‘Kenevir nasıl yetiştirilir’ eğitimleri başladı

Endüstriyel alanda büyük kâr bırakan kenevirin Türkiye'de üretilmesi için, izin çıkan illerde eğitimler sürüyor.

‘Kenevir nasıl yetiştirilir’ eğitimleri başladı

2025 yılında dünya üzerinde 11 milyar dolara çıkması beklenen endüstriyel kenevir pazarınında yer almak isteyen Türkiye, bu doğrultuda çalışmalarına başlamıştı.

Türkiye’de uzunca bir süredir ekimi yasak olan kenevirin, tekstilden otomobil sektörüne kadar geniş kullanım alanı bulunuyor.

Kenevirin üretimine ilişkin tarımsal politikalar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla hız kazandı.

19 İLDE TALEP ARTIŞI

Kenevirin teşvikiyle Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak’ta tarla talebinde artış dikkat çekiyor.

Devlet teşvikiyle kenevir üretiminin yasal hale gelmesiyle 30 liraya satılan kenevir tohumunun fiyatı, artan taleple 1.000 lirayı buldu.

1 dekar alanda 700 lira kâr bırakan kenevirin üretiminde, eğitimler hız kazandı.

Üreticilere, kenevirin nasıl yetiştirileceği eğitimi veriliyor.

Bu kapsamda Karabük’ün Eflani ilçesinde üreticilere, kenevir yetiştiriciliği eğitimi verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha önce yaptığı açıklamalarda kenevir üretiminin önemine dikkati çekerek, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bize bir zamanlar afyon ekimini yasaklayanlar kendileri cayır cayır afyon ekiyorlardı. Askeri bir sorunun çözümü için görünürde konuyla hiçbir ilgisi olmayan böyle bir şartın konulması, elbette son derece manidardır. Şimdi diyorum ki biz yeniden, Tarım, Çevre ve Şehircilik Bakanıma söyledim, ‘Kenevir ekimi süreci başlatalım, çünkü kenevir ekiminin çok farklı alanlarda çok farklı faydalarının olduğunu da göreceğiz’ Şimdi bu süreci başlatacağız.”