Kılıçdaroğlu: Topuğunuz kıçınızda Putin’e koşuyorsunuz

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 'Emperyal güçlerin maşası olanlar Türkiye'yi düzlüğe çıkaramazlar. Putin'e Merkel'e Trump'a telefon eder, meydan okur. Onlar gelir tak tak tak vururlar. Koşa koşa ayaklarına gider. Hani sen başkomutandın? Vurulan senin askerin. Benim askerimi vuran her devlet benim düşmanımdır. Topuğunuz kıçınızda Putin'e koşuyorsunuz' ifadelerini kullandı. 

Kılıçdaroğlu: Topuğunuz kıçınızda Putin’e koşuyorsunuz

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin meclisteki grup toplantısında konuştu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

“Bu grup toplantısı benim için de zor olan bir grup toplantısı. Meseleyi nasıl anlatacaksınız? Neler söyleyeceksiniz? Hepimizin yüreği kanıyor. Hepimiz ciddi bir gelecek endişesi yaşıyoruz. Samimi inancımı söyleyeyim, Türkiye iyi yönetilemiyor. Savrulan bir Türkiye gerçeği ile karşı karşıyayım. Ne söyleyeceksiniz! Yapılması gereken çok şeyi yapmaya çalıştık aslında.

‘SANA NE BE KARDEŞİM’

Egemen güçlerin bu ülkeden nasıl kovulduğunu acaba bu ülkeyi yönetenler biliyorlar mı? Egemen güçlerin bu bölgede taşeronluğuna soyunmak en büyük tehlikedir dedik. Dilimizde tüy bitti, yanlış yapıyorsunuz dedik. Komşumuz bir ülkenin rejimini değiştirmek için özel bir çaba harcıyorsunuz. Sana ne be kardeşim.

‘KOMŞUDA YANGIN İSTEMİYORUZ’

Bir mehmetçiğin tek bir tırnağı bile Suriye’den, İdlib’den, Libya’dan da değerlidir dedik. Çünkü biz kendi bölgemizde yangın istemiyoruz. Komşuda yangın istemiyoruz. Apartmanda otururken komşuda yangın çıkarsa evinde bir kova su ile koşacaksın. Biz bidon benziniyle gittik. Çünkü öyle talimat verdiler. Siz egemen güçlerin taşeronluğunu yapıyorsunuz deyince kızıyorlar. Doğruyu dinlemeye tahammül etmiyorlar. Liyakati bir devlette yok etmişseniz orada devlet aklından söz edemezsiniz. Böyle bir devletin geleceği felaketlerle doludur.

‘SANA BOP EŞ BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ KİM VERDİ’

26 Şubat 2006’da Erdoğan Üsküdar’da konuşuyor; ‘Biz Orta Doğu’da Kuzey Afrika projesinin eş başkanıyız. Biz orada görev irfa ediyoruz. Böyle bir görev seçilerek verilmiştir.’ Sana bu görevi kim verdi? Sana Büyük Orta Doğ Projesi’nin eş başkanlık görevini kim verdi?

‘ÖSO’YU AMERİKAN TELKİNİYLE KURDUNUZ’

Kim Orta Doğu’ya gir dedi? Onun cevabını da Erdoğan verdi, 2017’de ‘Biz Özgür Suriye Ordusu’nu ey Amerika seninle Beraber kurduk ya. Bunun adımını senden önceki Obama yönetimiyle kurduk’ diyor. Özgür Suriye Ordusu’nu Amerika’nın telkiniyle hangi gerekçeyle kurarsınız? Orta Doğu’nun parçalanması kimin işine yarıyor? Akıl var akıl! Aklını kiraya vermeyeceksin. Devleti yönetiyorsan devlet aklının ferasetini unutmayacaksın, Arap dünyasını, Orta Doğu’yu bileceksin. O dünyada suya giderken nasıl kandırıldığını bileceksin. Dünya kadar tarihte örnekleri var. Orta Doğu’yu anlamak istiyorsan Rıfkı Atay’ı okuyacaksın.

‘ŞEHİTLER HEPİMİZİN ŞEHİDİDİR’

27 Şubatı 28 Şubat’a bağlayan gece Sayın vali önce 22 şehidin varlığını açıkladı, sonra 29 dedi. Ve biz oturduk dedik ki bu kadar önemli bir olay varsa, bu kadar şehidimiz varsa TBMM’nin toplanması lazım. Bunu asla bir siyasi polemik konusu yapmayacağız dedik. Şehitler hepimizin şehididir.

CHP olarak TBMM’nin hemen yarın kapalı bir oturum yapmasının altını çizdi. Kapalı olmasının da nedeni şuydu; olur ya birçok bilgi olabilir, açıklanmasında sakınca olabilir. Gelip 600 milletvekiline bilgi versinler. Bakın hiçbir eleştiri yok. Milletvekili olarak buna hakkımız var bizim. Bunu söyledik. Ertesi gün gene hiçbir haber yok. Bir açıklama daha yaptık sabahleyin, biz sabaha karşı 5’te evlere gittik, 10’da yeniden MYK’mız toplantı. Bu kez talebimiz bir kez daha dile getirildi. Yine parti sözcümüz siyasi polemik konusu yapmadan sağ duyulu bir açıklama yaptı. TBMM toplantı çağrımız Anayasamızdaki gerçeklere dayanmaktadır. Bu birlik ve bütünlük içinde yaşanan sıkıntıyı aşma gayretidir. Türk ordusu TBMM’nin ordusudur. Ne kadar sağduyulu hareket eden bir partiyiz. TBMM’ye gelip insanlar bilgi versinler istiyoruz. Yine ses yok.

‘SEN ARAYACAKSIN, BİLGİ VERECEKSİN’

Sayın Erdoğan İstanbul’da bir toplantı yaptı. Bazıları Ak Parti’nin eski İstanbul milletvekilleri. 33 şehidimiz var ilk kez televizyona çıkıyor ve açıklama yapacak. Ekonomiden bahsetti, başarılarından bahsetti, işsizliği nasıl engelleyeceğinden bahsetti. Tabii doğal olarak bir de benden bahsetti. ‘Kılıçdaroğlu beni aramadı’ Sen arayacaksın, bilgi vereceksin. Bu bir cumhurbaşkanı tarafsız olmazsa memleketi yönetemez, bunu gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı bir devletin sigortasıdır. Sigortası yok Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin.

ÖYLE BİR POZİSYON ALIYORSUN Kİ, NEDEN BURAYA DAHA FAZLA ŞEHİT DEFNETMİYORUM’

İnsanda biraz ahlak olur, vicdan olur ya. Nasıl böyle konuşursun. Bari cümleyi açarken, baş sağlığı dile ya. Nasıl bir yönetim anlayışıdır, nasıl bir kibirdir insan olarak anlamakta zorlanıyorum. Biraz vicdan, ahlak lazım, biraz adalet, hukuk, insana saygı lazım. ‘Şehitler tepesi boş kalmayacak’ diye açıklama yaptı. Şehitler tepesi zaten boş değil ki. O tepede yüz binlerce şehit var. O tepede dalgalanan bayrağımız var. Sen öyle bir pozisyon alıyorsun ki neden ben buraya daha fazla şehit defnetmiyorum, o tepe asla boş kalmayacak, sürekli şehitler gelecek diyor. İnsanda biraz vicdan olur.

‘O ANNELERİN DRAMINI BU SARAY SOSYETESİ BİLİYOR MU ACABA’

O gece on binlerce anne uyumadı. Çocuğu Suriye’de olan, Irak’ta olan annelerin dramını bu saray sosyetesi biliyor mu acaba ya! Asker yolu gözlerim diye bir türkümüz var, bunlar asker yolu gözlemenin ne anlama geldiğini biliyorlar mı! On binlerce gelin, on binlerce anne, on binlerce baba o gece sabaha kadar uyumadı. Ama o gece bu memleketin Cumhurbaşkanı yoktu. O gece bu memleketin bakanları yoktu. Özellikle de Milli Savunma Bakanı yoktu. Neredeydiler o gece? Devletten bir kişi vardı Hatay Valisi. Ben bunları söylemeyip de ne söyleyeceğim!

‘NEREDE BU ÜLKENİN GENELKURMAY BAŞKANI?’

Nerede bu ülkenin genel kurmay başkanı derken bir gerçeğin de altını çizmek isterim. Orduda bir hiyerarşi vardır. Orduda asla ve asla emir tartışılmaz, yerine getirilir. Mete Han’dan bu yana Türk ordusunun emir ve komuta zinciri bozulmuştur. İlk kez 20 Temmuz sivil darbesinden sonra ordunun emir ve zincir komuta yetkisi yoktur. Yaşanan perişanlık devlet aklının kaybolmasıdır.

Bir Allah’ın kulu çıkıp millete bilgi vermiyor. Beyefendi Kılıçdaroğlu beni neden aramıyor diyor. Ben seni niye arayayım ya, millet seni bekliyor. O gece çıkmadılar ertesi gün de çıkmadılar. İki gün sonra da Genelkurmay Başkanı başsağlığı için bir tweet attı. Yeni öğrenmiş herhalde. Bütün bu tablo, Türkiye’nin iyi yönetilmediğini gösteriyor.

‘TOPUĞUNUZ KIÇINIZDA PUTİN’E KOŞUYORSUNUZ’

Emperyal güçlerin maşası olanlar Türkiye’yi düzlüğe çıkaramazlar. Putin’e Merkel’e Trump’a telefon eder, meydan okur. Onlar gelir tak tak tak vururlar. Koşa koşa ayaklarına gider. Hani sen başkomutandın? Vurulan senin askerin. Benim askerimi vuran her devlet benim düşmanımdır. Topuğunuz kıçınızda Putin’e koşuyorsunuz.

‘HANGİ MİLLETVEKİLİNİN ÇOCUĞU İDLİB’DE’

Sizin çocuklarınız Beştepe’de, saraylarda oturacak da keyif çatacaklar bu ülkenin fakir fukaranın çocuğunu şehitler tepesine layık göreceksin. Sen git. Elinden tutan mı var! Kahramanlık edebiyatı yapıyorsun.

Hangi milletvekilinin çocuğu İdlib’de, hangi para babasının çocukları Suriye’de? Kimin çocukları orada? Saray sosyetesinin çocukları orada mı? Hepsi bedelli yaptılar. Vay Kılıçdaroğlu yine orduyu böldü yanlış söyledi derler şimdi. Doğru kardeşim.

‘ÖSO’YU KUVAYİ MİLLİYEYE BENZETMESİ… PARA VERMEZSEN HEPSİ İSYAN EDECEK’

“Erdoğan gidiyorsun bazı yerlere, öl de ölelim diye slogan atıyorlardı. Gönder oraya. Ama yapmıyorsun? Seni kefenle karşılayanlar vardı niye göndermiyorsun oraya? Daha acı olanı ne biliyor musunuz? Özgür Suriye Ordusu’nu Kuvayi Milliye’ye benzetmesidir. Hangi Kuvayi Milliye’ci egemen güçlerle aldığı parayla başka yerlerde mücadele etti ya. Obama yönetiminden beri geliyor ÖSO. Sen söylüyorsun. Para vermezsen hepsi isyan edecek.

‘İDLİB’LE ÇANAKKALE’Yİ BİR TUTUYORSAN VAY BU MEMLEKETİN HALİNE’

Şu açıklamayı yapıyor; Bay Kemal şehadet nedir bilmeyen bir kişi. İnanıyorum ki CHP’ye gönül veren vatandaşların onun peşinden gitmeyeceklerdir” diyor. Çanakkale ile İdlib’i kıyaslamak gibi bir şey olabilir mi. Çanakkale vatan toprağı ya burası. Sen İdlib’le Çanakkale’yi bir tutuyorsan vay bu memleketin haline.

Bana gelip Çanakkale örneğini veriyorsun. Bu beceriksizliğe bakın ya. Acizlik içinde ne söylediğini bilmeyen garip bir adam.

‘TRUMP’A, PUTİN’E, MERKEL’E BİLGİ VERİYORSUN MECLİSE NİYE VERMİYORSUN’

Şehadette bahsediyorlar, sen şehadetten anlar mısın? Asker yolu gözleyen bir annenin dramını anlar mısın sen? Meclis bunları konuşup görüşmeyecekse neyi konuşacak. Biz bu meclise hangi gerekçeyle gazi meclisi, dedik? Meclis’e gelmiyor. Niye gelmiyorsun? Bari meclise gel. Meclis’e bilgi ver. Trump’a, Putin’e, Merkel’e bilgi veriyorsun, gazi meclisine bilgi vermiyorsun? Niye? Milletvekillerinin yüzüne bakmaktan utanıyorsun ondan mı acaba?