Kılıçdaroğlu ‘demokrasi bloğu’ demişti… Demirtaş’tan yanıt geldi

Kılıçdaroğlu son dönemde 'Millet İttifakı' yerine 'Demokrasi Bloğu'na vurgu yapıyordu. HDP'li Selahattin Demirtaş'tan isim vermeden öneriye destek geldi. Demirtaş, Atatürkçüleri, Kürtler ve liberalleri birleştirecek bir 'demokrasi ittifakı'nın şart olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu ‘demokrasi bloğu’ demişti… Demirtaş’tan yanıt geldi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu son dönemde “Millet İttifakı” yerine sık sık “Demokrasi Bloğu” vurgusu yapıyordu. HDP’nin de içinde yer alacağı bu formüle İYİ Parti’nin etkin isimlerinin de sıcak baktığı yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

Kılıçdaroğlu en son DİSK kongresinde “Dünyanın bütün demokratları birleşin demeliyiz” demişti.

Kılıçdaroğlu’nun “demokrasi bloku” çağrısına isim vermeden DHP’li Selahattin Demirtaş’tan destek geldi.

Demirtaş, “Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir” diyerek “demokrasi ittifakı” önerdi.

CHP’nin Anayasa taslağında ‘Atatürk Milliyetçiliği’ne sansür!

YENİ BİR ANAYASA…

Artı Gerçek’e açıklamalarda bulunan Demirtaş’ın açıklamaları şöyle:

“Mevcut durum o kadar ağır, o kadar vahim ki bu enkazın altından hiçbir parti tek başına kalkamaz. Ancak asgari demokratik ilkelerde birleşebilen siyasi hareketler birlikte davranırlarsa mevcut tıkanıklık, kriz ve yıkım aşılabilir. Yeni bir anayasa çerçevesinde, tüm özgürlüklerin ve demokratik toplum-devlet yapılanmasının öngörüldüğü asgari bir program etrafında bir araya gelebilen tüm siyasi yapılarla demokrasi ittifakı, seçim sonrasında ise demokrasi koalisyonu kurulabilir. Bu, geçici bir ittifak ve iş birliği olarak “demokrasiye geçiş süreci” diyeceğimiz dönemi birlikte yürütebilir. Bu demokrasi ittifakında Atatürkçüler, muhafazakarlar, Kürtler, Aleviler, solcular, liberaller yer alabilir kanımca. Tüm sol demokrasi güçleri ise kendi içinde sol blok oluşturarak demokrasi ittifakında ağırlık oluşturacak şekilde yer alabilirler. Bu ittifak, AKP veya başka bir şey karşıtlığı üzerinden değil demokrasi için kurulmalıdır…

Artık ismi konulmuş, programı ve ilkeleri belli olan, şeffaf, halka güven veren güçlü bir demokrasi ittifakının zamanı gelmiştir…

HDP de devlet aklı da diğer siyasi partiler de HDP’li hükümet seçeneğinin muazzam yararlarını açık açık tartışmalıdır. HDP bir siyasi parti olarak, hedefini önümüzdeki seçimde demokrasi ittifakının parçası olarak iktidara yürüyüş şeklinde belirlemelidir.”