Kılıçdaroğlu’ndan ‘ateşkes’ açıklaması

Barış Pınarı Harekatı'na ara verilmesi için ABD ile varılan mutabakata Pence'in 'ateşkes' demesine tepki gelmişti. Kılıçdaroğlu da 'ateşkes' ifadesi kullandı.

Kılıçdaroğlu’ndan ‘ateşkes’ açıklaması

Dün Ankara’daki Türkiye ve ABD zirvesinde anlaşma sağlanmış ve PYD’li teröristlerin çekilmesi için Barış Pınarı Harekatı’na 5 gün ara verilmişti. O toplantının ardından ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in “ateşkes” açıklaması yapmasına tepki yağdı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu bir ateşkes değildir. Ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılır. Biz sadece operasyonun hedefi olan teröristlerin güvenli bölgeden çıkması için harekâta ara veriyoruz” açıklaması yaptı.

CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, bugün yaptığı açıklamada “ateşkes” sözüne tepki göstermişti. Ateşkesin meşru taraflar arasında imzalanacağını belirten Öztrak, iktidarı eleştirmek için şunları söyledi:

“O görüşmenin hemen ardından Trump, zafer naraları atarak bir ‘ateşkes anlaşması’ imzalandığını duyurdu. ABD ateşkesi kim adına imzaladı? Türkiye’nin ‘terör örgütünün uzantısı’ dediği PYD adına imzaladı. ABD ateşkes anlaşmasını kiminle imzaladı? Daha önce ‘ateşkes ilan etmeyiz’ diyen Erdoğan ile imzaladı. Hani ateşkes ancak iki meşru taraf arasında yapılırdı? ABD ‘ateşkes’ diyor, bizimkiler ‘operasyon durdurma’ diyor. Daha bunun operasyonu durdurma mı ateşkes mi olduğu konusunda bile aralarında mutabakat yok ama zafer naraları atan çok.”

KILIÇDAROĞLU: ATEŞKES OLMASI GÜZEL

Öztrak, “ateşkes” kelimesini eleştirse de kendi partisinden yapılan açıklamalarda da benzer ifadeler kullanılması dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün akşam katıldığı bir televizyon programında ABD ile varılan anlaşma için “Ateşkes sağlanmış olması güzel bir şey tabii.” ifadesini kullandı.

‘ATEŞKES ADININ ÖNEMİ YOK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, CNN Türk yayında “Ateşkes ya da operasyonun durdurulması adının hiçbir önemi yok, insan ölümü olmayacak insanlar yaşamına devam edecek bu önemli bir şey” açıklamasında bulundu.

VELİ AĞBABA VE TUNCAY ÖZKAN: ATEŞKES İLAN EDİLDİ

CHP’li Tuncay Özkan Twitter’dan yaptığı açıklamada ”BARIŞ PINARI OPERASYONUNUN GÜNCESİ -Şehitler verdik -Mektupla tehdit edildik -Halkbank için iddianame hazırlandı -Erdoğan, sadece Trump ile görüşürüm dedi. Pence ve Pompeo ile görüştü. -Erdoğan, ateşkes ilan edilmeyecek dedi, ateşkes ilan edildi. Allah Mehmetçiği korusun.” ifadelerine yer verdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda Erdoğan’ın mal varlığının araştırılmasının yettiğini belirterek ”16 Ekim ‘Asla ateşkes ilan etmeyiz’ 17 Ekim ‘Ateşkes ilan edildi’ Çark üzerine çark… Mektuplar, tehditler, hakaretler, yaptırımlar… Trump’ın açıklaması herşeyin özeti gibi: ‘Bu anlaşmayı sağlamak için biraz ‘sert’ sevgi gerekti.” dedi.