Kılıçdaroğlu, IŞİD’in yakarak öldürdüğü askerin ailesini ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2016 yılında IŞİD’in yakarak şehit ettiği asker Fethi Şahin’in ailesini ziyaret etti.

featured

CHP lideri Kılıçdaroğlu, aileyi ziyaret etmesinin ardından yaptığı açıklamada; Şahin’in ailesinin 6 yıldır olayın aydınlatılmasını beklediğini söyledi.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Akıbeti meşhur, aile bekliyor evladını… Beni en çok üzen olay, olay sosyal medyaya yansıdıktan sonra ordumuzdan ve hükûmet kanadından hiçbir açıklamanın gelmemiş olmasıydı. Bir ordu önce kendi askerine sahip çıkar, temel görevidir bu. Bu olayı TBMM açıldığında parlemento gündemine getireceğiz. Allah nasip eder iktidar olursak bu olayın bütün ayrıntılarını ortaya çıkaracağız, aileleri bilgilendireceğiz. Askerlerimiz şehit olduysa onları kendi topraklarına ayrıca getireceğiz. Hiçbir ordu kendi askerini yalnız bırakamaz.

Bu olayın faillerinden biri yakalandı, hapse atıldı, bir süre sonra serbest bırakıldığını İsmail Saymaz yazdıktan sonra öğrendik. Kim bu katili nasıl serbest bıraktı? Kim imkan verdi? Saymaz yazdıktan sonra kişi yakalandı ve şu anda yargılanıyor. Böyle bir devlet anlayışını kabul etmiyorum. Devlet askerine, milletine sahip çıkar, askerin kanını, canını yerde bırakmaz.

6 yıl geçti, akıbeti meçhul, olacak şey değil… Kabul etmiyorum. Bütün ayrıntıları iktidar olduğumuzda açıklayacağız ve devlet olarak helalleşeceğiz. Bizim bu konudaki hedefimiz, ilkemiz budur. Toplumla kucaklaşmak. Acılar yaşanır ama acıları paylaşmak, doğruları ailelerin önüne koymak zorundayız. Aileler beklenti içinde kalmamalı. Kışlaya, adliyeye, camiye siyaseti sokmayın diye defalarca söyledim…”

NE OLMUŞTU?

22 Aralık 2016’da internete servis edilen bir video ile TSK üniforması giyen iki kişinin, IŞİD tarafından yakılarak infaz edildiği görülmüştü.

Görüntülerde ateşe verilen TSK üniformalı kişilerin Sefter Taş ve Fethi Şahin olduğu öğrenilmişti.

Videonun yayınlanmasından yaklaşık 11 ay sonra, 9 Ekim 2017’de Sefter Taş’ın ailesine, çocuklarının şehit olduğu bildirildi. Ancak Fethi Şahin’in ailesine ise herhangi bir bilgi verilmedi.

Şahin’in ailesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdıkları mektupta, “Sefter Taş’ın şehit olduğu söylenirken abimin akıbetinin belli olmaması bizi derin bir hüzne boğuyor. Abime ne olduğunu bilmek hakkımız, bir bilgi istiyoruz” diye yardım istemişti.

IŞİD’in yayınladığı görüntülerde iki Türk askerini yakan teröristin, Türk vatandaşı IŞİD’li Talip Akkurt olduğu yargılama aşamasında ortaya çıkmıştı. Türkiye’deki IŞİD yargılamalarına giren belgelerde ise iki askerin görüntüsünü çektirip, servis ettiren kişinin de IŞİD’in sözde medya bakanı Ömer Yetek olduğu anlaşılmıştı. Yetek, itirafçı olduktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Akkurt’un ise Suriye’de SİHA saldırısı sırasında öldüğü ileri sürülmüştü.

Kılıçdaroğlu, IŞİD’in yakarak öldürdüğü askerin ailesini ziyaret etti

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 ay önce

    PKK nın ve FETÖ nün şehit ettiklerinin yakınlarına niye gitmiyorsun?
    Onlar vatan evladı değilmi?

    Allah senin eline bu ülkeyi bırakmasın

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!