Kılıçdaroğlu: Hangi yabancı askerler gelecek?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Suriye tezkeresine ilişkin 'Neden 2 yıl?' diye sordu. Tezkerede 'yabancı askerlerin Türkiye'de konuşlanacağı' maddesi olduğunu belirten CHP lideri, 'Bahçeli'ye soruyorum; yabancı askerler kim? Yabancı askerler Türkiye'de konuşlanacak sen el kaldıracaksın' dedi. Kılıçdaroğlu, iktidarlarının ilk haftasında kapatılan askeri hastaneleri tekrar açacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu: Hangi yabancı askerler gelecek?

Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı'ndaki konuşmasında, Türkiye'nin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu, bu durumun herkes tarafından bilindiğini, toplumda "Türkiye nereye gidiyor?" diye bir endişenin yaşandığını savundu.

IRAK VE SURİYE TEZKERELERİ: NİYE 2 YIL?

Meclis'e gönderilen Irak ve Suriye tezkerelerine değinen Kılıçdaroğlu, "Keşke Meclis'te bilgilendirme yapılsaydı. Şimdi torba tezkere yapmışlar. 'Gelin buna evet deyin' diyorlar. Neden? gel, otur bir bilgi ver. 6 ay, 1 yıllık tezkereler gelirdi. Şimdi 2 yıl niçin 2 yıl? Herkesi papağan gibi görme alışkanlıkları var. Senin her dediğine evet deseydi, niye ayrı parti kuruyoruz? Biz iki yıl içinde Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde göndereceğiz diyor, beyfendi ise 3,5 milyon az geldi şimdi de İdlib'den gelsin. Niye, hangi gerekçeyle? Suriye'yle savaş değil, Suriye'yle barış. Büyükelçilikleri açacağız. Daha fazla mülteci, sığınmacı istemiyoruz. Hiçbir asker ve polisimizin Suriye'de şehit olmasını istemiyoruz. Komando marşı söyleyen TÜGVA'cılar var, gönder onları başkomutanları da Bilal Erdoğan olsun. Hiçbir askerimizin burnunun kanamasını istemiyoruz" ifadelerini kullandı.

TÜGVA'CILAR GİTSİN

Kılıçdaroğlu, “Bizim askerlerimiz şehit olsun… Bunu istiyor beyefendi. Neden garibanın evladı çocuğu orada şehit olsun? Komando marşı söyleyen TÜGVA’cılar var. Gönder kardeşim onları Suriye’ye. Başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. Hiçbir askerimizin burnu kanamasın. Niye yapıyorsunuz siz bunu? Bunların terk ettiği vatan toprağına bayrağımızı yeniden dikeceğiz.” dedi.

'RUH SAĞLIĞI OLAN BİRİSİNE...

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Büyükelçiler krizi göstermişti ki Türkiye yönetilmiyor. Ruh sağlığı olan birisine bir devlet teslim edilemez. IŞİD ve El Kaide militanları hapisten çıkarıyorsun, iki askerimizi yakıyorlar, polis yakalıyor, adalete teslim ediyor, beyfendiyi serbest bırakmışlar. Kim araya girdi? Bir gazeteci yazınca tekrar tutukladılar. El Kaide ve IŞİD'in banka hesaplarını neden incelemiyorsun? 42 ilde örgütlendiğini biliyoruz niye müdahale etmiyorsunuz? Sen önce kendi toprağına bak.”

BAHÇELİ'YE 'YABANCI ASKER' SORUSU

Tezkerede yabancı askerlerin Türkiye'de konuşlanacağı maddesi hakkında konuşan CHP lideri, "Bahçeli'ye soruyorum; yabancı askerler kim? Sen yabancı askerler Türkiye'de konuşlanacak sen el kaldıracaksın. Söyleye bakalım milliyetçi sen misin, biz miyiz? Yabancı askerlerin Türkiye toprağını çiğnemesini istemiyoruz. Vatanseverseniz bu rezilliğe son verin. Taliban mı, ABD mi, Fransa mı, Yunan mı kimi çağıracaksın? Kim bu yabancı güçler?" diye sordu.

'NEDEN ASKERİ HASTANELERİ AÇMIYORSUN?'

Jandarma Uzman Çavuş Burak Tortumlu'nun terörle mücadelede şehit olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tortumlu, terörle mücadelede yaralandı, helikoptere alındı, Erzincan Mengücek Gazi Eğitim ve Araştırma Hastanesine getirildi ama helikopterin ineceği yer yok. Bir hastane var, yaralımız var terörle mücadelede yer almış ve hayatının kurtarılması lazım. Helikopter gidip alıyor ama helikopterin ineceği yer yok, başka yere iniyor, ambulans yok. Arkadaşları sedye ile taşıyorlar ve arkadaşımız hayatını kaybediyor. Bunun sorumlusu kim?"

İLK 1 HAFTADA AÇACAĞIZ

Askeri hastanelerin kapatılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, "Bu hastaneler neden kapatıldı?" sorusunu yöneltti.

Dünyada hastanesi olmayan tek ordunun Türk ordusu olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, "Terörle mücadelede, muharebe alanında iyi yetişmiş doktorun müdahale etmesi gerekirken o alanda hekim bırakmadınız. Defalarca askeri hastanelerin açılacağı sözünü verdiniz ama açmadınız. Gerekçe, 'İçeride FETÖ'cüler vardı' diyorlar. Saraya bak, saraya baktığın zaman FETÖ'cü ordusu görürüsün, zaten o zaman sarayın S'si bile kalmazdı? Neden askeri hastaneleri açmıyorsun? İktidarımızda ilk bir hafta içerisinde askeri hastanelerin tamamı açılacak. Şanlı ordumuzun hastaneleri de çalışan askeri doktoru da sağlık personeli de olacak. Bizim ordumuzun neyi eksik? Hangi gerekçeyle vermiyorsunuz?" dedi.

36 SAAT NÖBET

Sağlık çalışanlarının, salgın döneminde hiç uyumadan, 36 saate varan bir tempo içerisinde çalıştıklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, "Gözünü kırpmadan 36 saat çalışmak, 'bir hastayı daha kurtarabilirim' diye emek harcamak, alın teri dökmek ne demektir?" diye sordu.

Kılıçdaroğlu, "36 saat çalışmanın sonunda evine gitmek için direksiyonun başına çıkıyorsunuz ve trafik kazasında hayatınızı kaybediyorsunuz. Bir sağlık çalışanın 36 saat çalışması demek, 'kadro eksikliği var' demektir. 'Dışarda atama bekleyenler var' demektir. Neden atama bekleyenleri atamıyorsunuz? Neden bu insanlara istihdam olanağı yaratmıyorsunuz? 'Yeni kadro açın' demiyoruz, var olan kadroları neden boş tutuyorsunuz? Kimler boş tutuyor?" diye konuştu.

NEDEN ATAMA YAPILMIYOR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, temmuzda, 2-3 ay içerisinde yeni atama yapılacağı yönünde açıklama yaptığını belirten Kılıçdaroğlu, "Ne oldu? Hangi gerekçeyle atama yapılmıyor? 740 bin sağlık çalışanı atama bekliyor. Personel eksikliği nedeniyle insanlar olağanüstü gayret harcıyor." ifadelerini kullandı.

Sağlık çalışanlarından morallerini bozmamasını ve "yurt dışına gideceğim" diye telaşa kapılmamasını isteyen Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde sağlık çalışanlarını başlarının üzerinde taşıyacaklarını kaydetti.

ERDOĞAN'IN 'HER EVDE ARABA VAR' SÖZÜ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Şu anda her evde araba var, kapıcısında araba var, şu anda ikinci el araba yetişmiyor. Bunları nasıl görmemezlikten geliyorsun" sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, "Sen o arabayı, cep telefonunu alırken kaç lira vergi ödediğini biliyor musun? Acaba o şahıs yaşam kalitesi diye bir deyimin olduğunu biliyor mu?" diye sordu.

DOLAR NE OLDU?

10 büyükelçinin Osman Kavala çağrısı sonrası başlayan tartışmaların ekonomiye etkisini değerlendiren CHP lideri, "Son günlerde yaşadığımız olaylar Türkiye'nin yönetilmediğinin en güzel kanıtı. Bakanlıkların devre dışına çıkarıldığını gösteriyor. Tüm kararların bir kişi tarafından alındığını gösteriyor. Son olarak büyükelçiler olayı. Ekonomi allak pullak oldu. Dışişleri, bürokratlar çalıştı. Dolar ne oldu? Fatura 84 milyonun sırtına yüklendi. Bir devlet, bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Dolar tırmandı, kim kazandı? Kazanan devlete dolarla borç verenler, dolarla ihale alanlar, dolarla geçiş ücreti alanlar. Kaybeden 84 milyon. Kamunun iç borcu 240 milyar dolar. Dolar her 10 kuruş arttığında vatandaşa binen yük 24 milyar lira. Bir zam yağmurunu hepimiz biliyoruz" dedi.

SON ZAMLAR

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bir kara kışla karşı karşıyayız. Elektriğe bir yılda 3 kez, doğalgaza 8, kömüre yüzde 30, mazota 9 kez zam yapıldı. TÜİK'in verilerine göre domatese yüzde 70, salatalık 64, patates yüzde 58 zam gelmiş. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde asgari ücret açlık sınırı altına düşmemişti."

Dış politikaya da değinen CHP lideri, "Nasıl oluyor da dış politikada milli politika belirleyemiyoruz? Erdoğan her şeyi ben bilirim diyor, aksini söyleyeni de düşman ilan ediyor" dedi.