Kılıçdaroğlu: Demokrasi gelecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer

featured
service

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’la yaptığı ortak basın toplantısında konuşan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ‘Bu ülkeye demokrasi gelecekse, demokrasi olacaksa, herkes kimliğinden, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer.’ dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı DEVA Partisi Genel Merkezi’nde ziyaret etti.  Kılıçdaroğlu beraberindeki heyet ile birlikte DEVA Partisi Genel Merkezi’ne geldi. Görüşmenin ardından iki lider ortak açıklama yaptı. 

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Sorunları çözme iradesi yok ortada. Sorunların arkasına takılıp giden ve savrulan bir iktidar var. Her açıdan son derece kaygı verici bir tablo. 2021 yılının ekim ayında depolama kapasitemiz yüzde 54. 2018’in ocak ayında depoda bulunan doğal gaz miktarı yüzde 73. 2019’da yüzde 72, 2020’de yüzde 60, 2022 ocak ayında var olan doğal gaz yüzde 32 seviyesine inmiş durumda. Devleti yöneten irade şunu görmek zorunda, bu kışın doğal gaz kesilse ne olacak. Var olan depolar neden doldurulmuyor?”

‘SORUN VAR OLAN DEPOLARIN DOLDURULMAMASI’

Buradaki sorun yeni bir sorun değil aslında. Geçmişte de zaman zaman doğal gaz kesintileri oldu ama depolarımız doluydu. Sorun var olan depoların doldurulmaması. 2018 Ocak ayında yüzde 73 oranında depolarda gaz. Şimdi yüzde 32 seviyesinde. Niçin?  O dönemin iradesiyle bu dönemin iradesi arasında ciddi bir fark var. O dönem acaba kısmen de olsa liyakatli kadrolar vardı. Fatura sanayiciye çıkıyor.

Sayın Nebati aslında hepimizin bildiği gerçekleri rahatlıkla dile getiriyor. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı yok diyor, ben ne talimat verirsem MB de onu yapmak zorunda. Politika faizi sorun olmaktan çıktıysa sıfırlasınlar o zaman, mesele de bitmiş olur.

‘RTÜK İNFAZ KURUMU HALİNE DÖNÜŞTÜ’

RTÜK’ün bir infaz kurumu haline dönüştüğünü biliyoruz zaten. Normal gününü bile beklemeden aldıkları talimatın gereğini yerine getiren, bağımsız iradesi olmayan bir kurum. Uygulamaları da bu görüşümüzü haklı kılıyor. Dolayısıyla TV’lerin yayınlarına müdahale etme, cezalandırma, bu cezalandırmayı sadece iktidarı eleştiren kanallara verme orayı bir infaz kurumu haline dönüştürmüş durumda. Başındaki kişinin de bağımsız bir iradesinin olduğunu düşünmüyorum. Alınan talimatın gereğini yerine getiriyor.

HDP’NİN ÜÇÜNCÜ İTTİFAK TEMASLARI

Üçüncü ittifak olabilir,  demokrasilerde üçüncü ittifak da olabilir. Demokratik standartlarımızın gelişmesi açısından önemlidir. 

KÜRTÇE SEÇMELİ DERS

Kürtçe ders konusunda eğer bir engel varsa engelin giderilmesi lazım. Yoksa insanlar bağımsız olarak herhangi bir yabancı dili ve ana dili öğrenebilirler, eğitim de verilebilir. Engel varsa bu engelin de kaldırılması gerekir.

İNCE’NİN RİFAT HİSARCIKLIOĞLU ÇIKIŞI

İnce’nin yaptığı açıklamayı bilmiyorum. Kaynağını bilmiyorum. Yorum yapma şansım da yok böyle bir olay da yok.

‘BU ÜLKEYE DEMOKRASİ GELECEKSE BUNUN YOLU DİYARBAKIR’DAN GEÇER’

Diyarbakır’a 27’sinde gideceğim. Diyarbakırlılara buradan selam gönderiyorum. Şuna kesinlikle inanıyorum. Bu ülkeye demokrasi gelecekse, demokrasi olacaksa, herkes kimliğinden, inancından ötürü ötekileştirilmeyecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer. Diyarbakırlılara bunu anlatacağım, sorularını da samimiyetle yanıtlayacağım.”

‘BÜYÜK BİR DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR’

Babacan da yaptığı açıklamada “Görüşme gündemimizde ülkemizin sıkıntıları, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yol haritası vardı. Merkez Bankası’nın rezervini tüketen hükümet aynı savruklukla ülkenin doğal gaz rezervlerini düzgün yönetmemiş, tüketmiş. Doğal gaz depoları varken, hele hele kışa girerken depoların tam kapasiteyle kullanılmamış olması affedebilir bir hata değil. Şu anda ülkeyi yöneten sistemin yürümediğinin bir örneği daha. Stratejik petrol rezervleri, doğal gaz depoları bir ülke için çok önemlidir. Dışa bağımlılığın olası risklerine karşı ülkeyi korur. Bunun için o kadar depolama kapasitesi var, bunun için o kadar yatırım yapıldı. Eğer kışın ortasında elimizdeki doğal gaz depoları boş bir şekilde kışa girdiysek bu çok ciddi  bir yönetim zafiyetidir. Şu anda ülkeyi yöneten sistemin de zihniyetin de işlemediğinin bir başka vahim örneğidir. ” dedi. 

Babacan, “Bu güçlü ülkenin potansiyelini ortaya çıkaracak büyük bir değişime ihtiyaç var” ifadesini kullandı.

 

Kılıçdaroğlu: Demokrasi gelecekse bunun yolu Diyarbakır’dan geçer

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

16 Yorum

 1. 4 ay önce

  Diyarbakir diyarbakir diye diye ulkeyi ayristiriyorsunuz haberiniz yok

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Nasılmış bu bir açıklasanız?
  Hani ilk dört maddeyi de değişecektiniz ona mı bağlı bu? Bu ihanete göz yumarsak kör olsun o gözümüz.

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Demokrasi gelecekse, vatanıma huzur gelecekse, hdp/PKK, fetö/ABD, babacan, davutoğlu/AKP ile değil… Bunun yolu, CHP’nin Kemalist olmayanlardan temizlenmesi ile olacaktır NOKTA

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Bati trakyadaki yunan baskisi altinda yasam mucadelesi veren Turklerin dil ve inanc haklarindanda bahsetsen’ze madem okadar demokratiksiniz. YEMEZLER. Demokrasiymis Diyarbakirmis. Sizin amaciniz boluculuge hizmet etmek DEMOKRASI adi altinda. Gidin avruplalilara anlatin o demokrasi yalanlarinizi. Bikkinlik verdiniz artik.

  Cevapla
 5. 4 ay önce

  acilin acilin, sonunuz akp den beter olacak. acilin.

  Cevapla
 6. 4 ay önce

  Diyarbakır yerinde duruyor. Yıllardır neden geçmediniz? Üstelik Atatürkümüzle gelen demokrasiyi bozdunuz. Cumhuriyet değerlerini hepiniz yok sayıyorsunuz. Hala konuşuyorsunuz.
  Hepiniz gidin. Gerçek vatanseverlerin önünden çekilin.

  Cevapla
 7. 4 ay önce

  Erdoğanda diyarbakır diye tuuturmuş açılımla noktalanmıştı , Kılıçdaroğlunun bu konuşması halkı yeni bir açılıma hazırlaması olarak görebiliriz. Bence HDP şu anda el altından hem akp hemde chp tarafından paylaşılamayan biricik partidir.

  Cevapla
 8. 4 ay önce

  Haberleri olmaz mi Mehmet bey Bilerek yapiyorlar. amaclari ayristirip gercekte olmayan sozde sorunlari sorun varmis gibi cikarmak.

  Cevapla
 9. 4 ay önce

  Allah akıl fikir versin

  Cevapla
 10. 4 ay önce

  Rezil rüsva herifler!İnsanlığın ve ahlakın ve aklın özgür kırıntısı kalmış mı sizde?Türk Yurdu ve Türk Devleti’nde diğer demokratik ülkeler gibi yol başkentten,yani Ankara’dan geçer.Mübarek Diyarbakır oyuncağınız mı?Ama bak Şeyh Sait denen melanetin yolu ordan geçmişti.Hempalarıyla beraber İstiklal Mahkemesi’nde yargılanırken.

  Cevapla
 11. 4 ay önce

  Bu millet bu filimi daha önce gördü, hiç sevmedi ve hatta o sinemayı dağıttı….. Yakında seni de dağıtacağız, kk’ cım. Artık mutfağında oturur eski kasetlerini seyredersin….

  Cevapla
 12. 4 ay önce

  bunlar bu kafaylami ikdidar olup ulkeyi yonetecek, kim bu kelimeyi kullandiysa sonu husran,

  Cevapla
 13. 4 ay önce

  Aynen katılıyorum. Mesut Yılmaz’ı hatırlayan mı kaldı?

  Cevapla
 14. 4 ay önce

  Yettiniz lan, biriniz Avrupa birliğinin, ötekiniz Demokrasinin şunun bunun. Her yolu Diyarbakır’dan geçiriyorsunuz. Bu Ülkede her şey Atatürk’ün yolundan geçer. Bunu size öğreteceğiz dallamalar.

  Cevapla
 15. 4 ay önce

  diyarbakır annelerine uzaktan da olsa neden destek vermediniz ikiyüzlü adamlar

  Cevapla
 16. 4 ay önce

  Adam milliyetçilerin ve Atatürkçülerin oyunu nasıl kaybederim diye uğraşıyor, resmen bunun için çabalıyor ; bu ana muhalefet iktidar olamamış akpdir

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!