Seçim öncesi KKTC'de son durum ne?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk turu 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım başladı. Gezici Araştırma Merkezi Sahibi Murat Gezici, Doğu Akdeniz'de uluslararası gerilimin gölgesinde gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimi yarışını değerlendirdi. “Akıncı'nın yeniden federasyon için halka çağrı yapması inandırıcı bulunmuyor” diyen Gezici, “Yaptığımız tüm anketlerde Kıbrıs Türk halkının ezici bir çoğunluğu iki devletli bir çözümü desteklemektedir. “ ifadelerini kullandı.

Seçim öncesi KKTC'de son durum ne?

Adada gözler ilk turu 11 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. 

Seçimler öncesi Kıbrıs müzakereleri ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin Gezici Araştırma Merkezi Sahibi Murat Gezici değerlendirmeler yaptı. DHA’ya konuşan Gezici, “Cumhurbaşkanı Akıncı da 2017'de yapılan son görüşmede, artık federasyon görüşmelerinin sona erdiğini ifade eden açıklamalar yapmıştı. Şimdi Akıncı'nın yeniden federasyon için halka çağrı yapması inandırıcı bulunmuyor. Kıbrıs Türk halkı, daha önce iki devletli çözümlere de atıf yapan Akıncı'nın bu ani dönüşünü sorgulamaktadır” dedi.

‘AKINCI HALKA GÜVEN VERMİYOR’

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ve menfaatlerini savunan bir liderin seçileceğini anlatan Gezici, "KKTC halkı, Başbakan Ersin Tatar'ın Türkiye ile ilişkilerini önemsemektedir. Tatar'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle, Türkiye ile birlikte dünyada Kıbrıs Türk halkının hak ve menfaatlerinin daha rahat korunacağını görmektedir. Rum liderliğinin uzlaşmaz tutumuna rağmen hala taviz verilsin anlayışı taşıyan adayların tavrını şiddetle reddetmektedir" dedi. 2017'de Crans Montana'da yapılan görüşmelerin bir dönüm noktası da olduğuna işaret eden Gezici, "Burada Türkiye ve KKTC tarafı adımlar atmasına rağmen Rumlar, Türk tarafının siyasi eşitliğine karşı çıkmıştır. Türkiye'nin garantisine karşı çıkmıştır. Akıncı, kimseden habersiz Rumlara harita vermesine rağmen Rum lider dönüşümlü başkanlığı dahi Türk tarafına vermemiştir. Şu anda Akıncı'nın Rumlara ve uluslararası aktörlere anlatacağı bir şey kalmamıştır. Tüm tavizleri vermesine rağmen bir çözüm sağlayamayan Akıncı, halka da güven vermemektedir" diye konuştu.

'TATAR YÜZDE 53 İLE CUMHURBAŞKANI SEÇİLECEK'

Cumhurbaşkanı Akıncı'nın 2016 yılında, "Kıbrıs Türklerin sığınacağı tek liman Türkiye'dir" yönünde bir açıklama yaptığını hatırlatan Gezici, "Türkiye sığınacak tek liman diyen Akıncı'nın, Türkiye karşıtlığı ile seçim propagandası yapması, halkın da dikkatinden kaçmamaktadır. Halk, gerginlik yaratan tutumlarıyla öne çıkan Akıncı'nın artık samimiyetine inanmamaktadır" dedi. Gezici, “11 Ekim'de yapılacak seçimlerde, hem ekonomik hem sosyal hem de güvenlik anlamında her şartta yanında duran Türkiye'nin tavrına tam destek verecek" şeklinde konuştu. Gezici sözlerine, seçimin ikinci tura kalacağını ve ikinci turda Başbakan Tatar'ın, yüzde 53 oy alarak Cumhurbaşkanı seçileceğini ekledi.