Kıbrıslı gazeteci Prof. Ata Atun: Artık Yunanistan-İsrail-Mısır, Türkiye’yle anlaşmak zorundadır!

KKTC İlim Üniversitesi Dekanı ve Kıbrıslı deneyimli gazeteci Ata Atun, TRT Habar'e bağlanarak, Libya Mutabakatı ve Mitçotakis-Erdoğan görüşmelerini değerlendirdi.

Kıbrıslı gazeteci Prof. Ata Atun: Artık Yunanistan-İsrail-Mısır, Türkiye’yle anlaşmak zorundadır!

Kıbrıslı deneyimli gazeteci Ata Atun’un değerlendirmeleri şöyle:

Libya’yla anlaşma 21. yüzyılın en önemli anlaşmasıdır. Rum kesimi kendisine yardımcı olabilecek ülkelerle anlaşması, Avrupa’nın elektrik sistemine bağlanma, Türkiyenin münhasır ekonomik bölgesine el koyma isteği tamamen son buldu.

1946 kıta sahanlığı sözleşmesi bu yetkiyi  Türkiyeye zaten vermektedir. Türkiye bu anlaşmayı BM’ye de bildirmiştir. Güney Kıbrıs’ın artık Yunanistan’la  doğalgaz elektrik bağlantısı kurması mümkün değil. Türkiyeyi Antalya’ya hapsetme isteği boşa çıktı. Haddim olmayarak Cumhurbaşkanımızı ve Dışişleri bakanımızı kutluyorum. İnanılmaz müthiş bir adım, getirilerini Türkiye’ye kazandırdığı politik gücü bir müddet sonra daha iyi göreceğiz. Miçtotakis’le görüşme, önem arz ediyor. Mutabakat metnini isteyecek kaygılarını dile getirecek. Ama Türkiye nezaket icabı bir kaç cümle edecek o kadar. Bu anlaşma Meis adasıyla Girit ilişkisini kesmiş oluyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nin yaptığı anlaşma, bölgedeki ülkelerin birbiriyle hakkaniyet ilkesiyle anlaşmasını öneren Deniz Hukuku Anlaşması’na tam uygun. Türkiye devreye girerken KKTC’de devreye giriyor çünkü ikisinin de anlaşması var. İstese de istemese de Yunanistan İsrail Mısır Türkiye’yle anlaşmak zorundadırlar.

Türkiye artık lider ülke bu bölgede o ne isterse herkes ona uymak zorunda.