Kıbrıs’ı kuşatıyorlar! Rum liderlerin savaş gemisi sevinci!

Doğu Akdeniz'de yaşanan doğalgaz geriliminde Türkiye'ye karşı Rumların yanında yer alan Fransa, bölgeye Charles De Gaulle adlı savaş gemisini gönderdi. Bölgede bir süre gezinen savaş gemisi Güney Kıbrıs'taki Limasol Limanı'na demirledi. Komandolarını adaya yerleştiren ABD'nin de Güney Kıbrıs'a bir askeri üs inşa etmeye başladığı bildirildi.

Kıbrıs’ı kuşatıyorlar! Rum liderlerin savaş gemisi sevinci!

Fransa, Kıbrıs’a Charles De Gaulle adlı savaş gemisini gönderdi.

Limasol Limanı’na demirleyen gemiyi Rum yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Savunma Bakanı Savvas Angelidis ziyaret etti. Rum lider Anastasiadis, Fransa’nın savaş gemisi ile ‘gerginlik yaratmak isteyenlere açık bir mesaj verdiğini’ söyledi.

İçerisinde bin 200 bahriyeli, 600 deniz piyadesi ve deniz kuvvetleri personeli bulunan gemide, 20 Rafale Marina savaş uçağı, iki adet erken uyarı sistemiyle donatılmış Hawkeye E2-C radar uçağı, bir adet Caiman helikopteri ve iki adet Dauphin Pedro helikopteri bulunuyor.

RUM LİDERİN ‘SAVAŞ GEMİSİ’ SEVİNCİ

Savaş gemisinde düzenlenen resepsiyona katılan Anastasiadis, Fransa donanmasından Charles de Gaulle uçak gemisinde olmanın verdiği memnuniyeti dile getirdi. Rum lider, “Fransa’nın Doğu Akdeniz’e ve özellikle (Güney) Kıbrıs’a uçak gemisi göndermesi Fransa-Kıbrıs ilişkilerindeki kalite artışını yansıtıyor” dedi.

Anastasaidis şöyle devam etti: “Türkiye saldırgan tavrını sürdürüyor. Askeri tehditlerde bulunuyor. Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi içinde yasadışı sondaj çalışmaları yapıyor. Mağusa’nın tellerle örülü bölgesi (Kapalı Maraş) için tehditlerde bulunuyor. Libya ile yasadışı bir memorandum imzaladı.”

ABD, KIBRIS’A ÜS İNŞA EDİYOR

Öte yandan, Amerika’nın, İngilizlerin Kıbrıs’taki Ağrotur Üssü’nde, askeri üs inşa ettiği bildirildi. Askeri üssün yaklaşık 10 bin metrekare büyüklüğünde olduğu ve Amerikalıların savaş faaliyetlerine ev sahipliği yapmasının planlandığı belirtildi. Rum medyası, ABD ile Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin ABD’nin Türkiye’deki İncirlik Üssü’nün kapanmasına yol açması durumunda, üssün buraya taşınması için planlanmakta olduğunu ileri sürdü.

ABD’nin, Rum Baf havaalanında ise 350 tam teçhizatlı askerinin de bulunduğu bildirilmişti.

İSRAİL KOMANDOLARI DA EĞİTİMDE

Geçen aylarda İsrail askerlerinin, Güney Kıbrıs’ta Rumlara ait bölgedeki eğitim görüntüleri ortaya çıkmıştı.

İsrail’in Tel Aviv’den, 24 saat İngilizce Fransızca ve Arapça yayın yapan İ24NEWS kanalı İsrail askerlerinin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi topraklarında verdiği komando eğitimi görüntülerini yayınladı. Askerlerin ateş ettiği hedefler “Türk askeri” olarak nitelendiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda da Rum kesimine konuşlandırılan 4 adet İsrail İHA’sı dikkat çekmişti.