Kenan Evren’in bu ihanet anlaşmasını kimse bilmiyor!.. Prof. Dr. Doğan Aydal’dan ibretlik açıklamalar

Gazeteci Erdem Atay'ın Pankuş programına bu hafta, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal konuk oldu. Aydal, Türkiye'nin nükleer enerjiye sahip olma çabalarının, nasıl bir acıklı bir hikayeye dönüştüğünü anlattı.

Kenan Evren’in bu ihanet anlaşmasını kimse bilmiyor!.. Prof. Dr. Doğan Aydal’dan ibretlik açıklamalar

Gazeteci Erdem Atay’ın Pankuş programında sorduğu, “Türkiye nükleer silaha sahip olsun mu tartışmaları altında önce bir nükleer santral çalışması var. Önce bunlar yapılacak ki nükleer silah yapılabilsin; emekleyen bir bebek gibi… Nükleer santral olsun mu? Olmayacak mı? Ve neden olmayacak biz neden başaramıyoruz hocam?” sorusunu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal yanıtladı.

Prof. Dr. Doğan Aydal’ın “acıklı nükleer enerji hikayemiz”le ilgili anlattıklarından çıkan sonçta, bu başarısızlığımızın altında siyasilerimizin Batı’nın baskıları karşısında sağlam durmamalarının geldiği görülüyor.

“Türkiye’de iki grup var. Bir grup santral yapalım enerjimiz olsun isteyen grup, bir de istemeyen grup var. İlginç şeyler oluyor ve ayrıntıya bakınca önce anlamıyorsunuz. 1956’da ilk defa atom Enerjisi Komisyonu kuruldu. 1958’de Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsünü kurmak istedik yalnızca 1 megavat. 1959’da temel atıldı 60’ta ihtilal oldu… Tesadüf diyebilirsiniz. İki sene durduruldu… 1962’de isteyenler yeniden çalışmaya başladılar. Tam 1970’lere doğru tam başkaldırıp kurma niyetindeydik ki 12 Mart Muhtırası oldu… Durduruldu. 1976’da Süleyman Demirel Akkuyu için lisansı onayladı. 1977-78’de Bülent Ecevit de iki kez ihaleye çıktılar. Tesadüf 80’de ihtilal oldu… diyen Prof. Dr. Doğan Aydal, “Dışardan bakanlar ya bunlar nükleer silahı buradan üretirlerse korkusu yaşıyorlar…” dedi.

KENAN EVREN’İN PEK BİLİNMEYEN İHANETİ

Prof. Dr. Doğan Aydal, “İhtilalin birinci yılı dolmadan Kenan Evren ve ihtilal hükümeti önce nükleer santral kurmayacağımıza ilişkin taahhütname imzaladı. 1981’de de yabancıların santral kurup kurmadığımızı kontrol etme hakkı veren anlaşmayı imzaladı…” ihanetini vurguladı.

Prof. Dr. Doğan Aydal, 1983-85’te bütün ihalelerin hepsi iptal edildi…  Ben önce Özal bunları istiyor da baskılar nedeniyle iptal ediyor sanıyordum. Ama incelemeye başlayınca Özal çıktı karşıma. Özal’ın Batı’nın ve ABD’nin baskısıyla ilginç işler yaptığını gördüm. Kimse Özal’ın 1986’da MTA Uranyum Servisi’ni kapattığını ve mühendislerini kel alaka yerlere dağıttığını bilmez.” saptamasını yaptı

Kenan Evren’in ve Özal’ın imzaladığı “1983’de tohum fiyatları serbest bırakıldı. 1984’de ithaline izin veren anlaşma oldu. O zaman tohumculuğumuz batmaya başladı…” gerçeğini de anımsatan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın konuşmasının tümü şöyle: