Kenan Evren’in bu ihanet anlaşmasını kimse bilmiyor!.. Prof. Dr. Doğan Aydal’dan ibretlik açıklamalar

featured
service

Gazeteci Erdem Atay’ın Pankuş programına bu hafta, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal konuk oldu. Aydal, Türkiye’nin nükleer enerjiye sahip olma çabalarının, nasıl bir acıklı bir hikayeye dönüştüğünü anlattı.

Gazeteci Erdem Atay’ın Pankuş programında sorduğu, “Türkiye nükleer silaha sahip olsun mu tartışmaları altında önce bir nükleer santral çalışması var. Önce bunlar yapılacak ki nükleer silah yapılabilsin; emekleyen bir bebek gibi… Nükleer santral olsun mu? Olmayacak mı? Ve neden olmayacak biz neden başaramıyoruz hocam?” sorusunu, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan Aydal yanıtladı.

Prof. Dr. Doğan Aydal’ın “acıklı nükleer enerji hikayemiz”le ilgili anlattıklarından çıkan sonçta, bu başarısızlığımızın altında siyasilerimizin Batı’nın baskıları karşısında sağlam durmamalarının geldiği görülüyor.

“Türkiye’de iki grup var. Bir grup santral yapalım enerjimiz olsun isteyen grup, bir de istemeyen grup var. İlginç şeyler oluyor ve ayrıntıya bakınca önce anlamıyorsunuz. 1956’da ilk defa atom Enerjisi Komisyonu kuruldu. 1958’de Çekmece Nükleer Araştırma Enstitüsünü kurmak istedik yalnızca 1 megavat. 1959’da temel atıldı 60’ta ihtilal oldu… Tesadüf diyebilirsiniz. İki sene durduruldu… 1962’de isteyenler yeniden çalışmaya başladılar. Tam 1970’lere doğru tam başkaldırıp kurma niyetindeydik ki 12 Mart Muhtırası oldu… Durduruldu. 1976’da Süleyman Demirel Akkuyu için lisansı onayladı. 1977-78’de Bülent Ecevit de iki kez ihaleye çıktılar. Tesadüf 80’de ihtilal oldu… diyen Prof. Dr. Doğan Aydal, “Dışardan bakanlar ya bunlar nükleer silahı buradan üretirlerse korkusu yaşıyorlar…” dedi.

KENAN EVREN’İN PEK BİLİNMEYEN İHANETİ

Prof. Dr. Doğan Aydal, “İhtilalin birinci yılı dolmadan Kenan Evren ve ihtilal hükümeti önce nükleer santral kurmayacağımıza ilişkin taahhütname imzaladı. 1981’de de yabancıların santral kurup kurmadığımızı kontrol etme hakkı veren anlaşmayı imzaladı…” ihanetini vurguladı.

Prof. Dr. Doğan Aydal, 1983-85’te bütün ihalelerin hepsi iptal edildi…  Ben önce Özal bunları istiyor da baskılar nedeniyle iptal ediyor sanıyordum. Ama incelemeye başlayınca Özal çıktı karşıma. Özal’ın Batı’nın ve ABD’nin baskısıyla ilginç işler yaptığını gördüm. Kimse Özal’ın 1986’da MTA Uranyum Servisi’ni kapattığını ve mühendislerini kel alaka yerlere dağıttığını bilmez.” saptamasını yaptı

Kenan Evren’in ve Özal’ın imzaladığı “1983’de tohum fiyatları serbest bırakıldı. 1984’de ithaline izin veren anlaşma oldu. O zaman tohumculuğumuz batmaya başladı…” gerçeğini de anımsatan Prof. Dr. Doğan Aydal’ın konuşmasının tümü şöyle:

Kenan Evren’in bu ihanet anlaşmasını kimse bilmiyor!.. Prof. Dr. Doğan Aydal’dan ibretlik açıklamalar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

4 Yorum

 1. 2 sene önce

  Yıllardır T.M.M.O.B. deki neoliberâl solcuların ve emperyalizm, bağımsızlık terimlerini unutan bilimsiz entellektüellerin ..
  nükleer enerji ve nükller güç karşıtlığı konusunda, kimlerle aynı paralelde dans ettiklerini de bu belgelerle iyi anlamış olduk !
  İçimize kadar girmiş İncirlik Nato üssünde .. hemen yanıbaşımızdaki Kıbrıs / Agratur ve Dikelya İngiliz nükleer silah depolu üslerinde ..
  Güneyimizdeki İsrail’in Dimona Nükleer tesislerindeki .. tonlarca nükleer bombaları görmezden gelen, buradaki nükleer silah depolarına ses çıkarmayan, görmezden gelenler
  Türkiyede nükleer enerji teknolojisi konuşuluna bile .. höykürüp çemkiriyolar.
  Kraldan fazla kralcı davranarak .. emperyalistlerin ve siyonistlerin ekseninde Türkiye nükleer teknolojisine karşı çıkıyolar.

  Cevapla
 2. 2 sene önce

  Programi ilgiyle izledim. Sayin Profesor anlatimiyla, tavirlariyla tam bir beyefendi, entellektuel aydin bilim adami. Tesekkurler. Gecte olsa Kenan Evren ve Turgut Ozal’in Turkiye’nin nukleer calismalarini resmen baltalamis olduklarini anlamak kayda deger. Ikiside kureselci oligarsinin basimiza getirdigi, musallat ettigi kimselerdi. Sayin hocamizin dedigi gibi ABD gudumlu 80 darbesinin ardindan, nukleer calismalarin durdurulmasi (sanki baska konu yokmus gibi) General Evren’in onune getirilmis, her isinde yapmis oldugu gibi, o da fazla dusunmeden imzasini atmis ve cayini yudumlamaya devam etmis. Batidaki saibeli nukleer denetim enstitulerine Turkiye’deki nukleer calsimalari denetleme iznini veren belgeyi imzalamasi, neredeyse vatan hainligi ile esdeger bir durum. Yani bu resmen karsiliksiz cek imzalamasi, bir kapitilasyon. Turgut Ozal konusunda yine hemfikirim. Hocamiz onun danismani olarak kendisini cok yakindan tanimis biri ve Ozal’in Evren’in aksine olup bitenden haberi oldugunu soylemesi cok manidar. Yani Ozal emperyalist guclerin emrinde acikca bir ihanette bulunmus, devletin altini oymus kanaati yaratti. (hocamizin degil, benim sahsi yorumum). Butun bu baltalamalarin ardinda siyonist Israil aranmali. Israil’in kuruldugundan beridir amaci bolgede tek nukleer guc olmaktir. Nil’den Firat’a buyuk Israil’in kurulabilmesi icin ne Iran’in nede Turkiye’nin nukleer guc olmasina izin verilemez (bunu kendileri acikca soyluyorlar). Bu yuzden Amerika’yida kullanip 50lerden beridir Turkiye’de nukleer arastirma ve gelistirmeleri baltalamis olduklarini dusunuyorum. Hocamizin dedigi gibi, Turkiye’nin her nukleer tesebbusunden hemen sonra ya ihtilal olmus yada siyasetin basi gelismeyi durdurmus. Bu acaba masum bir tesaduf mu?

  Cevapla
 3. 2 sene önce

  COK SACMA GELDI. OLMADI SIMDI.
  NEYMIS NUKLEER SANTRAL YAPILMADAN NUKLEER SILAH YAPILMAZMIS NUKLEER SANTRAL YAPILMADIGINDA TOHUMLARI DISARDAN ALIYORMUSUZ FILAN . BIRAKIN ALLAHASKINA . TAMAM KENAN EVREN I BILIYORUZ NE MENEM BIR SEY OLDUGUNUDA AMA KENEN EVRENI KOTULEYECEGIZ DIYE BOYLE SAVMA SEYLERI YAZMAKTA VERYANSINA YAKISMADI YANI.
  ULKEMIZDE BUNCA DOGAL ENERJI KAYNAGI VARKEN NUKLEER SANTRALLERI MUDAFA ETMEZ EMPERYALISTLIK USAKLIGIDIR. YOKSA YANILIYORMUYUZ? VERYANSIN
  (BAKALIM YORUMA NE DIYECEKLER )

  Cevapla
 4. 2 sene önce

  Sunumda çok fazla hatalı bilgi var. Bu diğer söylenenlere gölge düşürüyor. 1956 da Sadık Kakaç başkan öyle mi?

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!