Kılıçdaroğlu: İçimiz yana yana Suriye tezkeresine evet diyeceğiz

Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, 'Tezkere bugün Meclis'te görüşülecek. Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz' dedi.

Kılıçdaroğlu: İçimiz yana yana Suriye tezkeresine evet diyeceğiz

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları;

Kadın, erkek, genç, yaşlı demeden herkesi hakkını savunacağız. Gençler sorunlara ilgi gösterdikçe geleceğe dair endişe duymuyoruz. Ahi Evran Haftası’nı kutluyorum esnaf kardeşlerimizin. Ahi Evran sözlerinde adalet, insanları kucaklamak, kul hakkını korumak var, sözlerini dinlemeliyiz. Esnaf hayatından memnun mu? Hayır. Esnaf kardeşlerime biraz sitem edeyim, kimse kusura bakmasın. Esnaf kardeşim ağlıyor, ‘Geçinemiyorum, zam geliyor, alışveriş merkezleri bizi bitirdi’ diyor ama bunları kim yaptı? Oy verdiğin AK Parti’nin yönetimi yaptı. Çalışan, üreten, alın teri dökenlerin yanında olacağız

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA AÇIKLAYACAĞIM

Gittim gezdim, gördüm, kahvede oturdum, sohbet ettim bana bu şikâyeti ilettiler. Oy verdiniz bunu yaptılar, bir de bizi deneyeceksiniz dedim. Yönetimi bize teslime din göreceksiniz nasıl yönetiliyor, işsizlik nasıl bitiyor, çiftçi alın terinin karşılığını nasıl alınıyor, Londra’daki bir avuç insana teslime dilemeyen Türkiye nasıl ortaya çıkıyor, göreceksiniz. Devlette liyakat kalmadı. Her şeye bir kişi karar veriyor. Sabah kim yanına giderse onun kararı çıkıyor. Peki ulaşamayan yüz binlerce esnaf, çiftçi? Onların derdini dinleyen yok. O sarayda otururken sanıyor ki herkesin yeri çok rahat. AKP’li kardeşlerime seslenmek isterim önümüzdeki hafta size sarayın Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl arpalık haline getirmiş onu açıklayacağım. Kimlerin bir eli yağda bir eli balda haftaya açıklayacağım. Sabredin.
Demokratik yollarla beyefendiyi göndereceğiz.Daha şu ana kadar AK Parti’den tık yok. Hangi gerekçeyle itiraz etmiyorlar. AK Partili kardeşlerimin bunu hafızalarının bir yerinde tutmaları lazım. Bu memleket sıradan bir memleket değildir. Eğer tehdit ediliyorsan tepkini göstereceksin.

SORUNUN NASIL ÇÖZÜLECEĞİNİ BİLİYORUM

Bu millet önümüzdeki seçimlerde yemeyecek, gerekli dersi verecek. Buna inanıyorum. Kırmızı et sanayicileri başkanı bir açıklama yapmış, son bir yılda maliyetlerimiz yüzde 50 arttı diyor. Yüzde 20 zam yapmak istiyoruz ama iç piyasada tüketim düştüğü için kimse fiyatları artıramıyor, diyor. Bunu da AKP’li kardeşlerim hafızalarının bir köşesine yazıyordur. Buradan kamyon şoförlerine seslenmek isterim; sorununu biliyorum, nasıl çözülmesi gerektiğini de biliyorum bunun yolu seni düşünen siyasi iktidara oy vermektir. O yüzden ben CHP olarak sizlerin oyunu istiyorum. Huzur için, bereket için istiyorum

Türkiye yokuş aşağı uçtu; Saray şaha kalktı. 82 milyonun nefesi kokuyor ya açlıktan. Gidip mutfaklara bakın, yangın var. Bir kişi nasıl iş bulacak diye çalıştılar mı, emek harcadılar mı? Bunların hiçbiri yok

PARALAR YANDAŞA GİDİYOR’

Paralar yandaşa gidiyor, yandaşlar için Türkiye Varlık Fonu’nu kurdular.15 Temmuz darbe girişiminden sonra dediniz ki şehit yakınları ve gazileri için kampanya açıyoruz ve para topluyoruz. O dönem 100 milyon dolar toplandı. Aradan geçti bu kadar süre. Bu para nereye gitti? Hani 15 Temmuz gazileri var, zaman zaman bizi eleştirirler, bizi eleştirmelerine rağmen onların hakkını savunan tek parti biziz. Para nereye gitti, kime verdiniz? 15 Temmuz neredeyse unutuldu, nereye gitti bu para?

OBÜS ÜRETEN BÖLÜM BMC’YE BEDELSİZ OLARAK VERİLDİ

Tank Palet Fabrikası’nın obüs üretilen bölümü BMC’ye bedelsiz olarak verildi. İki yılda ne olacak orada? Tank palet fabrikasının asıl ismi Arifiye Birinci Merkez Komutanlığı’dır. Ama bu fabrikayı birilerine peşkeş çekmek için anonim şirkete dönüştürdüler. Ticaret gazetesinde, “TSK için yapmakta oldukları faaliyetleri aksatmamak kaydıyla iş veya ihale alabilirler” deniyor. 31 Mayıs 2018, yani 3 uy sonra yine bu gazetede bu maddede bir değişiklik yapılıyor, bu maddeyi çıkarıyorlar. TSK faaliyetlerini aksatmamak kaydıyla’ maddesi çıkarılıyor. AK Parti’ye oy veren kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum ve Saray’da oturana soruyorum; sen hangi gerekçeyle bu cümleyi çıkarırsın? Kim yapıyor bunu, Saray’da oturan zat. Versinler bunu için de mahkemeye hiç değilse gidelim mahkemeye, hâkimin karşısında anlatalım. Ama arkadaşlarımız bu işlemin iptali için dava açtılar

ERDOĞAN’A 7 SORU

Eğer bu ülkeyi seviyorsa bu 7 soruya cevap istiyorum;

1- Bir zamanlar dost olduğumuz Suriye ile durup dururken neden kavgalı hale geldik. Sana Suriye’nin iç işlerine karış diyen kimdi?

2- Suriye’deki teröristlere Türkiye üzerinden silah gönderenler kimlerdi? Bu gayrimeşru yolu sana önerenler kimlerdi? Hala senin yanındalar mı? Bu silahları sana kim gönderdi?

3- Türkiye üzerinden Suriye’ye geçen teröristlere geçiş telkinini kim yaptı?

4- Fırat’ın doğusundaki tutuklu IŞİD teröristlerini devralmaya kalkıyorsun. Biz teröristlerin bekçisi miyiz? Bu tablo Türkiye’ye yakışıyor mu?

5- Suriyeli sığınmacıların maliyeti bize 40 milyar dolar. Peki Suriye bataklığının Türkiye’ye maliyeti ne kadar?

6- Amerika ile bir telefon görüşmesi üzerine mutabakat sağladığın anlaşılıyor. Ama Trump tehdit edecek kadar cüretkar. Ne için söz verdin? Haddini aşmayacağın nokta nedir?

7- Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığını hala sürdürüyor musun? Eş başkanlığının Türkiye’ye ne faydası oldu?

İÇİMİZ YANA YANA EVET DİYECEĞİZ

Kılıçdaroğlu son olarak Irak ve Suriye’ye sınır ötesi operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılması tezkeresine ilişkin, “Tezkere bugün Meclis’te görüşülecek. Oradaki askerlerin burnu kanamasın diye tezkereye içimiz yana yana evet diyeceğiz.”