‘Kemalist darbe’ lobisi yeniden mesaide! Gül’ün adamı da devrede

Yalan çıkan iddialar yeniden piyasada... Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur, ‘Atatürkçü subaylar’ diye tarif ettiği birilerinin darbe hazırlığında olduğunu iddia etti. Bir gün sonra Abdullah Gül'ün adamı Fehmi Koru iddiayı devam ettirdi: 'Kendi hesabıma, 'Artık ülkemizde darbe-marbe olmaz' demeye başladığım bir sırada 15 Temmuz hainliğiyle karşılaştığımız için dilim hâlâ yanıyor...'

‘Kemalist darbe’ lobisi yeniden mesaide! Gül’ün adamı da devrede

15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin ardından, bazı yazarlar hararetli biçimde Türkiye gündemini manipüle etmişti. İddiaları 15 Temmuz sonrası TSK’da yapılan düzenlemelere tepkili olan “Kemalist subaylar”ın darbe hazırlığı içinde olduğuydu.

Nagehan Alçı, 1 Mart 2017’de Milliyet gazetesindeki köşesinde “Bir askeri hareketliliğin perde arkası” başlıklı yazısında, “TSK içindeki sözde sol Kemalist duyarlılığa sahip darbeci zihniyette kıpırdanma başladığını, İzmir’den batıya doğru bir homurdanma, bir askeri hareketlilik olduğunu, devletin bazı birimlerinin teyakkuza geçtiğini, Hürriyet’in haberinin tam da bu hareketlilik sürerken geldiğini, TSK içindeki bazı subayların başörtüsü yasağının kalkmasını bir mesaj kabul edip, kendi içlerinde toplanmaya başladı” diye yazdı.

Alçı iddialarını 2 Mart 2017’de NTV’de katıldığı programda devam ettirdi.

Aynı gece Türkiye yazarı Cem Küçük, Habertürk yayınında “Kemalist subaylar hareketlilik içinde” dedi.

Genelkurmay Başkanlığınca iki gazetecinin iddiaları üzerine soruşturma emri verilir. Ancak kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. İki gazetecinin iddiası da yalan çıktı.

YENİDEN PİYASADA

“Atatürkçü darbe” korusu son iki gündür yeniden piyasaya çıktı.

Türkiye yazarı Fuat Uğur, dünkü köşesinde “Son birkaç haftadır kimi emekli askerlerin, FETÖ mağduru Kemalist subayların sosyal medya hesaplarında darbe imaları görmeye başladım. Onlara Atatürkçülükle renklendirilmiş FETÖ’cü hesapların ve yurt dışındaki FETÖ’cülerin alenen ya da örtülü olarak eşlik ettiklerini de antrparantez belirteyim” diye yazdı.

‘PERİNÇEK HABERDAR MI?’

Uğur şöyle devam etti:

“Bilmiyorum, TSK içindeki Atatürkçü subaylar üzerinde belli bir etkisi olan Vatan Partisi Genel Başkanı Doğru Perinçek bu kaşıntıdan haberdar mı?

Doğu Perinçek son derece zeki bir siyasetçi. Bir “Atatürkçü darbe” durumunda, Atatürkçü olarak renklendirilmiş FETÖ’cülerin hareketi ele geçireceklerini ve ülkeyi Küresel Çete’ye peşkeş çekeceklerini çok iyi bilir…”

FEHMİ KORU DEVREDE

Uğur’un “darbe” iddiasını Abdullah Gül’ün adamı Fehmi Koru, büyüterek devam ettirdi.

Fuat Uğur’un geçmişteki darbe uyarılarını ciddiye almadığı için hayıflanan Koru şöyle devam etti:

“Şimdi de bu defa ‘Atatürkçü subaylar’ diye andığı birilerinin aynı türden bir maceraya kalkışacaklarını söylüyor.

Yalnızca söylemekle de kalmıyor, “TSK içindeki Atatürkçü subaylar üzerinde belli bir etkisi” olduğunu düşündüğü Doğu Perinçek’i de, geçmişteki darbeleri ve sonuçlarını hatırlatarak uyarıyor…

Bu yazısından kendisinin farkına vardığı gelişmeden devletin haberdar olup olmadığını öğrenemiyoruz; yazının öyle bir bölümü yok. Daha önce haberdar olmamışsa bile devlet, bu yazıdan sonra herhalde alarma geçmiştir.

Geçmelidir de.

Kendi hesabıma, “Artık ülkemizde darbe-marbe olmaz” demeye başladığım bir sırada 15 Temmuz hainliğiyle karşılaştığımız için dilim hala yanıyor ve bu sebeple de 15 Temmuz ve sonrasında yaşadıklarımızdan hareketle öyle bir macerayı göze alabilecek birilerinin çıkacağını sanmasam bile, bu tür uyarıcı yazılara önem veriyorum. İkinci bir gafleti taşıyamam da ondan…”

‘İSİM VER FUAT UĞUR!’

FETÖ’nün Ergenekon kumpasına hedef olan, Veryansın Tv yazarı, emekli Albay Mustafa Önsel, iddialara tepki göstererek Fuat Uğur’a çağrı yaptı. Önsel sosyal medya hesabından şöyle seslendi:

“FETÖ mağduru Kemalist subaylar, FETÖ hesaplarının da desteklediği darbe imaları” yapıyormuş!

Fuat Uğur kim bunlar açıkla! Karanlıktan ıslık çalmaya gerek yok! Kim darbe iması yapar, kim FETÖ ile birlikte davranırsa karşısında bizi bulur. Hadi isim ver!”

Veryansın Tv