'Kılıçdaroğlu bir mühendislik çalışması yapıyor: Hem İyi Parti hem HDP!'

CHP'li Murat Karayalçın, seçim ittifakı konusunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun bir mühendislik çalışması yaptığını söyledi. Karayalçın, hem İyi Parti hem de HDP'yi kapsayacak bir model olması gerektiğini söyledi.

'Kılıçdaroğlu bir mühendislik çalışması yapıyor: Hem İyi Parti hem HDP!'

CHP’li Murat Karayalçın, seçim ittifakı tartışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

PKK'ya yakınlığıyla bilinen Yeni Yaşam gazetesinden Selman Güzelyüz ve Emrullah Acar’a konuşan Karayalçın, CHP’nin en geniş ittifakı kurması gerektiğini söyledi.

Gazetecilerin "Toplumun bir kesiminde 'HDP ile ittifak kurduğunu açıktan söyleyemeyen CHP'nin Kürt sorununu nasıl çözecek' şeklinde bir kaygısı var..." şeklindeki cümlesine Murat Karayalçın şu karşılığı verdi:

"AKP'nin demokratik yollardan devrilmesini sağlayacak bir sürece ihtiyaç var. CHP'nin de bu süreçte çok temel bir sorumluluğu var bu durumda. Çünkü AKP'nin karşısındaki en büyük parti CHP. O nedenle CHP'nin sırtında çok büyük bir sorumluluk var, o nedenle CHP'nin sırtında çok büyük yumurta küfesi var. Böyle bir ittifakın inşasında hepimizin bildiği, bazen söylediğimiz bazen söylemediğimiz çeşitli sorunlar var. Şimdi bu sorunu çözeceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, tüm bunları dikkate alarak bir ittifak kurmaya çalışıyor. Kimi zaman belki bazı şeyleri söylüyor, kimi zaman söylemiyor. Kimi zaman gerekli durumlarda söylüyor. Bu bir yoğurt yeme yöntemi.

Bu insan bir mühendislik çalışması yapıyor. Yeterli mi yeterli değil mi sonuç gösterecek. Ben bir yere gidileceğini düşünüyorum. Gidilecek yerde hem HDP olmalı hem de İyi Parti olmalı. Simgesel olarak söylüyorum. İkisiyle birlikte olmayacaksa biz hiçbir ittifak olamadan seçime gideceğiz."