Kılıçdaroğlu çekti, Soner Yalçın yazdı, Nagehan Alçı kullandı… Bu kayıt araştırılsın!

Alman kanalı ARD'nin Atatürk'ü Hitler'e benzettiği belgeseliyle Dersim Harekatı yeniden Türkiye'nin gündemine sokuldu. Türk basınında 'katliam' korosunun başını Nagehan Alçı çekiyor. Alçı'nın dayandığı kaynak ise önce Kemal Kılıçdaroğlu'na ardından yazar Soner Yalçın'a uzanıyor.

Kılıçdaroğlu çekti, Soner Yalçın yazdı, Nagehan Alçı kullandı… Bu kayıt araştırılsın!

VERYANSIN TV

Almanya’nın devlet kanalı ARD’nin, Dersim Harekatını katliam olarak tanıtması, Atatürk’ü Hitler ile bir tutması ve TSK’nın harekatta kimyasal silah kullandığı iddiasını dile getirmesinin ardından Dersim Harekatı bir kez daha tartışmaya açıldı.

Alman kanalındaki yayın Türkiye’deki tartışma programlarına konu oldu. Habertürk yazarı Nagehan Alçı da “Dersim’de bir katliam yapılmıştır” diyerek Türkiye’nin Almanya’dan zehirli gaz talebi iddiasına ilişkin ortaya bir belge çıktığını öne sürdü. Alçı, devamında da o dönemlerde emniyet müdürlüğü yapan İhsan Sabri Çağlayangil’e ait olduğu belirtilen bir ses kaydından behsetti.

Çağlayangil, sözde ses kaydında şu ifadeleri kullanıyordu:

“Bunlar kabul etmediler, mağaralara iltica etmişlerdi. Ordu zehirli gaz kullandı. Mağaraların kapısının içerisinden bunları fare gibi zehirledi. Ve yediden yetmişe o Dersim Kürtlerini kestiler. Kanlı bir harekât oldu. Dersim davası da bitti.”

Çağlayangil, bu sözleri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na söyledi. Genç yaşlarında Dersim harekatı ile ilgili derin bir araştırmaya giren Kılıçdaroğlu da bu söyleşiyi kaydetti. Kayıt oldukça bozuk.

GENEL MERKEZ’DE BİR ARAYA GELDİLER

2010’lu yıllarında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Dersim’i CHP bombaladı” sözlerini söyleyince, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezine bir gazeteciyi çağırdı. O isim Soner Yalçın’dı.

Soner Yalçın, yaptığı görüşmeden iki ay sonra “Kılıçdaroğlu sordu, Çağlayangil yanıtladı” başlığı ile bir yazı kaleme aldı. Yalçın yazısında, “Kılıçdaroğlu’nun bana verdiği belgelerden biri de İhsan Sabri Çağlayangil’le yapılan görüşmenin teyp kaydıydı” dedi.

Kılıçdaroğlu, yıllardır sakladığı ses kaydını, 2010 yılında, tam da Anayasa referandumuna yakın tarihlerde Soner Yalçın’a neden verdiğine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Kayıt internette yayıldı.

Ancak ses kaydı ile ilgili bugüne kadar bir araştırma yapılmadı. Kayıtta Çağlayangil ile yapılan görüşmenin tamamının mı yer aldığı bilinmediği gibi, Çağlayangil’in bir kitaba atıf yapıp yapmadığı da bilinmiyor.

Öte yandan bu ses kaydı ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmaması da dikkat çeken en önemli husus.

YANITI MERAK EDİLEN SORULAR

Yanıtı merak edilen sorular ise şunlar:

1) Yoğun bir Dersim araştırmasına giren genç Kemal Kılıçdaroğlu bu söyleşiyi yıllarca neden sakladı?

2) Neden 2010 yılında bu ses kaydını kamuoyu ile paylaşma gereği duydu?

3) Soner Yalçın, Kılıçdaroğlu’dan aldığı bu ses kaydını inceletti mi?

4) Çağlayangil, yıllar sonra konu ile ilgili verdiği mülakatlarda neden bununla ilgili tek bir cümle söylemedi?

5) Bu ses kaydı incelendi mi?

6) Devlet bu ses kaydını Kılıçdaroğlu’dan talep etti mi?

ALÇI’NIN KAYNAĞI KILIÇDAROĞLU

Soru çok.

Dersim Gazetesine servis edilen sözde “zehirli gaz alımı” belgeleri de araştırılmadan kabul edilmişti. Araştırmacı, tarihçi yazar Cengiz Özakıncı iddiaları tamamen çürüten belgeleri ortaya koyunca o yalan da çökmüştü.

Şimdi konuşulan ise bir ses kaydı.

Kısacası, Nagehan Alçı’nın televizyonda sunduğu iddiaların asıl kaynağı Kemal Kılıçdaroğlu’dur.

Kılıçdaroğlu’nun kayda aldığı, Soner Yalçın’ın kamuoyuna sunduğu, Nagehan Alçı’nın da “katil devlet” sözlerine dayanak olarak kullandığı bu ses kaydı incelenecek mi?

YALÇIN VE ALÇI’NIN KARŞILIKLI SÖZLERİ

Soner Yalçın, Nagehan Alçı için, “Cahil piyonlar, FETÖ artıkları, sizinle hesaplaşmamız bitmeyecek” sözlerini kullanmıştı.

Nagehan Alçı da Soner Yalçın’ı “faşist bir çetenin lideri” olarak tanımlamıştı.