Kerkük diken üstünde! Peşmerge hareketli… Haşdi Şabi’den ‘karşılık verin’ talimatı

featured

Kerkük diken üstünde… Peşmerge, IŞİD’i öne sürerek Kerkük’te alan hakimiyetini artırmaya çalışırken; İran destekli Haşdi Şabi, mensuplarına ‘sınır ihlal edilirse karşılık verin’ talimatı verdi.

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Türkmen kenti Kerkük’te taraflar arasındaki gerilim tırmanıyor.

Irak’ta 10 Ekim’de yapılan parlamento seçimlerinde Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) Kerkük’te 6 sandalye elde etmesi sonrası, Peşmergenin kent çevresinde hareketliliği arttı. 

Seçimlerden önce Kerkük’te temsilciliklerini açan KDP’nin, silahlı birliklerini de bölgeye sokmasına yönelik talep, önce merkezi Bağdat yönetimi tarafından reddedilmişti. 

Ancak daha sonra 20 Ekim’de yapılan anlaşma ile IŞİD saldırılarını önleme iddiasıyla ‘Ortak Koordinasyon Odası’ kuruldu. Anlaşma ile Kerkük’te Erbil ile Bağdat arasındaki sınır hattının güneyine 25 Kasım’da Peşmergenin girmesi hedefleniyor. 

ANKARA SESSİZ…

Anlaşmada kent merkezinden bahsedilmese de Irak Türkleri, Peşmergenin Kerkük’ü işgal etme planına ilişkin endişelerini dile getiriyor. Ankara ise sessizliğini koruyor. 

İlgili haber: Bağdat-Erbil hattında ‘Kerkük’ pazarlığı mı?

PEŞMERGE K1 ASKERİ ÜSSÜ’NDE

Saha kaynaklarından edinilen bilgilere göre anlaşma kapsamında Kerkük’ün 15 kilometre batısında bulunan, ABD ile Irak arasında yapılan anlaşma sonrası Koalisyon güçlerinin Irak ordusuna devrettiği K1 Askeri Üssü’ne Peşmergenin konuşlandığı belirtiliyor. 

ALTUNKÖPRÜ’DE HAREKETLİLİK

Altunköprü de dahil olmak üzere Erbil ile Bağdat arasında bulunan bölgelerde ise Peşmergenin hareketlilik içinde olduğu ifade ediliyor. 

KDP Peşmergelerinin Kerkük’te kontrol sağlayacağına yönelik endişeler yalnızca Türkmenlerle sınırlı değil. Bölgede silahlı unsurlarıyla varlık gösteren İran destekli Haşdi Şabi de Kerkük’ü ‘kırmızı çizgi’ olarak belirledi. 

HAŞDİ ŞABİ’DEN ‘KARŞILIK VERİN’ TALİMATI

Bu kapsamda edinilen bilgilere göre Haşdi Şabi, mensuplarına ‘Peşmerge gelirse karşılık verin’ talimatı verdi. 

Veryansın Tv’ye bilgi veren konuşan isim vermek istemeyen bir Haşdi Şabi mensubu, “Bağdat-Erbil anlaşması Kerkük’teki dengeleri Barzani lehine değiştirmeye çalışıyor. Barzani’nin uzun zamandır Kerkük’te kontrol sağlama hedefi var. Ancak biz buna izin vermeyeceğiz. Haşdi Şabi komuta merkezinden bize ‘Kerkük sınırları ihlal edilirse karşılık verin, gerekirse silahla müdahalede bulunun’ şeklinde emir geldi” ifadelerini kullandı.

Saha kaynakları, ‘Ortak Operasyon Odası’nın ‘Peşmergenin Kerkük’ü kontrol altına alma planının adımı” olarak değerlendiriyor. 

Yerel kaynaklar “Peşmergenin Kerkük merkezine sızma yapacağını düşünüyoruz. Daha önceki dönemlerde yaşadığımız gibi suikast, Türkmenleri kaçırarak fidye isteme gibi tehlikeler gündeme gelebilir. Ayrıca Kerkük çevresinde konuşlanan Peşmerge kuvvetleri kent merkezine alışveriş ve hastanede tedavi olma bahanesiyle daha sık geleceğini düşünüyoruz. Bu da Kerkük’te gerginliği artıracaktır.“ diyor.

BÖLGEDEKİ GÜÇ UNSURLARI 

Kerkük kentinde güvenliği ordu, yerel polis ve Haşdi Şabi’den oluşan “ortak güç” koruyor. 

Irak ordusu, federal polis ve Haşdi Şabi güçleri, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde 25 Eylül 2017’de düzenlenen sözde bağımsızlık referandumunun ardından 16 Ekim 2017’de Peşmerge güçlerini Kerkük’ten çıkararak, kent merkezinde kontrol sağlamıştı.

Peşmerge, 2014’te IŞİD saldırılarını bahane göstererek ABD desteğiyle Kerkük’e giriş yapmıştı. 

Kerkük, petrol rezervleri açısından kritik bir bölge. Irak’ta üretilen petrolün yüzde 40’ı kentten çıkarılıyor. Bölgenin petrol geliri yıllık 9.5 milyar dolar civarında olduğu belirtiliyor. 

Kerkük diken üstünde! Peşmerge hareketli… Haşdi Şabi’den ‘karşılık verin’ talimatı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!