Kılıçdaroğlu ve Akşener'in inkar ettiği anayasa çalışmasını bu görüntüler kanıtladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dört partinin Anayasa için görüştüğü iddialarını “Asla söz konusu olmadı” cümleleriyle yalanladı. Oysa aynı Kılıçdaroğlu’nun 21 Haziran 2018’te canlı yayında “Biz daha önceden millet ittifakını oluşturan partilerle bir araya geldik zaten. Bir anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi ve o komisyonun başkanlığı da sayın İbrahim Kaboğlu yapıyordu” dediği ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu ve Akşener'in inkar ettiği anayasa çalışmasını bu görüntüler kanıtladı
Kılıçdaroğlu ve Akşener'in inkar ettiği anayasa çalışmasını bu görüntüler kanıtladı

VERYANSIN TV

İYİ Parti'de İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun FETÖ'cü olduğunu iddia ettiği için parti disiplin kuruluna sevk edilen Ümit Özdağ, Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan söyleşisinde "2018 genel seçimlerinden önce İYİ  Parti’den iki kişi Akşener’in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP’lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar. Ve bundan benim ancak yerel seçimlerden sonra haberim oldu." demişti.

KILIÇDAROĞLU REDDETTİ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın yeni anayasa çalışması iddiası hakkında “Böyle bir anayasa çalışması yok. Kamuoyunda tartışılıyor, ben de hayretle izliyorum” dedi. Yeni bir anayasanın tek bir partinin ‘mutfağında’ yapılamayacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Biz bir anayasa konusunda çalışma yapacak olursak, başvuracağım ilk parti İYİ Parti, Sayın Meral Akşener’dir. Onun görüşlerini almak olacaktır” diye konuştu.

AKŞENER: HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YAPMADIK

Akşener ise konuyla ilgili yaptığı açıklamasında şunları söyledi:

“Ben tek bir şey söyleyeyim, biz HDP ile CHP ile Saadet Partisi ile herhangi bir anayasa çalışması yapmadık. Nokta. Genel Başkan olarak tekrar söyleyeyim, hiçbir arkadaşım bilgim içinde ya da dışında, bu kadar geniş söylüyorum... Buna sadece HDP değil, CHP, Saadet Partisi, başka var mıydı hatırlamıyorum isnatların arasında. Bir anayasa çalışması yapmadık ama daha ilginç bir şey vardı dün, AK Parti ile de anayasa çalışması yapıyormuşuz. Yani bir tarafta HDP’yle yapıyoruz, bir tarafta da AK Parti ile yapıyormuşuz. Dolayısıyla AK Parti ile de oturup bir anayasa çalışması yapmadık.”

KABOĞLU: ÇALIŞMA YAPILDI

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu'nun anayasa taslağını HDP, CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin birlikte hazırladığını 3 Ekim 2019 tarihinde kamuoyuna açıkladığı ortaya çıktı.

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ bu iddiayı gündeme getirmesinden sonra kendisine yönelik tepkiler artınca, Twitter'dan Kaboğlu'nun bu çalışmayı doğrulayan açıklamasını paylaştı.

O dönem CNN Türk yayınına bağlanan Kaboğlu'nun "4 parti temsilcileri ve uzmanlarının katılımıyla bir anayasa çalışması yapıldı." dediği görüldü.

GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKTI

Oysa aynı Kılıçdaroğlu’nun 21 Haziran 2018’te CHP’ye yakınlığıyla bilinen Tele1 kanalında “Biz daha önceden millet ittifakını oluşturan partilerle bir araya geldik zaten. Bir anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi ve o komisyonun başkanlığı da sayın İbrahim Kaboğlu yapıyordu” dediği ortaya çıktı.

Programda "Demokratik parlamenter sisteme geçmemizin birince ayağı ve en önemli ayağı bir anayasa değişikliği ya da bir anayasa yapmaktır" diyen Kılıçdaroğlu şöyle konuşuyor; "Biz daha önceden yani seçimler daha gündemde yokken Millet İttifakı'nı oluşturan partiler olarak bir araya geldik zaten. Bir anayasa değişikliği için neler yapabiliriz diye ilkeler belirlendi ve o komisyonun başkanlığı da sayın Kaboğlu yapıyordu. İbrahim Kaboğlu bir anayasa hukukçusu. Sayın Kaboğlu dört partinin anayasa değişikliğinde ilkeler üzerinde bir anlaşma metni hazırlandı." 

Kılıçdaroğlu, 2 Haziran 2018'de de Sözcü'den Başak Kaya'ya verdiği röportajda da “Millet İttifakı olarak çalışma yaptık. Başında İbrahim Kaboğlu vardı. Mutabakat metni elimizde” demişti.

ÖZDAĞ: GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMASINI ENGELLEYEMEZSİNİZ

İyi Parti milletvekili Ümit Özdağ, Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarının yer aldığı videoyu sosyal medya hesabından paylaşarak, "Gerçeklerin ortaya çıkmasını ne yaparsanız yapın engelleyemezsiniz! Videoda Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliği için bir anlaşma metni hazırlandığını söylüyor." dedi.