Kılıçdaoğlu ‘aday olma’ talimatı verdi mi?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul CHP kongresine mücadele ettiği ve bir adayı adaylıktan vazgeçirdiği iddia edilmişti. Kılıçdaroğlu, talimatı doğruladı.

Kılıçdaoğlu ‘aday olma’ talimatı verdi mi?

Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olmaması yönündeki talebi üzerine eski CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın adaylıktan vazgeçtiği iddia edilmişti. Bunun üzerine mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na kongreye tek aday olarak girme yolu açılmıştı.

Kılıçdaroğlu, Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi’ye yaptığı açıklamada, iddiayı doğruladı. Selvi görüşmeyi şöyle anlattı:

“CHP, kongre sürecinden geçiyor. Ancak bu kez kavgalı CHP kongrelerine tanık olmuyoruz. Ayrıca çok adaylı kongre geleneğinin olduğu CHP’de artık tek adaylı kongreler yapılıyor. Bu tabii bir siyasi tercih. Kıyametin alameti de değil. Ama tam da Canan Kaftancıoğlu’nun adaylığını açıkladığı sırada Kılıçdaroğlu ile konuştuğumuz için “‘Sen aday olma, sen ol’ diye genel merkezden bazı talimatların geldiği söyleniyor. Böyle bir şey yapıyor musunuz?” diye sordum. Reddetmedi. “Kavgasız bir ortamda kongrelerin yapılmasını istiyoruz. Tartışmanın olmadığı, yani bazı yerlerde var adaylar, yani aday yok değil, illa şu olsun illa bu olsun diye değil” dedi. Bunun demokrasi eleştirilerine neden olduğunu hatırlatınca, “Zaman zaman benim de görüşlerim soruluyor. Bazen adaylar çıkarsa da yapacak bir şey yok yani. ‘Niye aday oldun’ diye kişiyi suçlayacak halimiz yok” karşılığını verdi.

Yine meşhur izlenimimi soracak olursanız, Canan Kaftancıoğlu’na Kılıçdaroğlu’nun desteği tam. Tek aday olarak gireceği kongreden güç tazeleyerek çıkacak.”

Kılıçdaroğlu İdlşb konusunda da soruları yanıtladı. Daha önce sık sık hükümete, “Şam’la diyalog kurun, Esad’la görüşün” çağrısı yapan Kılıçdaroğlu’nun son gelişmelerden sonra fikrini değiştirdiği görüldü. Selvi, Kılıçdaroğlu’nun görüşlerini şöyle aktardı:

ŞAM’LA DİYALOG ÖNERİYOR MU?

“Şam’la doğrudan diyalog kurulmasında ısrarcı olan Kılıçdaroğlu, İdlib’den şehitlerimizin geldiği bir sırada farklı konuştu.

“Bu aşamada hayır” dedi. İşte o sözleri:

Şam’la görüşülmesini daha önce dile getirmiştiniz?

Kılıçdaroğlu: “E görüştüler, Rusya’da görüştüler.”

Sorunun çözümüne daha önemli bir araç olması için bir üste çıkarılması gerekir mi, yoksa bu görüşme seviyesi yeterli mi?

Kılıçdaroğlu: “Bu aşamada hayır, bu aşamada Türkiye’ye verilen ciddi bir zarar var. Üstelik koordinatların verildiği de söyleniyor. Bunlara rağmen Türkiye’ye yönelik bir saldırı var. Şehitlerimiz var, bu sıradan bir olay değil. Bu affedilecek bir olay değil.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Meclis’te kapalı oturum yapılması önerisine ise tam destek verdi. “Gerçekten de kapalı oturumda Suriye gerçekleri bütün ayrıntılarıyla oturulup konuşulmalı” diye konuştu.”