Kılıçdaroğlu: Bataklıktan kötü sinyaller geliyor

Dış politikayı eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Ortadoğu bir bataklıktır. Hiçbir ülke de bu bataklığa girmemiştir. Hep hakem rolü üstlenmiştir. O bataklıktan şimdi çok tehlikeli sinyaller geliyor' dedi.

Kılıçdaroğlu: Bataklıktan kötü sinyaller geliyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul’da düzenlenen ‘Kadın Muhtarlarla Buluşması’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Orta Doğu’da tarihsel bağlar olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Orta Doğu ile tarihsel bağlarımız var bizim. Hiçbir Türkiye Cumhuriyeti hükümeti, son 17 yıldan önce Orta Doğu’daki bir işe karışmadı. Türkiye Ortadoğu’da hakem konumundaydı. Orada bir sorun çıkarsa gelir Türkiye’nin kapısını çalarlardı. Şimdi Türkiye taraf oldu. Hakem rolünü kaybetti” dedi.

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkere değinen Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Şimdi çocuklarımızı Libya’ya gönderiyorlar. Niye Libya’ya gidiyoruz? Fizan’ı duymuşsunuzdur. Fizan Libya’daki çöldür. Bizim askerlerin orada ne işi var? Hangi gerekçeyle gidiyoruz biz oraya? Bu sorun çözülmeli mi? Evet, çözülmeli. Müslüman kanı akıyor mu? Evet, akıyor. Nasıl çözeriz? Birleşmiş Milletler diyor ki ‘Ben mevcut hükümeti destekliyorum ve tanıyorum Ulusal Mutabakat Hükümetini. O zaman gidersin dersin ki Birleşmiş Milletlere, ‘Burada kan akıyor, senin de barış gücün var. Gönder buraya barış gücünü. Libya’da huzuru sağlasın da kan akmasın. Bunları da biz ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak gelelim barıştıralım.’ Yetmezse Arap Birliğini çağırırsın. Diplomasiyi kullanmıyorlar. Diplomasi farklı bir şeydir. Savaş, diplomaside en son çaredir. İlk çare değildir. Çünkü savaş Atatürk’ün deyimiyle zorunlu olmadıkça bir cinayettir der savaş. Savaşın da kazananı olmaz.”

KASIM SÜLEYMANİ AÇIKLAMASI

İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürülmesi ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, “Kasım Süleymani öldürüldü. İran’ın önemli bir askeriydi. Orta Doğu politikasında da etkin bir kişiydi ve bu öldürüldü. Şimdi Orta Doğu’da yeni bir kanlı sayfa açılabilir. Benim isteğim Türkiye’nin Ortadoğu politikasını 180 derece değiştirip barış eksenli bir çizgiye oturtmalıdır. Orta Doğu bir bataklıktır. Hiçbir ülke de bu bataklığa girmemiştir. Hep yukarıda kalmıştır. Hep hakem rolü üstlenmiştir. O bataklıktan şimdi çok tehlikeli sinyaller geliyor” dedi.

‘ÜLKELER ARASI ÇATIŞMAYA ZEMİN HAZIRLAR’

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Bütün dünyanın gözü Orta Doğu’da herkes Ortadoğu’ya bakıyor. Bu konuda son derece dikkatli ve tutarlı bir politikaya ihtiyacımız var. Amerika’nın yaptığı da yanlıştır. Bir ülkenin komutanını siz öldürüyorsunuz. Bu ülkelerarası bir çatışmaya zemin hazırlamaktır. Diplomasiyi yok etmektir. Çatışma en son başvurulacak şeydir. Diploması değerli bir şeydir oturup tartışılması lazım. Konuşulması lazım. Sorunların çözülmesi lazım. Bizler bütün bunları dikkate almak zorundayız”