Katarlılara Borsa İstanbul satışı: Merkez Bankası'nı sıfırladınız!

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, "Borsa İstanbul'un yüzde 10'unu kaça sattınız, bilinmiyor. Ne oluyor bu Katar aşkı. Bir kalemde 90 milyon dolar Katarlı şirketin borcunu sildiler. Her şey satılıyor, yarın öbür gün Saray'ın yarısını sattık Katarlılara derse kimse şaşırmasın" ifadelerini kullandı.

Katarlılara Borsa İstanbul satışı: Merkez Bankası'nı sıfırladınız!

VERYANSIN TV

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, FOX TV canlı yayındaki Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya'nın sorularını yanıtladı.

Türkiye ve Katar arasında imzalanan anlaşma gereği Borsa İstanbul’un yüzde 10'luk payının QIA’ya (Katar Yatırım Otoritesi) devredilmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Merkez Bankası’nın bütün birikimlerini sıfırladınız. Satacaklarını sattı şimdi elde avuçta ne varsa satıp gününü gün etmeye çalışıyor. Borsa İstanbul’un yüzde 10’unu kaça sattınız, bilinmiyor. Ne oluyor bu Katar aşkı. Bir kalemde 90 milyon dolar Katarlı şirketin borcunu sildiler” dedi.

“Her şey satılıyor, yarın öbür gün Saray’ın yarısını sattık Katarlılara derse kimse şaşırmasın” diyen Kılıçdaroğlu “Türkiye Varlık Fonu’nu niye kurdular, kime neyi nasıl satarız, bunun arayışı içindeler” ifadelerini kullandı.

‘NEDEN BORSANIZI SATIYORSUNUZ, KATAR GELSİN HİSSE ALSIN’

Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Ekim ayında bir olay yaşadık. Futbolda yayın haklarıyla ilgili Katar firması 500 milyon doları ödeyemediler, 90 milyon dolara indirdiler. Kasabın borcunu, kahvecinin borcunu ödediler mi? Nedir bu Katar aşkı? Onu yapıyorsan emeklinin de maaşına zam yap. Varlık Fonu’nu niye kurdular? Kime, neyi nasıl satarız diye. Neden borsanızı satıyorsunuz? Katar gelsin borsada hisse senedi alsın. Memlekette satmadığınız yer kalmadı. Satılmadık fabrika, arazi, banka, sigorta şirketleri, saraylar kalmadı. Kimin malını satıyorsunuz? 83 milyonun malını satıyorsunuz, kaça sattığını açıklamıyorsunuz.”

‘TANK PALETİ 5 KURUŞ ALMADAN SATTILAR’

Kılıçdaroğlu, “Tank Palet Fabrikası Katarlılara satıldı. Beş kuruş almadan verdik. Bu bir satış değil. Merkez Bankası'nın bütün birikimlerini sıfırladınız. Hükümet istediği vergiyi toplayamadı.

Borsanın yüzde 10'unu Katarlılara satıyoruz, kaça satıldığını bilmiyoruz. Tank Palet Fabrikası'na yatırım yapılacaktı. Ne kadar yatırım yapıldı bilmiyoruz” diye konuştu.

‘KİMİN GÖZETİMİNDE SATILIYOR?’

Bütçe parlamentoya sunulurken, Maliye Bakanı her şeyi anlatırdı. Var mı şimdi böyle bir şey? Katar ile anlaşma kimin gözetiminde imzalanıyor?” diye soran Kılıçdaroğlu, “Türkiye gerçek anlamda yönetilmiyor, savruluyor. Her anlamda bir yönetim boşluğu var” diye konuştu.