Kılıçdaroğlu’na zor soru: Ilıcak ve Altan ‘Arkadaş’sa biz neyiz?

Kumpas şehidi Yarbay Ali Tatar'ın ağabeyi Ahmet Tatar, kardeşini intihara sürükleyen alçakça iftiraların medyadaki sözcülüğünü yapan Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın tahliyesinin ardından 'Arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuştu' diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na tepki gösterdi. Tatar, 'Sayın Kılıçdaroğlu şayet 'Arkadaşlar' diye Nazlı Ilıcak'tan Ahmet Altan'dan bahsediyorsanız bize hangi sıfatla hitap edeceksiniz?' diye sordu.

Kılıçdaroğlu’na zor soru: Ilıcak ve Altan ‘Arkadaş’sa biz neyiz?

FETÖ kumpasları sürecinin medyadaki sözcülüğünü yapan Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ın “gazeteci” oldukları için yargılandıkları şeklindeki söylemler CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından sık sık dile getiriliyor. Kılıçdaroğlu’nun grup toplantılarında “Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan neden tutuklu?” diye sorması ve akabinde gelen tahliyelerle ilgili dünkü grup toplantısında “Gazeteci arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuştu ama yetmez” demesi başta FETÖ kumpası mağdurlarının tepkisine neden oldu. Bunlardan biri de FETÖ’nün ‘Amirallere Suikast’ kumpasındaki iftiraları nedeniyle canına kıyan Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar oldu.

Ahmet Tatar

Kumpas Mağdurları Derneği (KUMPAS-DER)’nin Başkanı Ahmet Tatar, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla “Sayın şayet ‘Arkadaşlar’ diye Nazlı Ilıcak’tan Ahmet Altan’dan bahsediyorsanız bize hangi sıfatla hitap edeceksiniz? Şayet bunların yaptığı gazetecilik ise namusuyla şerefiyle işini yapan gerçek gazetecileri ne adla anmayı düşünüyorsunuz?” diye sordu.

ALTAN ‘BALYOZ’A KUMPAS DİYENLERLE HESAPLAŞACAĞIM’ DEMİŞTİ

Kılıçdaroğlu’nun ‘Arkadaşımız’ dediği Ahmet Altan’ın savunmasında ‘Balyoz’ ve ‘Ergenekon’:

“Balyoz darbe haberlerini ben yayınladım. O haberlerin yayınlanmasının tek sorumluluğu bana aittir. O gazetenin genel yayın müdürü bendim, benden başka kimse o haberlerin yayınlanmasına karar veremezdi.”

“Savcı da Balyoz’a ‘kumpas’ diyor ve benim bu haberi yayınlayarak ‘darbecilik’ suçu işlediğimi ileri sürüyor. Ben daha net, daha açık, daha kesin biçimde, Balyoz haberine ‘kumpas’ diyen bu savcı da dahil herkesle bir hesaplaşacağım.”

“Benim yayınladığım ‘Balyoz’ haberlerini daha önce yayınlama cesaretini gösterselerdi bu ülke böyle bir darbe çöplüğüne dönmezdi. ‘Balyoz’ haberleri gibi haberleri yayınlamak bir gazetecinin en önemli görevlerinden biridir. Bir katiller sürüsüdür Ergenekon… Ben bu çetelerin ortaya çıkarılmasını kesinlikle destekliyordum, bugün de destekliyorum.”

Deniz Yarbay Ali Tatar’ın 19 Aralık 2009 tarihindeki intiharını Ahmet Altan’ın genel yayın yönetmeni olduğu Taraf gazetesi böyle manşetine taşımıştı.

Kılıçdaroğlu’ndan Ilıcak ve Altan açıklaması: Arkadaşlarımız özgürlüğüne kavuştu