Kılıçdaroğlu: ‘Hayır diyeceğiz… Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir’

featured

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuştu. Bütçeye hayır diyeceklerini açıklayan Kılıçdaroğlu, ‘Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir’ dedi. ‘Bu bütçe kimin sorununu çözüyor’ diyen Kılıçdaroğlu’nun yaptığı el hareketi Genel Kurul’da tansiyonu yükseltti.

TBMM Genel Kurulunda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi ile 2020 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’deki bütçe görüşmelerinde konuştu.

Kılıçdaroğlu ”Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin fakirleştiren bir bütçedir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satır başları şöyle:

“Cevaplanmayan sorular var. Bakanlar vermiyorlar cevabını. Bunlar nasıl bakan? Geçen yıl demiştim ki bunların günahı yok, devlet memurları. Beni üzen TBMM’de seçim ile gelen birisinin gelip burada bütçe anlatmaması, yerine atadığı birine bütçeyi anlattırmasıdır.

Erdoğan bütçesinin arkasında durmalı, kaçarak bu iş olmaz. Bu süreç böyle devam ederse; TBMM vesayet altındadır. Milletvekillerinin sorularına dahi cevap verilmezse, Sayıştay’ın raporlarına müdahale edilirse ve bunu yürütme yaparsa, o parlamento yürütmenin vesayeti altındadır. Gazi Meclis diyoruz, hangi gaziliği kaldı? Hangi yetkiniz var? Bir sorunu samimi olarak çözmek istiyorsanız, önce sorunun muhatabı ile konuşmanız lazım. Bunun yolu nedir? Ekonomik ve Sosyal Konseyi. Toplandı mı, toplanmadı. 

‘BİR HAFTADA ÇİFTÇİLERİN FAİZİNİ SIFIRLAYACAĞIZ’

Bir kişi her şeyi ben biliyorum diyorsa, dünyanın en cahil insanıdır. Bu bütçe kimin sorununu çözüyor. Biri de çıksın desin ki şunun sorununu çözüyor. Kendilerini kapatmışlar saraya, saraydan bakıyorlar herkesin durumu çok iyi.

Ben esnafı dinliyorum, çiftçiyi dinliyorum. Siz kimi dinliyorsunuz? Birbirinizi dinliyorsunuz. Faizi sıfırlayacağız. Hangi faizi ya? Çiftçinin faizini sıfırladınız mı? İktidar olacağız, bir haftada çiftçilerin faizlerini sıfırlayacağız. Yüreğiniz yetiyor mu, yetmez. Talimat gelmesi lazım, faizi sıfırlamak için.

Merkez Bankası’nı iğdiş ettiler. Erdoğan, bir kararname çıkardı, fiyat istikrar komitesi kuruyorum. Merkez Bankası’ndan bu yetkiyi alıp, kendi kurduğu kurula verdi. Peki bu komite kaç kez toplandı? Bir kere bile toplanmadı. Bunu söylüyoruz, üzülüyorsunuz. Acıdır gerçekler. 

‘BU BÜTÇE MİLLETİN ALIN TERİNİ SÖMÜREN BİR BÜTÇEDİR”

Şu soruyu sordunuz mu acaba kendinize; Ben kendi vatandaşımdan niye dolarla borçlanıyorum? Bu ülkenin kendi parası yok mu? Bunların hiçbiri milli değil, oturan bakanların hiçbiri de milli değil.

Kitabını yazmışlar. Evet yazmışlar. Türk lirası nasıl pul edilir, kitabını yazdılar. Erdoğan diyor ki ben hiçbir zaman faizci olmadım. Bütün faizcilerin güvencesi de umudu da Erdoğan’dır.

‘DOLARLA İHALE ALAN KAZANDI’

Bu bütçe, milletin alın terini sömüren bir bütçedir. Bu bütçe, fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin fakirleştiren bir bütçedir. Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir.

Dolarla ihale yapılır mı? Dolar şimdi 14 liraya çıkıyor, kim kazandı? Dolarla ihale alan kazandı. Kim ödeyecek, 83 milyon ödeyecek. Bunu sizin vicdanınız kabul ediyor mu? Dolarla ihale aldın eyvallah, güvenceyi de dolarla veriyorsunuz.

Ayrıca ne yaptılar biliyor musunuz? Euro ile borçlandıysanız Avrupa’daki enflasyonu sırtınıza yüklüyorlar. Bu millet, ABD’deki enflasyonu neden çeksin? ABD’deki enflasyonun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yüklenmesinden rahatsız olduysanız, bundan memnun olduk.”

ENFLASYON İDDİASU

“ENA Grup araştırmasına göre yıllık enflasyon yüzde 58 diyorlar. Hangisi doğru. Herhangi bir bakkala gidin, bakkal desin yüzde 21 desin vallahi siyaseti bırakacağım. Ekmeğe gelen zam bile bundan daha fazla.”

EL HAREKETİ TARTIŞMA YARATTI

Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşması sırasında yaptığı el hareketi tartışma yarattı.

Kılıçdaroğlu “Bir şey daha yaptılar. Bakın siz bilmiyorsunuz. Çünkü araştırmıyorsunuz. Bakın aynı zamanda ne yaptılar biliyor musunuz? Dolar ile borçlandılarsa Amerika’daki enflasyonu, euro ile borçlandılarsa Avrupa Birliği’ndeki enflasyonu sırtımıza yıkıyorlar.” derken yaptığı kapak hareketi sonrası AKP sıralarından “Ayıp, ayıp” sesleri yükseldi.

AKP milletvekilleri, Kemal Kılıçdaroğlu’nun özür dilemesi gerektiğini savundu.

Kemal Kılıçdaroğlu ise bağıran isimlere aldırış etmedi ve konuşmasına devam etti.

‘GENEL BAŞKANIMIZ ELİNİ ELİNİN SIRTINA VURMUŞTUR’

Öte yandan Meclis’e verilen aranın ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel söz aldı.

Özel, Kılıçdaroğlu’nun hareketiyle ilgili, “Genel Başkanımız elini elinin sırtına vurmuştur. Sırtına yük bindirmek anlamındaki vücut dilidir. Hiçbir gruba karşı yapılmadı.” dedi.

Kılıçdaroğlu: ‘Hayır diyeceğiz… Bu bütçe, Türkiye Cumhuriyet Devleti’ne yapılmış bir kumpas bütçesidir’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 8 ay önce

  bir soğan soyulurken yaşarıyor da gözler,
  vatandaş soyulurken aldırmıyor öküzler!
  hayadan eser yoktur nafile bütün sözler,
  beyhude inat etme hemen salla başını,
  dilini tut, uslu dur, zıkkımlan maaşını.

  Cevapla
 2. 8 ay önce

  Sonunda aziz milletimizle nasıl iletişim kurması gerektiğini çözmüş sanırım hahah.

  Cevapla
 3. 8 ay önce

  Amerika’nın başınıza çuval geçirmesine Kılıçdaroğlu’nun hareketine gösterdiğiniz kadar tepki göstermediniz!

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!