Kıdem tazminatına çaktırmadan tırpan!

Sendikaların "genel grev" uyarılarının ardından kıdem tazminatı kararını erteleyen hükümet, "esnek çalışma" adı altında çalışanın kıdem tazminatı gaspedecek düzenlemeyi Meclis'e getirmeye hazırlanıyor.

Kıdem tazminatına çaktırmadan tırpan!

Temmuz ayında gündeme gelen, içinde, kıdem tazminatı, part-time çalışma gibi tartışmalı düzenlemelerin bulunduğu geniş kapsamlı pakete Türk-İş, "kıdem tazminatı için kırmızı çizgimiz" demiş ve "genel greve gideriz" uyarısında bulunmuştu. Bunun üzerine hükümet kıdem tazminatına yönelik düzenleme planını ertelemek zorunda kalmıştı.

Ancak Veryasın Tv kıdem tazminatı hakkına yönelik başka bir plan hazırlandığı ve asıl tehdidin bu olduğu konusunda uyarılarda bulunmuş, "İşçi ile işveren arasında en büyük sorun olan kıdem tazminatına yönelik asıl tehdit, kıdem tazminatı fonu değildir. Asıl tehdit, belirli süreli iş sözleşmelerinin yaygınlaştırılmasıdır" demişti. Uzmanlar, belirli süreli iş sözleşmelerinin kullanımının önündeki engellerin kaldırılmasının, kıdem tazminatı hakkını tümüyle ortadan kaldıracağı uyarısında bulunmuştu.

'ESNEK ÇALIŞMA' ADI ALTINDA

Hükümet, işçi sendikalarından gelen tepkiler üzerine ertelediği kıdem tazminatı değişikliğini 1 Ekim’de Meclis’in açılmasının ardından “esnek çalışma modelleri” adı altında yeniden gündeme getirmeye hazırlandığı belirteildi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un “yeni sürüm istihdam paketi” olarak adlandırdığı paketin içerisinde yer alacak esnek çalışma modelleri ile işçinin kıdem tazminatını alabilmesi zora girecek.

Cumhuriyet'in haberine göre, Bakan Selçuk’un ayrıntı vermediği “kısmi zamanlı çalışma, yarı zamanlı çalışma, uzaktan çalışma” gibi esnek çalışma modelleri emekçilerin kıdem tazminatını almalarını zorlaştırıyor. Bu durumda işçi ile işveren arasında imzalanacak olan sözleşmenin “belirli süreli mi” yoksa “belirsiz süreli mi” olacağı çok önemli.

İş ilişkisinin bir süreye bağlı olmadığı hallerde sözleşme “belirsiz süreli” sayılıyor. Şu anda genel olarak işçilerin büyük bir bölümü bu kapsamda çalışıyor.

Belirli süreli sözleşmede ise süre dolduğunda sözleşme de kendiliğinden sona eriyor. Bu durumda yasaya göre işçi kıdem tazminatı alamıyor.