz konusu internet sitesine maalesef AB 1 trilyonun üzerinde para verdi.“

Hablemitoğlu’nun “Alman Vakıfları ve Bergama Dosyası”, isimli kitabındaki belgeler, Dönemin Ankara DGM Savcısı Nuh Mete Yüksel, “Alman vakıfları soruşturması” sonunda 2002’de açtığı davanın iddianamesinde de yer almıştı.

Hablemitoğlu bu kitapta, Alman vakıflarının Türkiye’de yasal olmayan çalışmalar yaptığını, etnik ve mezhepsel ayrılıkları körüklediğini ve altın madeni karşıtlarını finanse ettiğini savunuyordu.

Necip Hablemitoğlu, Çankaya Portakal Çiçeği Sokağı’ndaki evinin önünde 18 Aralık 2002 akşamı uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.

 

Kemal Kılıçdaroğlu, foncu Alman Friedrich Ebert Vakfı’nın başkanıyla görüştü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 ay önce

  CHP nin başında ol ve bunlarla iş çevir, bu kadarı da dayanılmaz, yazıklar 1923 ten ne düşüş.

 2. 2 ay önce

  Gorbaçov iş başında. bakalım Türkiye’yi parçalayabilecek mi?

 3. 2 ay önce

  Kim hatırlar bilinmez: 2013 yılı Ekim ayında da, zamanın Amerikan büyükelçisi Francis Ricciardone ile Ankara Sheraton otel’in bir odasında (!?) basına kapalı (*) bir görüşme yapmış, akabinde de ABD’ye gitmişti…!!! Sonrasında ne yaptığını da herkes kendi araştırsın, öğrensin.

 4. 2 ay önce

  Bu alman vakiflari bizi ne kadar seviyor ama sevilmek icin can atan liderlerimizde var masallah

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!