Kılıçdaroğlu: Memleket yangın yeri, Saray’a bak...

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in açıklamalarına atıfta bulunan CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Memleket yangın yeri, Saray'a bak, sanki memlekette hiçbir şey yok. Ağzını açıp tek bir kelime etmiyor” dedi. Kılıçdaroğlu, “Eğer Erdoğan, her şeyin sorumlusu benim diyorsa devleti mafyaya teslim eden de Erdoğan'dır” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Memleket yangın yeri, Saray’a bak...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis’teki grup konuşmasında gündemdeki 'mafya' tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

‘TANK PALET FABRİKASINA, ORDUNUN NAMUSUNA ÇÖREKLENEN ADAMLARIN MAFYADAN NE FARKI VAR?’

Öyle bir noktaya geldik ki, Türkiye'de bu güne kadar hiç karşılaşmadığımız olaylarla karşılaşıyoruz. Mafya liderleri bildiri yayınlıyorlar, o bildiride Cumhur İttifakı'na desteğiz diyorlar. Ama Millet İttifakı'nı da eleştiriyorlar. Yeraltı dünyası bildiriyle Cumhur İttifakı'na destek veriliyor. Hırsızlık da aleni yapılıyor artık. Eğer bir ülkede soygun, hırsızlık, uyuşturucu kaçakçılığı yapılıyorsa, arkasına siyasi destek almadan yapılmaz. Tank Palet fabrikasına, ordunun namusuna çöreklenen adamların mafyadan ne farkı var? Aynı mafya düzeni değil mi?

O kadar ileri gittikler ki 15 Temmuz diyip diyip geziyorlar ortada. Gazilerin paralarının üzerine çöktüler. Mafya düzeniyle bunun arasında bir fark var mı? Bunu yapan iktidardaki mafya. Serik'te bir rüşvet olayı gündeme geliyor, iki bakan, vali, AK Parti ve MHP milletvekilleri... 500 bin liralık rüşvet tartışılıyor. 500 binin üzerine kim çöktü? İki bakan çökmedi mi? Sessiz kalan MHP ve AK Parti milletvekilleri çökmedi mi?

RUHSAR PEKCAN OLAYI

Mafya düzeniyle bu düzen arasında ne fark var? Önerge verdik, AK Parti ve MHP milletvekilleri bunu araştıramazsınız dediler. Dürüstlükten söz ediyorlar, ahlaktan söz ediyorlar, buna hayır diyen hiç kimse dürüst ve ahlaklı değildir. Ne zamandan beri TBMM, hırsızlardan yana tavır aldı. Ne zamandan beri mafyadan yana oldu? Böyle bir rezalet Türkiye Cumhuriyeti tarihinde görülmemiştir. Kalkan her el yolsuzluğa evet diyorsa ben onlara yolsuzsunuz ve hırsızsınız derim.

SOYLU’NUN AÇIKLAMALARI

Türkiye'nin İçişleri Bakanı... Açıklama yapıyor, devletin televizyonunda. Siyasetçiyi keklemişler... Mafya ağzı bu. ‘Ben ne yapayım kim keklemişse hesabını ondan sorsun. Ayda 10 bin dolar hangi siyasetçiye gönderiyorsa ondan sorsun’ diyor. Yani bir siyasetçiyi ayda 10 bin dolarla keklemişler diyor... İçişleri Bakanlığı koltuğunda oturan İçişleri Bakanı diyor. Bilgim var diyor... İyi dedik araştıralım. Buna da hayır dediler. Araştırmayın dediler.

‘MECLİS BAŞKANI SOYLU’YU ÇAĞIRMALI’

TBMM Başkanı'na dilekçe verdik. Meclis Başkanlığı Türkiye'nin itibarını koruma görevi vardır. Meclis'te reddedildi, kimin oylarıyla, AKP ve MHP milletvekilleri... Sizi de mi birileri kekliyor acaba? Birileri size de mi avantaj sağlıyor. Meclis Başkanı'nın bu olay karşısında aciz olmaması lazım. Sessiz olma hakkı yoktur. Kim her ay 10 bin dolar rüşvet alıyorsa onu kamuoyu önünde açıklamak zorundadır. Şentop çağırmak zorundadır Süleyman Soylu'yu, eğer bir siyasetçi her ay 10 bin dolar rüşvet alıyorsa adını ver kardeşim. İçişleri Bakanı'nı çağıracaksın. Efendim savcı çağırısa hesabını verecekmiş. Savcı mı kaldı? Mafya bir siyasetçiyi besliyorsa 10 bin dolar ile, ayda en az 100 bin dolar kazanıyordur. Hırsızlığın ayyuka çıktığı, rüşvetlerin sıradanlaştığı dönemi yaşıyoruz.

‘BİR YERALTI ÇETESİNİN LİDERİ DİKKATLE DİNLENİYORSA İKTİDARDA SORUN VAR DEMEKTİR’

Saray'da Bizans entrikaları yaşanıyor. Tam bir rezalet.

Mafya, yeraltı örgütleri oturuyorlar, çarşaf çarşaf açıklamalar. Herkes dikkatle dinliyor, niçin dikkatle dinliyor? Devlet saydam olmadığı için. Bir yeraltı çetesinin lideri dikkatle dinleniyorsa iktidarda sorun var demektir. Devleti yönetemiyor, devlete de çöreklenmiş bunlar, mafya gibi. Mafyayla siyasetçi el ele kol kola yürürse kaybeden Türkiye'nin itibarıdır. Para için satmayacakları hiçbir şey yoktur.

‘MEMLEKET YANGIN YERİ, SARAY’A BAK’

Türkiye'yi uyuşturucu cennetine çevirdiler. Büyük miktarda yakalanan uyuşturucular var. Kişiler belli, kurumlar belli bir cumhuriyet savcısı bile dava açamıyor. Milyar dolarlık uyuşturucu ticareti yapıyorsun, el üstünde tutuluyorsun iktidar sahipleri tarafından. Çünkü onların deyimiyle kekleniyorlar. Para veriyorlar. Memleket yangın yeri, Saray'a bak, sanki memlekette hiçbir şey yok. Ağzını açıp tek bir kelime etmiyor. E mafyadan izin alacak. 'Bunu şimdi konuşmayayım, benim sırlarım da açığa çıkar mı çıkmaz mı...'

‘BAROLAR BİRLİĞİ NEREDE?’

Bu ülkede bir barolar birliği vardı değil mi... Savunmayı temsil ediyor değil mi... Nerede? 128 milyar dolar gibi o da arazi. Eğer Erdoğan, her şeyin sorumlusu benim diyorsa devleti mafyaya teslim eden de Erdoğan'dır. Recep Tayyip Erdoğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti için bir milli güvenlik sorunudur.