Kemal Kılıçdaroğlu’na ABD’den ithal ekonomi danışmanı

Eski Almanya Başbakanı Angela Merkel'in danışmanlarından Amerikan vatandaşı Jeremy Rifkin, Kılıçdaroğlu'nun ekibine katıldı. ABD'li ekonomistin 3 Aralık'taki etkinlikte yer alacağı belirtildi. Kılıçdaroğlu'nun töreninde çok sayıda liberal ekonomist söz alacak.

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 3 Aralık Cumartesi günü, partisinin ekonomi politikalarını ve bu politikaları oluşturan kadrosunu Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde duyuracak. Kılıçdaroğlu’nun ekonomi politikaları ekibinde ilginç isimler yer alırken, detaylar belli olmaya başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde önce ABD’ye giden, gelir gelmez daha önce “Londra tefecileri” dediği fon gruplarıyla görüşmek için İngiltere’ye giden Kılıçdaroğlu, 3 Aralık’ta tepki çeken bu ziyaretleri gerekçelendirmeye çalışacak.

“İkinci Yüzyıla Çağrı” başlığıyla açıklanacak olan ekonomi yol haritasının Türkiye’nin beş önemli sorununa 13 çözüm maddesi öneren bir beyanname olduğunu söyleyen CHP’li yetkililer, üç yıldır üzerinde çalışıldığını belirtti.

DARON ACEMOĞLU VİDEO KONFERANSLA KATILACAK

Söz konusu çalışmalarda sadece CHP’nin ekonomi kurmaylarının değil, yabancı ekonomistlerin de yer aldığı kaydedildi. Cumartesi günü düzenlenecek toplantıda Kılıçdaroğlu’nun açılış konuşmasının ardından bu isimler de bazı sunumlar yapacak.

Toplantıda Kemal Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Kemal Derviş’in siyasete soktuğu CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, ABD’den fonlanan STK’ların yöneticisi CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da alanlarıyla ilgili sunum yapacak.

ABD’de akademisyenlik yapan liberal ekonomist Daron Acemoğlu etkinliğe video konferans yoluyla katılacak.

MERKEL’İN DANIŞMANI KILIÇDAROĞLU’NUN EKİBİNDE

Etkinlikte katılacak en dikkat çeken isimlerden bir diğeri de ABD’li yazar, ekonomist Jeremy Rifkin olacak. Rifkin, bilimsel-teknolojik değişimlerin toplum ve çevre üzerindeki etkileri hakkında çok sayıda kitap kaleme almıştı. Jeremy Rifkin, Almanya’nın eski Başbakanı Angela Merkel’in 3. Endüstri Devrimi politikası sırasında danışmanlığını yürütmüştü.

Rifkin, Merkel’in yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Portekiz Başbakanı Jose Socrates ve Slovenya Başbakanı Janez Janša’ya Avrupa Konseyi Dönem Başkanlıkları sırasında ekonomi ile ilgili konularda danışmanlık yaptı.

Öte yandan, Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi, TCMB eski baş ekonomisti Hakan Kara ile Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Refet Gürkaynak da CHP’nin ekonomi çalışmasını hazırlayan isimler arasında yer alıyor. Rafet Gürkaynak, Faik Öztrak’ın başında olduğu CHP heyetinin bir otelde IMF heyetiyle görüşmesinde de yer almıştı. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo da etkinlikte yoksullukla ilgili sunum yapacak. Hacer Foggo’nun yöneticisi olduğu Derin Yoksulluk Ağı’nın ABD ve AB tarafından fonlandığı biliniyor.

İlgili haber: Kılıçdaroğlu’nun söz verdiği Hacer Foggo kimdir?

Kemal Kılıçdaroğlu’na ABD’den ithal ekonomi danışmanı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

8 Yorum

 1. 2 ay önce

  Daron Acemoglu, Ulus Devletlerinin yok olmasi gerektigine inanan ve bu konuda cok sayida Ekonomiste ilham kaynagi olan kitabi yazmis, Küreselci, Amerikanci, Emperyalist biridir.

 2. 2 ay önce

  Genc Nesili etkilemeyi basaran, igrenc bir Emperyalisttir

 3. 2 ay önce

  Küreselci (ne demekse),işbirlikçi,halkını vahşi sermayeye ezdirmeyi görev bilen,hele hele yok yeşildi yok 9.0 filan ağızlarıyla bizatihi yeşili yok edenin ödemesi gereken bedeli halkına ödeten Davos artığı utanmaz vahşiler geçidi.Pes!Zorla Recep Tayyip’i seçtirmek için elinden geleni yapan bir parti CHP ve nefret duygusuyla peşine takılmış şuursuz oyveren!

 4. 2 ay önce

  Şu anki haliyle CHP otobüs olsa Atatürk ayakta kalırdı ona binebilse bile..

 5. 2 ay önce

  Bu kadrodan ülkeye fayda gelmez mandacı bunlar

 6. 2 ay önce

  Daron Acemoglu cok iyi bir ekonomisttir… ve gelecegin Nobel bilim odulu alabilecek ekonomistler arasinda gosterilir… Merkel donemi Almanya icin guzel bir donemdi ve bu donemin akil politikalarini olusturan adamlardan birini kendi yanina cekmesi cok onemli… Turkiye, akilli olmak zorunda… Bugun Cinin en buyuk rakibi ABD ama ayni zamanda en buyukl yatirimcisida ABD (2021 yili ABD den Cine giden direk yatirim miktari 118 milyar dolar)… Dunyadan kopamassiniz, koparsaniz iran gibi fakir ulke olursunuz…

 7. 2 ay önce

  Geçmiş olsun Türkiye, gelen gideni aratacak

 8. 2 ay önce

  K.K en az Özal kadar ulusal ekonomi düşmanı diş güçlerle içli dışlı.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!