'15.30'da gideceğim' demişti... Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'nda

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 'Bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak' dedi. Kılıçdaroğlu verdiği saatte kurmaylarıyla birlikte Merkez Bankası binasına girdi.

'15.30'da gideceğim' demişti... Kılıçdaroğlu Merkez Bankası'nda

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dolardaki artış ve Merkez Bankası'ndan görevden almalarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından şu mesajı paylaştı:

“Dolar rekorlar kırıyor. Motorin ve benzine yine zam geldi. Sebep olduğun bu rezaletin milleti ezmesini daha fazla izleme Erdoğan, Kara Kış Fonu'nu kur! Ayrıca bugün 15.30’da Merkez Bankası’na gideceğim. Yok öyle istediğin gibi at koşturmak. Biz varız ve mücadele edeceğiz.”

Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek için Merkez Bankası’na giden Kılıçdaroğlu’na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu ve ve CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke eşlik etti.

Merkez Bankası'ndaki görüşme yaklaşık 1,5 saat sürdü.

MERKEZ BANKASI'NDA GÖREVDEN ALMALAR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın TCMB Para Politikası Kurulu’nda yaptığı son görevden almaların ardından dolardaki yükseliş durdurulamıyor.

Erdoğan'ın kararıyla, Merkez Bankası Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Semih Tümen ve Dr. Uğur Namık Küçük ile Para Politikası Kurulu üyesi Prof Dr. Abdullah Yavaş görevden alınmış, Başkan Yardımcılığına Taha Çakmak, Para Politikası Kurulu üyeliğine de Prof Dr. Yusuf Tuna atanmıştı.

15 Ekim Cuma gününe ise dolar yeni bir rekorla başladı. 09.35 itibariyle 9,21 TL'den işlem gören Dolar 08.49'da 9,22 lira ile tüm zamanların zirvesine çıktı. Türk lirasındak erime EURO'da da kendini gösterdi. EURO 10,70 TL'nin üzerine çıktı.